Šichtařová: Nezničí nás koronavírus, ale niečo iné, čo sa odtrhlo z reťaze

0
Ekonómka Markéta Šichtařová (Autor: TASR)

„Je až neuveriteľné, čo všetko vypovedal COVID-19 o našej spoločnosti. Nezvyčajná situácia usvedčila mnoho osobností z úplnej zadebnenosti,“ začína Šichtařová na svojom blogu.

Na úvod pripomína výroky niekoľkých umelcov, ktorí koronavírus zľahčovali, a radí im, aby nemudrovali o veciach, ktorým nerozumejú. „Teraz asi už väčšina spoločnosti chápe, že ledajakí umelci tárajú vo veci nákazy – takže by ľudia konečne mohli pochopiť napríklad aj to, že rovnakí umelci dlhodobo tárajú aj inde, napríklad keď hovoria o ekonomike a eure, čo však už nie je pre každého také priehľadné,“ má v tom jasno Šichtařová.

„Kráľom šašov sa stal herec a principál Divadla Na Jezerce Jan Hrušínský. Ako jeden z prvých vykrikoval, že zmyslom zákazov v spojení s nákazou je likvidácia všetkých nepohodlných. Inde zase glosoval, že strašenie imigrantmi nezabralo, tak má zabrať epidémia,“ píše Šichtařová s tým, že to bolo asi rovnako erudované, ako keď v minulosti hovoril o „nutnosti prijatia eura“.

Jan Hrušínský

Jan Hrušínský. Zdroj: Hans Štembera

A pripomína aj výroky niekoľkých ľudí, podľa ktorých majú štátne opatrenia zastaviť demonštrácie, ktoré sa chystali pre voľbu do Rady Českej televízie.

Iracionalita je však podľa Šichtařovej prítomná aj inde vo svete. „Tak napríklad v Španielsku usporiadali feministky demonštráciu pri príležitosti oslavy MDŽ. Akcia sa konala aj napriek varovaniu, že je to v čase pandémie nevhodné. Účastníčky niesli transparenty s heslami ako napríklad ,Sexizmus zabíja viac ako koronavírus‘. A výsledok? Ženy si vírus veselo odovzdávali. Pozitívna je aj manželka premiéra,“ nechápe Šichtařová a pripomína, že v Španielsku sa teraz vírus šíri podobne rýchlo ako v Taliansku.

Šichtařová tiež nechápe výroky českých „progresivistických novinárov“, ktorí najmä na Twitteri označovali zákaz zhromažďovania a uzatvárania hraníc v Českej republike za ohrozenie demokracie. „Akurát že to netrvá dlho a to isté, čo robí česká vláda, robia aj vlády ďalšie. Rovnako ako Česi majú zostať doma aj Taliani, Španieli, Rakúšania, Francúzi, Poliaci, Dáni… Aj Švajčiarsko ako jedna z najstarších demokracií sveta vyhlásilo stav núdze. A to ani nehovorím o zatvorených hraniciach či obchodoch v USA. Jednoducho samé diktatúry ako hrom,“ píše sarkasticky Šichtařová.

Veľkú neschopnosť podľa nej prejavila najmä Európska únia. „Zrazu vidieť, ako veľmi sa mýlili všetci tí, ktorí moralizovali a pohoršene nám vysvetľovali, že sme mali prijať euro už dávno a že čím viac integrácie, tým lepšie. Zlatá koruna. Aktuálne sa prudko oslabila, čím dala skúšanej ekonomike mimoriadne vítaný vankúš. To by sme s eurom nikdy nemali,“ vysvetľuje ekonómka.

„A EÚ predviedla dokonalý chaos a zlyhala na plnej čiare. Najprv predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová vyhlásila, že nesúhlasí s uzatváraním hraníc, ku ktorému pristúpila ČR, pretože je to narušenie života ľudí a cezhraničného obchodu. (…) Len o pár dní neskôr zrazu EÚ prišla na to, že uzavrie svoje vonkajšie hranice. A aby komédia bola dokonalá a názorná ukážka neschopnosti polopatistická, dnes šéfka Európskej komisie vyhlásila: ,Myslím, že my všetci, ktorí nie sme experti, sme na začiatku koronavírus podcenili.‘ A že vraj azda už všetci podľa nej pochopili, že drastické opatrenia sú nutné,“ píše Šichtařová.

Ursula von der Leyenová

Ursula von der Leyenová. Zdroj: TASR

Koronavírusová kríza podľa nej hlavne ukázala, že projekt Európskej únie môže fungovať len v dobrých časoch. „Európska myšlienka žije len v dobrých časoch, v zlých časoch je mŕtva,“ podotýka a uvádza, že národný štát je náhle viac ako EÚ.

„Základy, na ktorých EÚ stojí, nefungujú. A nie je pravdou, že za to môžu len nové postkomunistické štáty. Francúzsko a Nemecko sa tiež správajú podľa princípu bližšia košeľa ako kabát,“ má v tom jasno Šichtařová.

Najviac kritiky od nej schytávajú socialisti naprieč Európou.

„Francúzsky prezident Emanuel Macron medzitým svoje ovečky ubezpečil, že pre epidémiu nepadne žiadny podnik ani podnikateľ. Tak tejto rozprávke vážne verím. Veľké továrne prerušujú výrobu, malé obchodíky nesmú otvoriť. Ľudia nepracujú, sedia doma, nenakupujú. Ale nikto nepadne. No jasné. A teraz tú o vlkovi,“ nechápe ekonómka.

Emmanuel Macron

Emmanuel Macron. Zdroj: TASR

„Socialisti sa stále tvária, že peniaze rastú na stromoch. ČSSD napríklad vymyslela, že každá rodina s deťmi by mala dostať príspevok 1 000 korún (v prepočte 36 eur – pozn. red.) na dovolenku v tuzemsku. (…) Netrvalo dlho a ČSSD svoj príspevok zo svojho Facebooku zmazala. Sama asi pochopila mieru tej hlúposti,“ hodnotí Šichtařová s tým, že podobné nezmysly sa šíria po celej Európe.

„Niečo vám poviem. Nie je to COVID, čo európsku civilizáciu zničí. COVID fakt ako ľudstvo prežijeme. Európsku civilizáciu zničí socializmus, ktorý sa s pandémiou odtrhol z reťazí,“ varuje na záver.

Autor: jma

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu