Za rozšírenie pandémie z Číny vraj nesie vinu aj Svetová zdravotnícka organizácia

0
Ilustračná snímka (Autor: TASR)

Svetovú zdravotnícku organizáciu vedie od roku 2017 etiópsky politik a lekár Tedros Adhanom Ghebreyesus. Práve jeho informácie a odporúčania sú vodidlom pre vlády všetkých štátov, aby prijímali adekvátne opatrenia. Organizácia však tiež poskytuje prevenciu a konkrétnu pomoc najviac zasiahnutým štátom.

„Z povahy veci ide o apolitickú organizáciu, ktorá by mala konať v záujme zdravia všetkých ľudí kdekoľvek na svete. V prípade dnešnej pandémie ,wuchanského zápalu pľúc‘, ako je choroba COVID-19 označovaná na Ďalekom východe, dala WHO pred ochranou zdravia svetovej verejnosti prednosť politickým záujmom Číny,“ píše Olga Lomová v Deníku Referendum.

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Tedros Adhanom Ghebreyesus. Zdroj: TASR

Prvé prípady nákazy novým koronavírusom sa objavili už v druhej polovici novembra minulého roka a choroba sa bez nejakých zásahov šírila celý december.

„Lekári wuchanských nemocníc začali upozorňovať na nebezpečenstvo novej infekčnej choroby, pripomínajúcej epidémiu SARS, ktorá Čínu zachvátila pred sedemnástimi rokmi, už počas decembra. Varovania lekárov však umlčala polícia, ktorá im hrozila postihom za šírenie nepravdivých správ a zakázala o chorobe hovoriť. Krátko potom… sa čínske úrady obrátili na WHO s informáciou o výskyte novej choroby a poskytli jej vzorky nového vírusu. Čínska verejnosť však informovaná nebola a vo Wu-chane neboli prijaté ani preventívne hygienické opatrenia…“ pripomína Lomová.

A onedlho nato bol Wu-chan uzavretý do prísnej karantény.

O hroziacom nebezpečenstve informoval ako prvý Taiwan, ten WHO poslal varovanie, že hrozí veľmi nebezpečná epidémia. Práve Taiwan prijal veľmi rýchlo bezpečnostné opatrenia a pandémia sa nestihla rozšíriť.

„Ostrakizácia Taiwanu pod nátlakom Číny na pôde všetkých inštitúcií OSN viedla k tomu, že závažné varovanie bolo klasifikované, akoby prichádzalo z jednej z čínskych provincií, ako zodpovedá oficiálnej politike ČĽR. Tá Taiwan neuznáva za samostatný štát, ale označuje ho za svoju provinciu. V dôsledku toho WHO neprikladala taiwanskému varovaniu váhu a vôbec ho nezahrnula do svojho rozhodovania,“ píše ďalej.

Až 23. januára, po tom, ako Čína zaviedla masívne opatrenia, WHO uznala, že choroba je prenosná medzi ľuďmi, a odporučila kontrolu cestujúcich z Číny.

Generálny riaditeľ WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus sa potom stretol s čínskym prezidentom Si Ťin-pchingom a spoločne sa zhodli, že Čína epidémiu zvládne. O necelé dva týždne nato musel Tedros Adhanom Ghebreyesus priznať, že je globálny nedostatok potrebného zdravotníckeho materiálu.

Si Ťin-pching

Si Ťin-pching. Zdroj: TASR

„… WHO potom postupne zverejňovala stále naliehavejšie odporúčania a varovania. Svetovú pandémiu generálny riaditeľ Tedros vyhlásil však až 11. marca, to jest dva a pol mesiaca po tom, ako sa objavili prvé vážne varovania,“ uvádza Lomová.

„Prípad zlyhania WHO, ktorá sa neodhodlala vydať rozhodnutie v rozpore s prianím Čínskej ľudovej republiky, sa ukazuje ako širší a systémový problém. (…) Vývoj situácie okolo pandémie, ktorá mohla byť zastavená alebo aspoň zmiernená, ukazuje, ako je v dnešnom prepojenom svete nemožné robiť takzvanú pragmatickú politiku a zatvárať oči pred tým, ako Čína dostáva pod kontrolu organizácie, ktoré by mali byť nezávislé. Pandémia koronavírusu, ktorá dnes zabíja obyvateľov Európy, nám až príliš dramaticky pripomína, že na ignorovanie ľudských práv v Číne kruto dopláca celý svet,“ uzavrela pre Deník Referendum Olga Lomová.

Autor: Barbora Richterová

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu