pondelok, 10 mája, 2021
18.5 C
Bratislava
Úvod Aréna V Líbyii začne platiť od pondelka prímerie. Podporil ho aj maršal Haftar

V Líbyii začne platiť od pondelka prímerie. Podporil ho aj maršal Haftar

„Táto iniciatíva vyzýva na rešpektovanie všetkých medzinárodných snáh. Prímerie začne platiť v pondelok 8. júna 2020 o šiestej hodine ráno,” vyhlásil Sísí na spoločnej tlačovej konferencii s Haftarom. Egypt je jedným z hlavných spojencov Haftarových síl.

Sísí zároveň zdôraznil nutnosť medzinárodnej podpory pre túto iniciatívu a vyzval OSN, aby prizvala predstaviteľov konkurenčných líbyjských vlád na rozhovory. Predmetná iniciatíva, nazvaná Káhirská deklarácia, požaduje tiež stiahnutie “zahraničných žoldnierov z celého územia Líbye”, dodal egyptský prezident.

Daný dokument vyzýva na “rozpustenie milícií a odovzdanie ich zbraní, aby bola Líbyjská národná armáda (LNA), ktorej velí Haftar, schopná vykonať svoje vojenské a bezpečnostné úlohy”, dodal Sísí.

Sily lojálne medzinárodne uznanej vláde medzitým v sobotu spustili ofenzívu zameranú na získanie kontroly nad pobrežným mestom Syrta.

Armáda Vlády národnej jednoty (GNA) odrazila 14-mesačnú ofenzívu, ktorú viedli proti líbyjskému hlavnému mestu Tripolis jednotky Haftarovej vlády sídliacej vo východnej časti krajiny, a je pripravená postupovať východným smerom, využívajúc pri tom vojenskú podporu z Turecka.

Syrta v januári padla do rúk Haftarových síl bez boja po tom, ako jedny z mnohých miestnych milícií prešli na opačnú stranu konfliktu. Za Syrtou sa nachádzajú hlavné ropné prístavy Líbye, ktoré sú Haftarovou najdôležitejšou strategickou výhodou.

Líbya má dve konkurenčné vlády. Jednu v Tripolise s podporou OSN a druhú v meste Tobruk na východe, za ktorou stojí Haftar.

V severoafrickej Líbyi vypukol chaos po povstaní z roku 2011, ktoré leteckými údermi podporila aj vojenská aliancia NATO.

Povstanie v rámci tzv. arabskej jari viedlo k pádu dlhoročného režimu líbyjského diktátora Muammara Kaddáfího a k jeho smrti.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

- Reklama -
Slovensko
Pozitívne vzorky 385,475 Úmrtí 12,019 Uzdravení 367,892 Infikovaných 5,564 Last updated: 10. mája 2021 - 10:10 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky
- Reklama -