utorok, 24 novembra, 2020
-0.1 C
Bratislava
Úvod Aréna Severné Macedónsko sa stalo 30. členskou krajinou NATO. Prinášame chronológiu jeho rozširovania

Severné Macedónsko sa stalo 30. členskou krajinou NATO. Prinášame chronológiu jeho rozširovania

Stalo sa tak po tom, ako krajina vyriešila dlhoročný názvoslovný spor s Gréckom. 

Rezort americkej diplomacie oznámil, že táto balkánska krajina doručením dokumentu o pristúpení uskutočnila posledný formálny krok k členstvu v tejto organizácii.

„Dnešný vstup Severného Macedónska do NATO predstavuje vrchol mnohoročného úsilia jeho vlády a obyvateľov pripojiť sa k Severoatlantickej aliancii,” uviedol vo vyhlásení americký minister zahraničných vecí Mike Pompeo.

Členské krajiny NATO podpísali prístupový protokol pre Severné Macedónsko vlani vo februári. 

Parlamenty všetkých 29 členských krajín následne ratifikovali členstvo Severného Macedónska v Aliancii.

Cesta do NATO a EÚ sa pre Severné Macedónsko otvorila vďaka minuloročnej dohode s Gréckom, na základe ktorej si táto bývalá juhoslovanská republika zmenila svoj názov, čím sa ukončil jeden z najdlhších diplomatických sporov na svete.

„Severné Macedónsko je teraz členom rodiny NATO, v ktorej žije takmer miliarda ľudí. Táto rodina je založená na istote, že spolu sme silnejší a bezpečnejší,” uviedol Stoltenberg.

Šéf NATO sa v pondelok v ústredí tejto medzinárodnej vojenskej organizácie v Bruseli zúčastní na slávnostnom vztýčení vlajky Severného Macedónska, ktorá tak pridá k 29 ďalším vlajkám členských štátov.

Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg. Zdroj: TASR

Chronológia postupného rozširovania NATO

– 17. marca 1948 – Belgicko, Holandsko, Luxembursko, Francúzsko a Spojené Kkáľovstvo podpísali Bruselský pakt, ktorý sa považuje za predchodcu Severoatlantickej aliancie.

– 4. apríla 1949 – Vo Washingtone D. C. bola podpísaná tzv. Severoatlantická zmluva (alebo tiež Washingtonská zmluva), považovaná za oficiálny začiatok pôsobenia NATO. Zakladajúcimi štátmi bolo päť signatárov Bruselského paktu, ďalej Spojené štáty americké, Kanada, Portugalsko, Taliansko, Nórsko, Dánsko a Island.

– 18. februára 1952 – K Severoatlantickej zmluve sa pripojili Grécko a Turecko.

– 6. mája 1955 – Nemecká spolková republika vstúpila do NATO v reakcii na vznik Varšavskej zmluvy združujúcej Sovietsky zväz a jeho spojencov.

– 30. mája 1982 – Do NATO vstúpilo Španielsko, kde sa po páde Frankovej diktatúry budoval demokratický systém.

– 3. októbra 1990 – Po páde železnej opony sa zjednotili bývalá západná a východná časť Nemecka. Územie niekdajšej NDR sa tak stalo súčasťou NATO bez toho, aby stúpol počet členských štátov.

– 12. marca 1999 – Česko, Maďarsko a Poľsko – o vstupe susedov Slovenska do NATO sa rozhodlo na summite v Madride 8. a 9. júla 1997. Slovensko ako kandidátska krajina bolo z tejto vlny rozširovania vylúčené.

 – 29. marca 2004 – Do NATO vstúpili Bulharsko, Estónsko, Litva, Lotyšsko, Rumunsko, Slovensko a Slovinsko. O ich prijatí sa rozhodlo na summite NATO 21. a 22. novembra v Prahe.

– 1. apríla 2009 – Albánsko a Chorvátsko – o prijatí týchto dvoch balkánskych štátov rozhodol 20. summit NATO v Bukurešti, konaný 2. – 4. apríla 2008. Vstup Macedónska, ktoré sa tiež uchádzalo o členstvo v Aliancii, vetovalo Grécko pre spor ohľadom oficiálneho názvu macedónskeho štátu.

– 5. júna 2017 – Čierna Hora dostala oficiálnu pozvánku stať sa 29. členom Severoatlantickej aliancie na stretnutí ministrov zahraničných vecí členských krajín NATO 2. decembra 2015 v Bruseli.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

NAJČÍTANEJŠIE

VIDEO Matovič chce počas troch decembrových víkendov urobiť celoplošné pretestovanie antigénovými testami

Do Vianoc by sa mali na Slovensku konať tri kolá testovania, v ktorých sa má použiť osem miliónov antigénových testov. Potvrdil to...

Poľská polícia zadržala ľudí na protestoch proti zákonu o interrupciách

Poľská polícia zadržala v pondelok niekoľko ľudí, vrátane fotoreportéra, na demonštráciách za právo na interrupciu, ktoré sa pod vedením žien znovu konali...

Vďaka aplikácii Virtuálny dizajn ožíva umenie v uliciach Kežmarku

Prechádzka ulicami Kežmarku môže byť od pondelka vďaka mobilnej aplikácii Virtuálny dizajn festival Kežmarok zaujímavejšia. Po nasnímaní obrázka umiestneného na viacerých miestach...

Čiastočný lockdown v Anglicku sa skončí 2. decembra, oznámil Johnson

Čiastočný lockdown na území Anglicka sa skončí 2. decembra, oznámil v pondelok britský premiér Boris Johnson. Čiastočný lockdown s...

Francúzsko: Začal sa súdny proces s exprezidentom Sarkozym

Súdny proces s bývalým francúzskym prezidentom Nicolasom Sarkozym, obvineným z korupcie a obchodovania s vplyvom, sa v pondelok začal v Paríži. Pojednávanie...

Žilinka priechodný pre koalíciu aj opozíciu? Hlas-SD sa nevyjadril

Poslanci Národnej rady (NR) SR z mimoparlamentného Hlasu-SD nepovedali, či by vo voľbe kandidáta na generálneho prokurátora podporili Maroša Žilinku. Práve on...

Pri pláne obnovy kladieme dôraz na kvalitu. Tomu opozícia nemôže rozumieť, reagoval Heger

Koronakríza či celoplošné testovanie sú otázky, ktoré dokážu prebiť aj takú dôležitú tému, akou je plán obnovy. Pripustil to v pondelok minister financií...
Slovensko
Pozitívne vzorky 96,472 Úmrtí 693 Uzdravení 47,933 Infikovaných 47,846 Last updated: 24. novembra 2020 - 04:23 (+01:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky