Václav Klaus pre PL: Ľutujem, že odchádza Fico. Skvelé, že neuspela strana Čaputovej. Koronavírus bude vážny. Nemecko? Desivé

Václav Klaus (Autor: Hans Štembera)

Pán prezident, čo hovoríte na výsledky volieb na Slovensku? Ficov Smer, ktorý dlhé roky kraľoval politickej scéne, skončil druhý a pôjde do opozície. Uspeli rôzne relatívne nové hnutia.

Debata o Slovensku je pre mňa pohľadom zvonku. Dávam preto veľký pozor, aby som nerobil silné hodnotiace súdy, považujem to za nesmierne dôležitú vec.

Nebude to pre niektorých našich superliberálov prívetivá téza, ale ja ľutujem, že odchádza Fico. Robert Fico, akokoľvek je ideovo z druhej strany barikády, férovo priznávam, že to bol najvýznamnejší politik Slovenska posledných troch desaťročí. A že toto Slovensko nedocenilo, tým, myslím, robí chybu.

Zvíťazili tam zvláštne politické subjekty, nie sú to politické strany v štandardnom slova zmysle. Ide o kluby fanúšikov jednej či druhej osobnosti a to je podľa môjho názoru strašne negatívna vec, ktorú by som rovnakým spôsobom hodnotil u nás alebo kdekoľvek inde na svete. Nejde o špecifickú kritiku Slovenska. Vedie to podľa mňa k ďalšej fáze rozpadu politiky v klasickom slova zmysle. K rozpadu akéhokoľvek ideového sporu, čo je opäť strašne negatívna vec.

Slovensko nikdy, na rozdiel od Českej republiky, nemalo klasickú ľavicu a pravicu. To nás odlišovalo od samotného prvopočiatku po novembri 1989. Skutočnosť, že chýba zreteľná ideová profilácia subjektov, ktoré teraz vo voľbách zvíťazili, mi prekáža, a to z princípu. Človek má pre Slovensko istú slabosť. Môže mi to prekážať pri Maďarsku alebo pri Francúzsku, ale pri Slovensku je to iné.

Náhradkou toho všetkého je násilné, chvatné primknutie sa k Bruselu, čo začala Dzurindova vláda. Viedlo to aj k chvatnému prijatiu eura, čo vyvoláva mnoho problémov. Na Slovensku je primknutie sa k Bruselu oveľa väčšie ako u nás. Takisto zneužitie témy korupcie v politickom súboji je silnejšie ako u nás.

Jeden pozitívny prvok na záver. Je naozaj skvelé, že neuspela strana prezidentky Čaputovej.

Očakávali ste taký neúspech? Predsa len hnutie Progresívne Slovensko vyhralo európske voľby, hoci to nikde nemožno úplne porovnávať.

O jej (Čaputovej – pozn. red.) strane neviem vôbec nič a myslím, že nie som sám. Nemôžem to súdiť. Mám k tomu naozaj jediný komentár, že ma to teší.

Neúspech strany Smer Roberta Fica, ktorú do volieb viedol premiér Peter Pellegrini, nie je zďaleka taký výrazný, ako niektorí očakávali a ako ho teraz mnohí prezentujú. Smer skončil druhý po tom všetkom, čo sa za posledné dva roky na Slovensku dialo. Čím to je?

Smer vládol asi 14 rokov (s nejakou prestávkou) a medzi slovenskými voličmi existovala únava zo Smeru. To zohralo svoju rolu.

Ak niekto ide na špici pelotónu, fúka na neho a na Fica fúkalo dlho a nepretržite. Nabaľovali sa na neho najrôznejšie obvinenia, o ktorých si nemyslím, že by sa preukázali ako pravdivé. Fico urobil pred rokmi chybu, že išiel do prezidentských volieb s Kiskom. Ešte bol zranený, mal barly (rovnako ako teraz Pellegrini, ktorý pred voľbami ochorel). To hralo tiež svoju rolu.

Je ten úpadok tradičných politických strán, čo sa deje aj v Česku, nejakou zmenou, ktorá by na Slovensko prišla s určitým oneskorením? V Česku sa to začalo už skôr.

Na Slovensko neprišli tieto zmeny s oneskorením, pretože politické strany tam nikdy neboli tak explicitne vygenerované a špecifikované ako u nás. Tam vôbec základná politická štruktúra nevznikla, takže hovoriť o tom, že sa zrazu niečo stalo, nie je presné. Teraz nastalo len dokončenie tohto procesu.

Strana Za ľudí bývalého prezidenta Andreja Kisku sa do parlamentu dostala veľmi tesne. Vypovedá to o niečom? Kisku dlho označovali za obľúbeného prezidenta.

Neviem, či bol obľúbeným prezidentom, skoro sa mi to nezdá. Nepočul som to, ale nemôžem to vylúčiť. Kisku som považoval za umelý politický výtvor a platí to pre jeho prezidentskú aj parlamentnú funkciu.

Ďalšia veľká téma súčasnosti. Koronavírus. Obávate sa ho?

Treba jasne povedať, že ide o vážnu vec. Akékoľvek podceňovanie a bagatelizovanie je úplným omylom. To, že hovorím, že ide o vážnu vec, však neznamená, že máme podliehať panike. Naopak, našou úlohou je panike čo najviac vzdorovať, pretože tá by nás poškodila ešte viac ako čokoľvek iné.

Je to však vážna vec nielen z hľadiska zdravotného, ale je to vážna vec aj ekonomicky. Trvám na tom, že ekonomické dosahy budú veľké.

Usmievam sa nad sebavedomými prognózami všetkých možných kváziexpertov, že HDP nevzrastie o dve percentá, ale o jedno. To sú úplne humorné súdy. Nechápem, že ich môžu niektoré médiá vôbec publikovať.

Sám osebe turistický ruch je v dnešnej ére významnou súčasťou ekonomiky, nejde o okrajovú udalosť. Dosahy budú veľké. Spomeňme si, ako dôverou verejnosti otriasali krachy malej cestovnej kancelárie a ponechanie štyridsiatich turistov kdesi pri mori. Teraz je úplne jasné, že nebudú krachovať dve kancelárie, ale desiatky a nebudú to malé, ale rôzne veľké cestovné kancelárie. Toto sa podceňuje.

Obdivujem vydavateľov dnešných prognóz, to sa mi zdá úplne nezodpovedné. Prepojenosť svetovej ekonomiky v jej globalizovanej fáze je jednoducho veľká, a ak sa bude v celom reťazci dodávateľsko-odberateľských vzťahov niečo zadrhávať, musí to mať veľké následky.

Posledných niekoľko rokov sa z času na čas objavujú varovania pred príchodom novej ekonomickej krízy. Môže byť súčasná situácia spúšťačom, ktorý problémy odštartuje? Alebo inak, môže to vyvolať hlbšie ekonomické problémy?

Jednoznačne hovorím, že určite áno. Nemá cenu o tom teraz viac špekulovať. A nemyslím, že signálom na to je ten či onen pokles kurzu akcií, to je ešte stále málo.

Dokáže tomu česká vláda čeliť alebo zmierniť dosahy?

Žiadna vláda na svete tomu nedokáže čeliť. Vláda by nemala robiť hlúposti, nemala by robiť kŕčovité ťahy a výzvy či kroky. Nemala by sa hrať na symbolické gestá, ale zaoberať sa vážnymi vecami.

Viem, že veľa ľudí sa posmieva tomu, že premiér nonstop vystupuje v televízii. Premiéra v ničom nehájim, ale kedy inokedy by mal premiér krajiny upokojovať občanov ako v takej situácii, v akej sa dnes nachádzame. Dôležitý je racionálny postup.

Niečo iné je, či vláda namiesto toho, aby uvažovala, či môže vzniknúť veľká krízová situácia, skúmala, či má dostatok rezerv, či nadmerným spôsobom „nezmaláčovela“ a či sa nezbavila všemožných vankúšov, ktoré by mohla v tejto situácii využiť. Tu vidím veľký problém tejto vlády.

Koronavírus sa začal rozširovať v Číne, ktorá je nákazou doteraz postihnutá najviac. Môže to Číne natoľko ublížiť, že prestane byť ekonomickým ťahúňom, ako tomu podľa mnohých expertov bolo doteraz?

Čína sa z toho vyhrabe a na dlhodobých tendenciách v Číne verzus vo zvyšku sveta sa podľa môjho názoru nič nezmení.

Turecko naplnilo dlho prezentované vyhrážky a prestalo brániť migrantom v ceste do Európy cez hranice s Gréckom. Čaká nás ďalšia migračná vlna? A prečo podľa vás Erdogan k tomuto kroku pristúpil?

Hľadať konkrétne príčiny a rozbušku toho, čo sa stalo, je úplne druhotné. Turecko je veľká, svojbytná a mocná krajina s väčším počtom obyvateľov ako ktorákoľvek krajina EÚ, takže sa môže správať, ako sa správa. V tom problém nie je.

Problém je v tom, že nás, Európu, dostihlo trápne, nezmyselné merkelovské gesto z roku 2015 a päť rokov trvajúce neriešenie potenciálnych dôsledkov tohto gesta. Že k tomu niekedy dôjsť musí, bolo zrejmé a skoro nemá zmysel diskutovať o tej jednej konkrétnej príčine, ale o tom zúfalstve Európskej únie a primárne nemeckej politiky na čele s pani Merkelovou.

A. Merkelová

Angela Merkelová. Zdroj: TASR

V tomto zmysle sa mi zdá irelevantné, či sýrska armáda zabila 33 tureckých vojakov a Turci reagujú. To je úplná maličkosť. Obnažil sa problém roku 2015, obnažil sa problém masovej migrácie do Európy a išlo iba o to, ktorá trhlinka túto situáciu privodí.

Očakávate zmenu v správaní európskych lídrov?

Reakciu EÚ očakávam a tá bude desivá. Bude to pokračovanie nemeckého „wir schaffen das“ a nemeckého, že čím viac migrantov, tým lepšie. Fakt, že to koniec koncov dopadne nejakým prerozdeľovaním migrantov a nevyhne sa to ani nám, je bohužiaľ úplnou tragédiou Európy a našej krajiny zvlášť.

Dlhodobo sa venujete témam súvisiacim s tým, čo niektorí nazývajú „boj s klímou“. Ste predným kritikom všetkých zelených aktivistov a podobných. Nemôžu súčasné témy hroziacej ďalšej migrácie a predovšetkým nákazy koronavírusom vytlačiť zelené témy z mediálneho priestoru a prípadne aj z toho politického?

Kiežby. Mediálne zelené témy trošku upadli, ale myslím, že zelenenie Európy a šialené zelenenie Nemecka sa v žiadnom prípade nekončí. Kiež by objavenie iných tém mohlo obrátiť myslenie.

Zelenenie Nemecka je úplne desivá vec, čo sa v nedávnych hamburských voľbách prejavilo veľmi zreteľne. Nie náhodou pár dní pred voľbami na veľkom mítingu na hlavnom námestí v Hamburgu hovorila tá slávna Greta. Zúčastnila sa hamburských krajinských volieb so svojou zelenou aktivitou. Ak by som mal ilúzie, že to niekoho v Nemecku trkne, to nie. Tam pozorujeme zelenenie všetkých politických strán. Zelenenie je fenomén, keď je úplne jedno, či Zelení ako strana v užšom slova zmysle dostanú o kúsok viac alebo menej percent hlasov.

Zelená ideológia zvíťazila a prijali ju v podstate takmer všetky politické strany v Európe a to je šialené samo osebe. V kontexte koronavírusu a migračnej krízy je to ešte šialenejšie.

Týka sa to zelenenie aj českej politickej scény? Strany, ktoré tieto témy výrazne akcentujú, nemajú príliš veľkú podporu.

To nie je pravda, zelenenie je dnes úplne neoddeliteľnou súčasťou našej politiky a všetkých politických strán. Vláda sa správa zeleno, opozičná ODS sa správa zeleno, ďalšie tzv. opozičné strany sú úplne zelené. Takže u nás je to rovnako bláznivé ako kdekoľvek inde.

- Reklama -