utorok, 11 augusta, 2020
27.6 C
Bratislava
Úvod Aréna Milanová: Zmena financovania Matice slovenskej má viesť k lepšej hospodárnosti

Milanová: Zmena financovania Matice slovenskej má viesť k lepšej hospodárnosti

Milanová priznala, že činnosť Matice, najmä v prípade ekonomickej efektivity inštitúcie, bola pre ňu v posledných rokoch sklamaním.

„Náklady by mali byť distribuované najmä na regionálne aktivity, nie na samotný aparát,” upozornila.

Ministerka uznáva, že v regiónoch pracujú ľudia oddaní posolstvu MS.

„Často však nevedia a nemajú prehľad, ako sa narába s peniazmi, ktoré má MS od štátu,” poznamenala. Upozornila, že v tejto súvislosti ani rezort nemá dostatočné nástroje efektívnej kontroly. Zdôraznila však, že úvahy o zmene financovania nemajú za cieľ “siahnuť na Maticu ako takú”.

MS by mala podľa nej pomôcť aj pripravovaná legislatívna úprava o sponzoringu, ktorá by inštitúcii umožnila získavať viac externých zdrojov.

Členka mediálneho parlamentného výboru a exministerka Ľubica Laššáková (Smer-SD) skonštatovala, že ak sa siahne na peniaze, siahne sa na činnosť samotnú.

„Nemajú veľa peňazí, ak ich budú mať ešte menej, paralyzuje to ich činnosť,” upozornila.

Poukázala tiež na to, že problematické hospodárenie Matice bolo v minulosti skutočne témou, inštitúcia má však nové vedenie. Prihovárala sa teda za to, aby ministerstvo intenzívnejšie komunikovalo s predstaviteľmi MS.

K Laššákovej sa pridal aj jej poslanecký kolega a podpredseda výboru Dušan Jarjabek.

„Začnime tým, že nanovo zadefinujeme poslanie MS, akú činnosť by mala vyvíjať. Určite by to vyriešil nový zákon o MS, ktorý sa dlho nemenil,” upozornil. Činnosť kultúrnej inštitúcie stále považuje za nezanedbateľnú.

Členka výboru Jana Vaľová (Smer-SD), ktorá tému na rokovaní otvorila, navrhla uskutočniť v MS poslanecký prieskum počas júna.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

Cigarety budú od februára 2021 drahšie

Cigarety od februára 2021 zdražejú a budú pod prísnejšou kontrolou. V priemere by mala cena jednej škatuľky cigariet od budúceho roka vzrásť...

Ďuriš Nicholsonová nechápe políciu: Človek ako Blaha musí niesť zodpovednosť za svoje výroky

Europoslankyňa Lucia Ďuriš Nicholsonová (SaS) považuje za nepochopiteľné, že polícia zastavila trestné stíhanie v súvislosti so statusom poslanca Národnej rady (NR) SR...

Cichanovská potvrdila, že sa sama rozhodla opustiť Bielorusko

Líderka bieloruskej opozície Sviatlana Cichanovská potvrdila, že zo svojej vlasti odišla, pričom trvá na tom, že to bolo jej vlastné rozhodnutie. Vyhlásenie...

Putin: V Rusku zaregistrovali prvú vakcínu proti koronavírusu

Ruský prezident Vladimir Putin v utorok uviedol, že v Rusku zaregistrovali prvú vakcínu proti koronavírusu SARS-CoV-2. Informovala o tom agentúra AFP.

Košice: Vodič skončil s autom na streche v potoku, pozor na mikrospánok

Za pondelkovou (10. 8.) nehodou mladíka, ktorý s autom skončil v potoku, bol mikrospánok. Informovala o tom hovorkyňa Krajského riaditeľstva Policajného zboru (KR...

Černák a Kaštan sa cez telemost ospravedlnili pozostalým za mafiánske vraždy. Súd im schválil dohody o vine a treste

Okresný súd v Banskej Bystrici schválil v utorok dohodu o vine a treste, ktorú bývalý šéf banskobystrického podsvetia Mikuláš Černák uzatvoril na...

Slovensko malo minulý rok druhé najvyššie emisie z nových áut v EÚ

Slovensko malo minulý rok druhé najvyššie emisie z nových áut v Európskej únii (EÚ). K vyšším emisiám prispelo nižšie zastúpenie naftových áut...
Slovensko
Pozitívne vzorky 2,615 +16 Dnes Úmrtí 31 Uzdravení 1,874 Infikovaných 710 Last updated: 11. augusta 2020 - 15:07 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky