sobota, 4 júla, 2020
18.4 C
Bratislava
Úvod Aréna Rusko: Správanie USA je jasne rozvratné. Správajú sa nebezpečne a nepredvídateľne

Rusko: Správanie USA je jasne rozvratné. Správajú sa nebezpečne a nepredvídateľne

Spojené štáty ohlásili, že ukončia platnosť uvoľnenia sankcií pre krajiny, ktoré naďalej zotrvávajú v jadrovej dohode podpísanej v roku 2015 s Iránom. Zostávajúcimi stranami sú Británia, Čína, Francúzsko, Nemecko a Rusko.

Americkí činitelia takisto oznámili, že odstúpia od Zmluvy o otvorenom nebi (Open Skies Treaty), ktorá umožňuje armáde každej signatárskej krajiny každý rok na krátky čas vykonávať prieskumné lety nad územím inej krajiny viazanej týmto dokumentom.

„Konanie Washingtonu je čoraz nebezpečnejšie a nepredvídateľnejšie. Povaha tohto správania je jasne rozvratná,” povedala novinárom Zacharovová, ktorú cituje tlačová agentúra AFP, a obvinila USA z podkopávania medzinárodnej bezpečnosti.

Hovorkyňa ruského rezortu diplomacie skritizovala Washington aj za vlaňajšie odstúpenie od Zmluvy o likvidácii rakiet stredného a krátkeho doletu (INF) a jeho neschopnosť obnoviť Novú dohodu START o kontrole zbraní s Ruskom, ktorej platnosť vyprší vo februári 2021.

Americký prezident Donald Trump v roku 2018 vyňal Spojené štáty z prelomovej jadrovej dohody s Iránom, ktorá výrazne obmedzila jadrovú aktivitu islamskej republiky, a obnovil sankcie voči Teheránu. Washington v stredu vyhlásil, že ukončuje platnosť uvoľnenia sankčných opatrení pre krajiny, ktoré zostávajú v jadrovej dohode s Iránom, čím tento dokument posunul ešte bližšie k zániku.

Trump minulý týždeň uviedol, že plánuje vyňať USA zo Zmluvy o otvorenom nebi, pričom ako dôvod tohto kroku považuje jej porušovanie zo strany Ruska. Tento dokument nadobudol účinnosť v roku 2002 a je vnímaný ako dôležitý nástroj medzinárodnej kontroly zbrojenia. Jeho cieľom je posilniť vzájomné porozumenie a dôveru.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

Koaliční poslanci chcú zrušiť odoberanie slovenského občianstva

Koaliční poslanci parlamentu Ondrej Dostál, Radovan Kazda (obaja SaS) a Ján Benčík (Za ľudí) chcú, aby sa zákon o štátnom občianstve vrátil...

Turecko podniklo nálety na Kurdov v severnom Iraku

Turecké letectvo podniklo nálety na pozície kurdských militantov v severnom Iraku. Oznámila to v sobotu tlačová agentúra DPA s odvolaním sa na...

Na Slovensku pribudlo počas piatka 29 nových prípadov nákazy koronavírusom

Počas piatka (3. 7.) pribudlo na Slovensku 29 prípadov nákazy novým koronavírusom. Celkovo SR zaznamenala 1749 prípadov. Informuje o tom Národné centrum...

Cez noviny ovplyvňujú voľby? Poľský prezident naznačil zasahovanie Nemecka

Poľský prezident Andrzej Duda v piatok naznačil, že sa Nemecko pokúša zasahovať do prezidentských volieb v Poľsku. Duda to vyhlásil po tom,...
Slovensko
Pozitívne vzorky 1,749 +29 Dnes Úmrtí 28 Uzdravení 1,466 Infikovaných 255 Last updated: 4. júla 2020 - 11:07 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky