Psychologička Krasulová: Koronavírus miluje stres. Za prázdnymi regálmi je panika. Nonstop sledovanie správ môže viesť ku kolapsu

0
Magda Krasulová, psychologička (Autor: PL.sk)

Koronavírus uvrhol ľudí do izolácie, ochranné opatrenia  sú jasne dané a sociálne kontakty sú narušené. Jednak ľudia trávia čas zrazu doma,  či už sami alebo so svojou najbližšou rodinou, a do toho sledujú dianie, o ktorom nikto nevie povedať ako  a kedy skončí. Svet sa zmenil. Ľudia podliehajú stresu a panike z budúcnosti. Súhlasíte? 

V súvislosti s ohrozením života a zdravia vždy prichádza najviac emócií, žiaľ tých negatívnych  – pocity neistoty, obavy, až úzkosti, imobilizujúci a ochromujúci strach. A ak stúpajú emócie takmer vždy klesá racio, teda laicky povedané, kde je veľa pocitov, je málo rozumu. Do  toho sa nám ponúka množstvo informácií i dezinformácií. Celkom prirodzene sa človek cíti zmätený. Preto je v týchto dňoch veľmi dôležité, aby sa ľudia sústredili na to, čo pomáha chrániť duševné zdravie a čo posilňuje schopnosť zvládať stres. Pretože koronavírus miluje stres.

Koronavírus miluje stres,  pretože stres oslabí organizmus. Čo sa s tým ale dá robiť? 

Dôležité je uvedomovať si to. Ak si veci uvedomíme, vieme s nimi ľahšie pracovať a kontrolovať ich.  Niekedy si stačí len priznať strach, uvedomiť si ho a prijať ho. Povedať niekomu o tom, že sa bojíme. Veď je normálne, že sa bojím, ak ide o môj život o moje zdravie, či o niekoho blízkeho. Skôr by bolo divné, ak by som strach nemal. Nakoniec strach ma aj chráni. Samozrejme nemôžem v strachu žiť 24 hodín denne. To by ma ochromilo a znefunkčnilo a pôsobilo by to deštrukčne  moju psychiku i telo. Oslabila by sa imunita.

Takže netreba čakať, že tie paniky a strachy “prejdú  sami”, ale dajú sa silou vôle a rozumu spracovať, áno?

I keď sme zraniteľní, nie sme bezmocní a dokážeme zvládať stresové reakcie, strach a ďalšie emócie, ktoré zažívame. Vieme veľa ovplyvniť – v dobrom i zlom, priamo i priamo.

Ako sa teda správať, ak sa dostaneme do takejto situácie? Aj Svetová zdravotnícka organizácia varuje  pred stresom a panikou z koronavírusu.

Najdôležitejšie je situáciu si uvedomiť. Rozpoznať ju, aha môj strach, moja úzkosť, moje obavy… nekonať unáhlene. Uvedomiť si svoj stres. To ma zastabilizuje,. Možno predýchať, napiť sa vody. Som tu a teraz… Ešte stále máme čas. Samozrejmosťou sú hygienické opatrenia, podpora organizmu vitamínmi, ale treba myslieť aj na iné praktické veci – mať na jednom mieste doklady, nabitý kredit, sústredené lieky, možno plnú nádrž v aute, ktoré užívame. Mať po ruke telefónne čísla, ktoré môžeme potrebovať.

Takisto je dôležité dohodnúť pre prípad nutnosti napr. karantény, či zákazu vychádzať von,   kto s kým a kde bude. No a nie je zlé mať pripravenú aj nejakú činnosť, ručné práce, knihy, nezatriedené fotografie, možno veci, na ktoré som doteraz nemal čas.  Ak sme aktívni, nemáme veľa negatívnych myšlienok. Jednoducho zamestnať si hlavu, aby ona nezamestnala nás.

Žena relaxuje na slnku na balkóne v severošpanielskom meste Vitória. Relax je lepší ako stres.  Foto: TASR 

Dobre, berme to  tak, že človek je aktívny, pripravený, ale potom si  prečíta alebo pozrie najnovšie správy a tá vonkajšia neurčitá realita a obavy z budúcnosti naňho doľahnú, či?  

Každopádne odporúčam počúvať len overené správy, oficiálne možno z 2-3 zdrojov, viac nie. Nepretržité vystavovanie sa množstvu správ na internete, v rádiu a TV udržiava náš systém ohrozenia a strachu neustále aktivovaný. To môže viesť až k emočnému kolapsu, k rozvratu napríklad teraz potreného imunitného systému. Človeku nie je vlastné byť stále v stave pohotovosti. Musí skolabovať, aby sa uchránil väčším stratám. Jednoducho vypne, čo nie  v súčasnej situácii ideálne. 

Veľa ľudí predchádza stresu behom,  cvičením vo fitnesscentre, posedením s priateľmi, návštevou kina, dobrým  welness, ženy sa zvyknú zrelaxovať aj u kaderníkov, všetko je v súčasnosti zatvorené...

Telesné cvičenie a prechádzky sú veľmi dôležité aktivity. Uvoľnenie napätia “aktivitou” , cvičením, behom, jogou je veľmi potrebné. To sa dá aj v súčasnosti.  No a samozrejme nezabúdať, že máme dve nohy na ktorých stojíme – je to spánok a výživné, pravidelné jedlo.

