Rusko: Správanie USA je jasne rozvratné. Správajú sa nebezpečne a nepredvídateľne

0
Hovorkyňa ruského ministerstva zahraničných vecí Marija Zacharovová (Autor: TASR)

Spojené štáty ohlásili, že ukončia platnosť uvoľnenia sankcií pre krajiny, ktoré naďalej zotrvávajú v jadrovej dohode podpísanej v roku 2015 s Iránom. Zostávajúcimi stranami sú Británia, Čína, Francúzsko, Nemecko a Rusko.

Americkí činitelia takisto oznámili, že odstúpia od Zmluvy o otvorenom nebi (Open Skies Treaty), ktorá umožňuje armáde každej signatárskej krajiny každý rok na krátky čas vykonávať prieskumné lety nad územím inej krajiny viazanej týmto dokumentom.

„Konanie Washingtonu je čoraz nebezpečnejšie a nepredvídateľnejšie. Povaha tohto správania je jasne rozvratná,” povedala novinárom Zacharovová, ktorú cituje tlačová agentúra AFP, a obvinila USA z podkopávania medzinárodnej bezpečnosti.

Hovorkyňa ruského rezortu diplomacie skritizovala Washington aj za vlaňajšie odstúpenie od Zmluvy o likvidácii rakiet stredného a krátkeho doletu (INF) a jeho neschopnosť obnoviť Novú dohodu START o kontrole zbraní s Ruskom, ktorej platnosť vyprší vo februári 2021.

Americký prezident Donald Trump v roku 2018 vyňal Spojené štáty z prelomovej jadrovej dohody s Iránom, ktorá výrazne obmedzila jadrovú aktivitu islamskej republiky, a obnovil sankcie voči Teheránu. Washington v stredu vyhlásil, že ukončuje platnosť uvoľnenia sankčných opatrení pre krajiny, ktoré zostávajú v jadrovej dohode s Iránom, čím tento dokument posunul ešte bližšie k zániku.

Trump minulý týždeň uviedol, že plánuje vyňať USA zo Zmluvy o otvorenom nebi, pričom ako dôvod tohto kroku považuje jej porušovanie zo strany Ruska. Tento dokument nadobudol účinnosť v roku 2002 a je vnímaný ako dôležitý nástroj medzinárodnej kontroly zbrojenia. Jeho cieľom je posilniť vzájomné porozumenie a dôveru.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu