Zábojník: Doterajší ministri obrany boli lokajmi záujmových skupín. Minister Naď musí spraviť reformu. Stámilióny sa vyhodili za nefunkčné systémy

  0
  Juraj Zábojník, bezpečnostný analytik (Autor: PL.sk)

  Minister Naď tento týždeň priznal netransparentný nákup viacúčelových taktických vozidiel s pohonom 4×4 a ministerstvo obrany stiahlo svoje odvolanie na Úrade pre verejné obstarávanie, podľa ktorého bol tender, ako teraz uviedol aj minister, netransparentný. Naď pozastavil aj projekt na nákup bojových obrnených vozidiel 8×8. Na druhej strane mu vyčíta napríklad generál Macko, že ako minister nebol oprávnený bezdôvodne odobrať hodnosti politikom, ako napríklad zrejme najznámejšiu hodnosť kapitána na Slovensku, bývalému predsedovi NR SR Dankovi. 

  Jaroslav Naď patrí do kategórie dynamickejších ministrov, aspoň zatiaľ. Jeho predchodcovia boli lokajmi záujmových skupín, čo je tragédia tejto krajiny a jej národa. Za toľké roky sme si  nedokázali spraviť  poriadok. Ale myslím, že minister Naď na rozdiel od iných členov vlády vedel, že cieľová stanica po predpokladanom volebnom úspechu bude na obrane a snaží sa o tom verejnosť aj presvedčiť. 

  Určite má plusové  body za to, že v tých žalostných podmienkach, v akých rezort obrany funguje, zvládol situáciu okolo epidémie. Jeho postup pri rušení projektov nezmyselných nákupov svojho predchodcu, čo sa týka vozidiel 4×4, a verím, že podobne to bude aj s vozidlami 8×8, hodnotím veľmi  pozitívne. Je treba len ľudí z tohto prostredia počúvať, čo sa tam za posledné roky dialo, informácie správne vyhodnocovať a následne nekompromisne v zmysle zákona konať presne podľa tých nôt, o akých rozprávali občanom pred voľbami aj  s premiérom Matovičom. 

  Kladne hodnotím aj zverejnenie zmluvy na nákup vrtuľníkov Black Hawk. Je nevyhnutné zverejniť všetky zmluvy, ktoré minister Gajdoš s generálom Balciarom utajili. Tieto záležitosti musí minister dotiahnuť do konca. Odobratie kapitánskych a plukovníckych výložiek tým, ktorí ich bez hanby prijali z akéhosi kapciózneho plezíru, považujem za veľmi správne. Vnímam to ako určité rozcvičovanie sa pred vážnejšími rozhodnutiami.  

  Šéf rezortu obrany Jaroslav Naď patrí podľa analytika Zábojníka k dynamickým ministrom. Schvaľuje ním zrušený tender na vozidlá 4×4 aj pozastavenie projektu na vozidlá 8×8. Zdroj: TASR

  Hovorí  sa, že najťažšie je vždy začať. Vychádzajme z biedy v rezorte obrany, ale zároveň z predražených nákupov jeho  predchodcov. V rezorte obrany sú sústredené ťažké peniaze zo štátneho rozpočtu, preto aj vždy bolo pod tlakom lobistických skupín. Dá sa tomu vôbec vyhnúť a nastaviť systém tak, aby plnil úlohy, ako mu stanovuje zákon? 

  Určite to závisí aj od  toho, akými ľuďmi sa minister obklopí. Mali by to byť odborníci a čestní ľudia. Mal by počúvať tých, ktorí tomu rozumejú a nie tých, ktorí posluhovali diletantom a kšeftárom. Ľudia chcú vedieť a ja tiež, kam išli milióny daňových poplatníkov, ako sa predražovali nákupy materiálov a rôznych komponentov, služby a podobne.

  Keď hovoríte o ťažkých peniazoch pre obranu, verejnosť by mala vedieť, že tento  rezort mal v roku 2019 rozpočet okolo 1 miliardy 660 miliónov eur. Z toho 870 miliónov išlo na rozvojové aktivity, ako je nákup vrtuľníkov UH 60 Black Hawk a stíhačiek F-16. Veľmi dobre vieme, že Ozbrojené sily SR nepotrebovali túto techniku okamžite a uvediem príklad. Pokiaľ by sa neboli predali v minulosti počas vedenia tohto rezortu jedného zo smeráckych ministrov ruské a to plne vyzbrojené MI-24 za šrotovú cenu a boli by sa opravili za zhruba 27 miliónov, tak úspora mohla byť takmer 200 miliónov eur. A taktiež vieme, že nepotrebujeme 14 stíhačiek F-16. A to je  len zlomok transakcií.

  Preto pokiaľ rezort chce skutočne ušetriť finančné prostriedky a minister Naď to naozaj myslí vážne, tak bez kompletnej reformy ministerstva obrany a generálneho štábu to nepôjde. 

  Načo je Slovensku štrnásť stíhačiek F-16? pýta sa Zábojník. Zdroj: TASR

  Pojem kompletná reforma je síce dobre znejúci, ale veľmi všeobecný, čo si presne pod tým treba predstaviť? 

  Veľmi jednoducho a jasne. Rezort obrany sa za posledné roky spolitizoval. Najviac nefunkčnou zložkou v rámci celej organizačnej štruktúry rezortu je oblasť logistiky. Veliteľstvo logistiky okrem terajšieho Úradu logistického zabezpečenia, ktoré spracováva všetky požiadavky od veliteľstiev, predkladá žiadosti na politicky vytvorený Úrad centrálnej logistiky. Tento úrad mal založiť minister Glváč, aby získal kontrolu nad všetkým. Podobne vytvoril aj ďalšiu zložku a to je správa majetku štátu.

  Obdobná situácia je na sekcii modernizácie. Čiže treba začať presnými chirurgickými rezmi, odstrániť, čo je nepotrebné a postupne liečiť organizmus. Diagnózu, predpokladám, už má jasnú. A takýchto zmien je potrebné urobiť veľa. Pri zmenách sa sfunkční systém a ušetrí sa niekoľko miliónov eur, ktoré sa môžu použiť na údržbu, servis a modernizáciu. Tu je najslabšia oblasť rezortu.

  Majetok a služby musí riadiť jeden prvok a úrad investícii je povinný všetky zmluvy zverejňovať. Vieme, že ako štát hospodáril s majetkom po revolúcii, tak podobne to bolo aj s vyraďovaním techniky armády. Stačí sa pozrieť, kto tu má 30 rokov zmluvu na zrušenú techniku. Základne, z ktorých sa prebytočná technika brala, už neexistujú. Ostali základne v Nemeckej, Nemšovej a Poprade. 

  Ak chce vláda naplniť programové vyhlásenie, tak k reforme musí prísť.  No ale realita predsa len nie je dokument, na ktorý sa časom zabudne. Rezort obrany má škandály sústavne. Ešte za vlády Mikuláša Dzurindu bol  spustený projekt vojenského mobilného operačného  systému MOKYS, ktorý keby fungoval, mal byť niečím, na čo by Slovensko  bolo hrdé. Lenže toľko ospevovaný projekt MOKYS opäť zhltol preukrutné množstvo financií a po 18 rokoch stále nefunguje. 

  To je úplný nonsens. Ministerstvo prišlo pri projekte údajne o viac ako miliardu eur. Miliardu. Uvedomujete si ten objem finančných prostriedkov? 

   

  Systém MOKYS, ktorým by sa mali vojaci dorozumievať v prípade globálneho konfliktu, mal stáť už miliardu za 18 rokov a je stále nefunkčný. Zdroj: TASR 

   

  No ja si to hádam aj uvedomujem…

   

  A výsledok? Zopár kontajnerov v jednom meste na strednom Slovensku, v ktorých je izraelsko-nemecký systém. Už keď chceme kompatibilitu s NATO, tak tu mali byť komunikačné systémy HARRIS. Na nižšie stupne velenia postačujú aj menej náročné rádiové stanice, ktoré majú aspoň systém frekvenčného skákania FQ, teda frequence hopping. Aj tu bude potrebné, aby nový minister naprával krivdy, ktoré niekto napáchal.

  A zaujímalo by ma, prečo boli vojaci ticho, kde bola generalita? Prečo sa zrušilo spojovacie vojsko v minulosti, služby spadajú pod logistiku, ktorá v tejto oblasti nemá odborníkov, a potom to tak aj vyzerá. Mobilné a stacionárne systémy musia byť opäť pod jednotným velením. Bez spojenia niet velenia, to platilo a platiť bude. Preto je nevyhnutné ako prvé preveriť spôsobilosti na generálnom štábe. Držať stovky ľudí tabuľkovo je neuveriteľný komfort, pokiaľ nie sú títo technici vybavení technológiou, meracím parkom a podobne.

  Obrnené transportéry BVP 1 a BVP2, ktorými sú vyzbrojené pozemné sily, vyžadujú pravidelný servis a to platí aj o vnútornom spojení. Vozidlá BVP 1 sú vybavené starou ruskou technikou, ktorá nie je kompatibilná s novou technikou, a nehovoriac o bezpečnosti spojenia. Vozidlá BVP 2 sú vybavené izraelskou technikou. Okrem iného majú v OSSR americké rádiové stanice HARRIS, nemecké Rohde Schwarz a veľa civilnej techniky.

  Neporiadok v systéme urobili politickí nominanti, ale aj za pomoci profesionálnych vojakov. Ako som spomínal a vrátim sa späť. Problém v logistike je obrovský a my ešte máme aj brigádu logistickej podpory. Potrebujú takúto podporu naše pozemné sily? Určite nie, prápor postačuje bohato. 

  Hlavnou veliteľkou ozbrojených síl je prezidentka SR Zuzana Čaputová. Myslíte si, že je informovaná o skutočnom stave výzbroje? 

  Táto ukážka prebieha presne, ako prebiehajú aj oslavy výročia SNP v Banskej Bystrici. Verejnosť vidí pojazdnú techniku, ktorá je schopná prejsť tých niekoľko metrov. Ale sami sme sa dozvedeli, ako skončili naše tanky T-72. Z údajných 12 kusov nakoniec ukázali verejnosti len tri, ktoré boli schopné prejsť uvedený úsek.

  To platí údajne aj o našom modernom ruskom systéme S-300. Rád by som sa zúčastnil aspoň jedného cvičenia, kde by som reálne videl, ako v skutočnosti funguje. Pokiaľ chce pani prezidentka vidieť skutočný stav, tak musí vyhlásiť asi cvičný bojový poplach. Potom by na mieste preverila funkčnosť samotných vozidiel, pripravenosť osádok, veliteľov vozidiel a prípadne aj spojenia. 

  Čo hovoríte na to, že bývalý minister obrany Ľubomír Galko je opäť štátnym zamestnancom? Opozičný poslanec Raši to nazval sladkou pomstou Matoviča Sulíkovi. Poslanci SaS, keď ich oslovili Parlamentnélisty.sk, to však tak nebrali… Ako vnímate tento krok, Ľubomír Galko ako minister čelil kauze odpočúvania novinárov, takisto mal škandál s lacným predajom samopalov, je vhodný na avizovaný post šéfa podniku Letecké opravovne Trenčín? 

  S pánom Galkom sa často spomína netransparentný predaj samopalov SA 58. Pritom to nie je pravda. SA 58 boli v prebytočnosti. Možno sa mohli využiť na náhradné dielce. Ale boli predané cez elektronickú aukciu. Nikto však už neriešil, kto súťaž vyhral a čo spoločnosť všetko z rezortu kupovala a komu bola naklonená. Na mieste expremiéra Fica by som bol ticho a už to radšej nespomínal. A tiež aj z hľadiska odposluchov je diskutabilné, či Galko porušil zákon. K medializovaným veciam sa treba stavať objektívne kriticky, a preto pokiaľ platí to, čo súčasný premiér sľúbil, že konečne začne s očistou v štáte, tak je Ľubomír Galko človek podľa mňa na správnom mieste. Každý minister si berie ľudí, ktorým dôveruje.  

  Ľubomír Galko opäť pôsobí v rezorte obrany. Ilustračná snímka. Zdroj: MO SR

   

  ParlamentnéListy.sk majú na webe možnosť nechávať odkazy politikom. Vám ju ponúkam v tomto rozhovore. Máte nejaký odkaz pre ministra obrany Jaroslava Naďa?  

  V prvom rade musí začať s reformou a musí vykonať nevyhnutné personálne zmeny.

  Na významné funkcie musia prísť vojaci s čistou minulosťou a hlavne odbornosťou. Doposiaľ som nechápal a nechápem, prečo patrí vojenská polícia pod ministra? Tej by podľa môjho názoru mal veliť náčelník generálneho štábu. Opäť pre politické krytie predchádzajúcich ministrov.

  A takto by som pokračoval hlbšie, ale chce to postupné kroky a verím, že tie silno pomôžu novému ministrovi, pokiaľ ich zrealizuje. Začal veľmi dobre a verím, že postupne vybuduje malú, modernú a hlavne dobre vybavenú armádu. 

   

  ZANECHAŤ ODPOVEĎ

  Zadajte svoj komentár!
  Zadajte svoje meno tu