Obmedzená je aj komunikácia s kolegami,  priateľmi, známymi…

Sú  predsa telefóny.  Komunikujme viac a otvorene, na nič sa nehrajme, priznajme si svoje obavy, pomenujme ich, no neutápajme sa v nich. Porozmýšľajme ako ich môžeme zmierniť a čo v danej situácii môžeme spraviť. I v tých najkritickejších situáciách majme na pamäti RIEŠENIA. Vždy sa niečo dá spraviť.

Čo  môžeme ešte očakávať?

V situácii ohrozenia môže dôjsť až k prejavom davových psychóz. Tieto prejavy bývajú väčšinou nevedomé. Sú rôzne –  od zúfalstva,  hystérie, cez nezmyselné útoky, panické stavy,  násilie, k celkovej schvátenosti, nezmyselné odmietanie príkazov, pokynov, vysmievanie sa vážnosti situácii, až po  úplnú pasivitu a apatiu. Dav nie je výsledkom súčtu jednotlivcov, ktorí ho tvoria, ale stáva sa akýmsi nezávislým organizmom, ktorý má vlastnú identitu a vôľu a jednotlivci v ňom akoby strácali svoje vlastnosti a nadobudnú tie, ktoré patria davu: dav začne premýšľať a správať sa inak, ako keď je človek  sám.

Prázdne regály v supermarkete v Londýne 19.3.2020. Aj to je podľa M. Krasulovej dôsledok davovej psychózy. Foto: TASR

Existuje na to lekárske vysvetlenie? 

Z neurologického hľadiska dochádza k prepnutiu sa z ventrálno-vagálneho systému (schopnosti logického myslenia) na systém útok alebo útek,  ktorého prioritou je obrana odpojená od rozvinutejšieho ventrálno-vagálneho systému. Tento mechanizmus je veľmi zrejmý napríklad v supermarketoch s prázdnymi regálmi.

Treba však povedať, že aj davové psychózy majú  svoju príčinu? A možno nie jednu…

Z psychologického hľadiska sa jednotlivec prispôsobuje   skupine, Skupina má takmer vždy väčšiu silu ako jednotlivec. Skupina sa zase prispôsobuje davu… Ak sa skupina správa ohrozujúco, panikári, je agresívna,  potom sa ohrozujúce a agresívne správanie stáva správaním celého davu. Preto pozor na svoje okolie a na tých, ktorých si k sebe pustíme.

Ale predsa človek sa môže kontrolovať, ovládať, rozoberali sme to v úvode…

Práve o to ide, že pri davových psychózach funguje špecifický jav odosobnenie, keď niektoré  zložky našej osobnosti akoby prestali byť funkčné. Za normálnych okolností sa kontrolujeme, ovládame svoje správanie… Ale človek, ktorý sa odosobní stráca sebakontrolu, neovláda svoje konanie, ale prispôsobuje sa  správaniu okolia, davu. Ak je útočné tak útočnému, ak je zúfajúce, tak zúfajúcemu, ak panikári, tak panikáreniu. No a toto iracionálne správanie sa má tendenciu v dave šíriť ako nákaza.  

Prečo práve útočnému správaniu, alebo panikáreniu, či inému iracionálnemu? Prečo nie inému? Veď nie sú všetci  útoční, panikári a iracionálni? 

Práve tieto druhy správania sú nebezpečné v tom, že majú vyššiu aktivitu, ako napríklad pokojné správanie.  Takéto správanie je viac viditeľné, zreteľnejšie, akoby silnejšie, niečo sa pri ňom deje, mnohí sa stávajú podvedome súčasťou deja….Žiaľ neuvedomujeme si, že  veľmi zlého deja. V situácii priameho ohrozenia života a zdravia si intenzívnejšie uvedomujeme svoju zraniteľnosť. Koronavírus nás prinútil čeliť tejto  zraniteľnosti. A my sa musíme naučiť zvládať stres. 

 

 

Koronavírus nás nesmie vystaviť stresu. Naopak, musíme  sa ho  naučiť zvládať.   Foto: TASR

A sú  tu, samozrejme,  aj deti. Deti sa boja koronavírusu, o ktorom poriadne nič nevedia.

Inak hovorím s 5 ročným a inak s 13 ročným. Odporúča sa vybrať si čas cez deň,  kedy sa budete spoločne venovať sledovaniu, či vyhľadávaniu správ. Vysvetlite deťom, že koronavírus je ochorenie, ktoré má na starosti tím odborníkov – od lekárov po policajtov a vedcov. A že robia všetko čo je v ich silách. Takisto my máme veľa vo svojich rukách. Treba dieťaťu vysvetliť jednoduchými krokmi čo všetko môžeme spraviť, aby sme pomohli situáciu zvládnuť.  Na to, aby sa dieťa cítilo bezpečne, musí byť s človekom, ktorý má kontrolu predovšetkým nad sebou. Neznamená to, že nemôžeme mať obavy. Aj o nich treba otvorene hovoriť. Patria k životu.   

Čo  s dospelými, ktorí sa nedokážu upokojiť sami? A majú nebodaj doma aj deti?

Pamätajte na to, že ak nedokážete upokojiť seba, nie je možné zabezpečiť, aby sa vaše dieťa cítilo bezpečne! V  takom prípade vyhľadajte odbornú pomoc psychológa, kňaza, poradcu, či psychoterapeuta, alebo aspoň podporu príbuzného. Ak chcete, aby vaše deti boli v poriadku a v bezpečí, musíte sa tak cítiť predovšetkým vy. 

Lucia Balichová

- Reklama -