Amerika? Tereza Spencerová nemá dobré správy. Zmena v Taliansku. Brblanie o Číne. Info, ktoré inde nie je

0
Zdravotnícky personál oddelenia intenzívnej starostlivosti kliniky Casalpalocco COVID-19 sa stará o pacientov v Ríme (Autor: TASR)

Rusi poslali do Talianska vojenský personál a iné kapacity na zvládnutie krízy s koronavírusom. Nemajú oni, ako sa hovorí, dosť svojich starostí? Čo povedať na názor Jaromíra Štetinu, že ide o „zelených mužíčkov“? Snažia sa tým nabrať skúsenosti s vírusom, ktorý sa im, chtiac-nechtiac, rozšíri aj doma? A inak, aj ČT už informovala, že Taliani sú pekelne nahnevaní na EÚ. Môže byť táto pomoc vec, na ktorú si spomenieme pri predlžovaní európskych sankcií za Krym?

Máte pravdu, že reakcie niektorých tunajších „putinobijcov“ na „ruskú agresiu do štátu NATO“ boli celkom humorné, teda ak človek len neveriacky nezakrútil hlavou a nenechal to plávať.

Ale na druhej strane je fakt, že sa EÚ aj NATO na Taliansko – a nielen na neho, samozrejme – vykašlali, nechali ho v kaši v kritickej situácii, a tak sa Rím jednoducho musel poobzerať niekde inde. A vlastne mu zostali len Čína a Rusko, ktoré pomohli obratom ruky. Pre ne celkom ľahké, ale pritom veľmi dôležité body. O to skôr v čase, keď americké armádne médiá priznávajú, že boli zo základní v Taliansku späť do USA rýchlo vyvezené státisíce rúšok v čase, keď by sa Talianom naozaj veľmi hodili.

Napokon, platí, že Čína teraz razí „rúškovú diplomaciu“ a pomáha už skoro 90 krajinám, zatiaľ čo sa západné krajiny, zväčša každá sama za seba, snažia postaviť pandémii, ako len vedia, a ešte sa k tomu navzájom okrádame o rúška…

Samozrejme, že tá ruská a čínska pomoc nejaký vplyv na taliansku politiku mať asi bude, ale zatiaľ je veľmi skoro čokoľvek prognózovať. Môže sa to odraziť v talianskom postoji voči sankciám, ako hovoríte, ale pritom treba mať na pamäti, že pre Rusko už dnes sankcie nie sú až takým problémom, ako si tu mnohí stále nahovárajú, takže bude veľmi záležať aj na tom, či na nejakom zlepšení vzťahov s Európou – a ak áno, tak na akom – bude mať záujem povedzme samo Rusko.

Ruskí vojenskí zdravotníci počas nástupu na palubu nákladného lietadla Il-76 na vojenskom letisku Čkalovskij pri Moskve naloženom vojenskými vozidlami s materiálnou a zdravotníckou pomocou pre Taliansko

Ruskí vojenskí zdravotníci počas nástupu na palubu nákladného lietadla Il-76 na vojenskom letisku Čkalovskij pri Moskve naloženom vojenskými vozidlami s materiálnou a zdravotníckou pomocou pre Taliansko. Zdroj: TASR

Takže uvidíme, ale jedna vec je postoj vlády a druhá nálada ľudí. A je fakt, že zábery zo sociálnych sietí, na ktorých obyčajní Taliani sťahujú vlajky EÚ a nahrádzajú ich čínskymi vlajkami, sú naozaj pozoruhodné.

Ale je to príznačná reakcia na zistenie, že súčasná forma kapitalizmu nie je ideálna na zvládanie krízových situácií alebo že EÚ sa ukazuje byť spolkom dobrým leda na rozširovanie trhov, ale že žiadny „kamarát do dažďa“ a pre časy krízy to rozhodne nie je. Síce teraz EÚ sľubuje tony miliárd a vymýšľa nové dlhopisy a podobne, ale peniaze samy osebe aktuálne fakt nič extra neriešia. Len sa tým v plnej nahote odhaľuje „rádius“ myšlienok, ktoré v Bruseli neochvejne vládnu.

V Líbyi už je tiež koronavírus. Možno si v situácii krajiny zničenej občianskou vojnou vôbec predstaviť nejaký „boj s koronavírusom“? V tamojšej kríze sa angažovalo Taliansko a Francúzsko… Tam majú svojich starostí až nad hlavu, takže má maršal Haftar voľné pole? Irán, to je malér, pokiaľ ide o COVID-19. Čo zvyšok arabského sveta a severnej Afriky, napríklad Egypt? Dokonca sme videli, ako dezinfikujú na palestínskych územiach…

Stomiliónový Egypt vyhlásil zákaz vychádzania a prerušil letecké spojenie so svetom, to isté platí napríklad pre Alžírsko na západe Afriky alebo pre Jordánsko východne vrátane Libanonu, Sýrie alebo Turecka. A Tunisko si kúpilo náklad dezinfekcie na ruky, ale akísi „piráti“ mu to ukradli aj s loďou rovno na mori…

Inými slovami, Blízky východ aj sever Afriky na epidémiu síce reagujú, ale tamojšie vládnuce a štátne štruktúry predsa len nie sú také všeobjímajúce ako napríklad v Európe a navyše je aj presadzovanie rôznych obmedzujúcich opatrení medzi obyvateľmi, ktorí majú zhromažďovanie, objímanie sa, potľapkávanie sa alebo rovno neustále bozkávanie na líca v génoch, nesmierne komplikované. Výsledky sú prinajlepšom polovičaté a viem si predstaviť, že sa tam vírus šíri celkom ľahko.

V ich prospech hrá azda len to, že majú teplejšie počasie, ako je u nás, čo by malo byť pre vírus azda nevýhodou alebo také niečo.

A v Líbyi síce asi na deň zastavili pre koronavírus boje, ale hneď nasledujúce dopoludnie už sa do seba pri Tripolise znovu pustili. Takže z hľadiska „prímeria“ úplná márnosť. Ale podľa dostupných správ tam umierajú ďalší tureckí vojaci aj „dovezení“ velitelia sýrskeho džihádu. Možno vírus vo finále predsa len – v kombinácii s ďalšími faktormi – donúti Turkov stiahnuť svoje jednotky a zmeniť tak situáciu v teréne.

Ale podľa mňa bude veľmi významné predovšetkým to, ako vírus zasiahne utečenecké tábory v regióne.

Nakazení sú už hlásení z táborov v Iraku, koronavírus je vraj jedným z hlavných dôvodov, prečo Turecko ešte viac opevňuje svoju hranicu so sýrskou káidistickou provinciou Idlib, pretože na svoje územie nechce vpustiť džihádistov ako takých, nieto džihádistov nakazených, obavy panujú aj o utečenecký tábor Rukbán, ktorý majú pod palcom Američania na juhu Sýrie pri jordánskych hraniciach, to isté bude platiť pre tábory, v ktorých sa v Líbyi koncentrujú Afričania zadržaní na ceste do Európy…

Ak práve v týchto strážených a pritom nie príliš vybavených, skôr zúfalých, miestach epidémia prepukne naplno, čakajú nás masakre v priamom prenose. Teda, ak o nich budú mainstreamové médiá informovať…

Pozorovatelia majú pomerne zlý pocit z vývoja v USA, kde významná časť spoločnosti nie je pokrytá žiadnym zdravotným poistením. Donald Trump sa snaží vyžarovať optimizmus, ale New York aj Kalifornia sú masovo ohrozené koronavírusom. Navyše Američania na nejaké reštriktívne opatrenia hojne „dlabú“. Už sa píše o vážnom ohrození dominancie Ameriky. A do toho ešte prezidentská kampaň. Je situácia vážna?

Spomínate prezidentskú kampaň, čo je dôležité. Práve pokračujúcimi prípravami na voľby možno vysvetliť skutočnosť, že Trump aj jeho súperi zahlcujú verejný priestor buď prehnane optimistickými, alebo naopak drasticky katastrofálnymi predpoveďami, ako sa bude epidémia vyvíjať. Nájsť v nich nejaký obrázok reálnej situácie začína byť celkom zložité, pretože niektoré zdroje sa tvária celkom seriózne a oficiálne.

Donald Trump

Donald Trump. Zdroj: TASR

Svetová zdravotnícka organizácia v každom prípade tvrdí, že sa USA aj pre politiku stanú novým epicentrom koronavírusu, a americké Centrum pre kontrolu chorôb je toho názoru, že niekedy až za tri-štyri týždne bude vrcholiť počet mŕtvych. A to už USA v počtoch nakazených predbehli Španielsko…

Takže uvidíme, čo bude. Ale znovu, je nutné mať na pamäti, že sa situácia bude z jednej strany marginalizovať a z druhej nafukovať, takže zavládne chaos.

Jaroslav Tvrdík, predseda česko-čínskej obchodnej komory, informoval, že všetky zdravotnícke pomôcky v Číne začali za hotovosť nakupovať Američania. A vyblokovali si vraj aj všetky dostupné lety. Dodávky, ktoré má Česká republika zazmluvnené, sú teda vraj veľkou výhrou. Môže si gratulovať za preferenčné vzťahy s Čínou? Mnohí to v Česku tak nevidia: Keď Číňania žijúci v Česku vo februári a marci skupovali rúška a podobný materiál a posielali ich do Číny, tak podľa záverov liberálnych politikov schválne kazili český trh, aby Českej republike potom Čína mohla čínsky tovar draho predať!

Úprimne, ani po troch týždňoch „v karanténe“ sa zo mňa nestala expertka na koronavírus a dokonca ani na zákulisie svetového obchodu s rúškami, takže netuším, čo k pánovi Tvrdíkovi povedať, aj keď je jasné, že práve on bude situáciu s čínskymi dodávkami zdravotníckeho materiálu nejako „lakovať“. Ale proti nemu bude na princípe „vždy pripravený“ stáť skupina klasických „bojovníkov proti Číne a za Tibet“, ktorí pre zmenu budú skresľovať obrátene. Nevyberiete si.

Ja si však pokojne počkám na čas, až to všetko opadne a bude priestor na nejakú hodnovernú a serióznu analýzu. Teraz sa tu všetci len snažia – s rôznou mierou úspešnosti – zbierať politické body.

To s tým čínskym skupovaním masiek u nás mi však príde nejaké „nedopovedané“. Ak sa u nás predáva nejaký tovar a sme voľná trhová ekonomika, tak azda môže každý kúpiť, čo chce, a poslať to prípadne aj domov, ak má pocit, že tým doma niekomu pomôže. U nich už vírus vyčíňal, u nás nie, a tak sme o rúška nemali záujem. To je logické, aj keď akosi zámerne prehliadané. A čo viac, v čase, keď si západné štáty medzi sebou zdravotnícky materiál otvorene kradnú, mi to príde už ako silno nafúknutá malichernosť. Podľa pravidla „brblem, teda som“.

K prebiehajúcej diskusii: Zvládla Čína koronavírus alebo sa má naopak hanbiť, že jeho „tutlaním“ privodila skazu celému svetu?

U nás sa vedie nejaká diskusia? To by bolo skvelé! Od novembra azda prvýkrát! Až doteraz sa tu „diskutovalo“ len vzájomnými nadávkami a očierňovaním. Ale ako som už povedala, necítim sa byť v pozícii, aby som vydávala verdikty, ako „správne bojovať s koronavírusom“ u nás, nieto v Číne, kde som nikdy ani nebola a počty „živých“ Číňanov, s ktorými som za celý život prišla do styku, sa dajú vyjadriť prstami na jednej ruke.

Z čísiel WHO však vyplýva, že sú tam z najhoršieho – prinajmenšom v rámci prvej vlny – vonku. A či tam niečo „tutlali“, tiež neviem. Stavím sa, že áno, pretože to v počiatočnej fáze robia všade, aj v USA alebo Európe, aj keď na Západe sa to nevolá „tutlanie“, ale „podcenenie“. V oboch prípadoch sa však o realite zhodne nehovorí a čísla sa zametajú pod koberec, odkiaľ „vylezú“ až vo chvíli, keď sa zistí, že je koberec už veľmi malý a nič viac sa pod neho nezmestí.

Návštevníci kráčajú okolo kvetov čerešne a členov bezpečnostnej služby v parku Jü-jüan-tchan v Pekingu

Návštevníci kráčajú okolo kvetov čerešne a členov bezpečnostnej služby v parku Jü-jüan-tchan v Pekingu. Zdroj: TASR

Len si vezmite to slávne rakúske lyžiarske stredisko Ischgl, ktoré vraj bolo „dokonalým inkubátorom“ koronavírusu. Považujete to za „tutlanie“ alebo „podcenenie“? Mimochodom, fakt je to to isté…

Čo dodať k súčasnej situácii?

Asi nič, okrem priania, aby vláda epidémiu zvládala v rámci možností aspoň tak dobre ako doteraz.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu