pondelok, 23 novembra, 2020
3.4 C
Bratislava
Úvod Aréna Remišová chce peniaze z eurofondov čo najskôr presmerovať na boj s koronavírusom....

Remišová chce peniaze z eurofondov čo najskôr presmerovať na boj s koronavírusom. Raši ju tvrdo kritizuje: Peniaze už sú

„Potrebujeme podporiť živnostníkov, podnikateľov, aby sme pomohli firmám udržať pracovné miesta. Potrebujeme peniaze pre nemocnice a našich zdravotníkov na nákup zdravotníckeho materiálu. Musíme urýchlene riešiť finančnú a pracovnú situáciu ľudí, ktorí musia ostať v dôsledku opatrení proti novému koronavírusu doma, aby vôbec prežili túto ťažkú situáciu,” vymenovala Remišová.

Vicepremiérka žiada, aby mali členské krajiny rozviazané ruky pri presúvaní peňazí medzi operačnými programami bez potreby schválenia zo strany EK.

„Podmienkou však je, že presunutých môže byť osem percent alokácie prioritnej osi, avšak maximálne do výšky štyroch percent alokácie celého programu,” vysvetlil úrad.

V najväčšej miere by sa mali zmeny dotknúť Európskeho fondu na podporu regionálneho rozvoja, v rámci ktorého sa rozsah oprávnených aktivít rozšíri o prevádzkový kapitál pre malé a stredné podniky a zdravotnícke vybavenie.

Z eurofondov by sa tak mohol viac podporiť napríklad systém zdravotnej starostlivosti, najmä financovanie zdravotníckych zariadení, liekov, testov či prevencie chorôb.

„Takisto z Európskeho sociálneho fondu môžu byť podporené krátkodobé pracovné dohody a komunitné služby pre starších a chorých ľudí, ako aj nábor zamestnancov. Európsky fond regionálneho rozvoja by v prípade potreby mal podporovať financovanie prevádzkového kapitálu v malých a stredných podnikoch, a to aj poskytovaním grantov,” dodal úrad s tým, že členské štáty by tak mohli poskytovať úvery pre firmy v ťažkej situácii.

Remišová sa v nasledujúcich dňoch plánuje stretnúť so všetkými ministrami novej vlády, aby sa dohodli, kam môžu voľné prostriedky hneď presmerovať.

„Predchádzajúca vláda nám zanechala eurofondy v katastrofálnom stave. Mnohé podporené projekty sú nezmyselné, zle riadené a čakajú nás veľké korekcie a prepadnutie stámiliónov eur,” dodala vicepremiérka s tým, že tento chaos sa bude snažiť upratať a urobí všetko pre to, aby peniaze neprepadli a použili sa tam, kde sú najviac potrebné.

Raši: Remišová má už týždeň k dispozícii 527 miliónov eur 

Bývalý vicepremiér pre investície a informatizáciu Richard Raši (Smer-SD) kritizuje svoju nástupkyňu Veroniku Remišovú (Za ľudí), ktorá má podľa jeho slov už týždeň k dispozícii 527 miliónov eur z eurofondov a stačí len vypísať výzvy.

„Zatiaľ som ani jednu nezachytil,” dodal Raši na margo výziev.

Podľa jeho slov môže súčasná vicepremiérka získať aj ďalšiu takmer miliardu presunom medzi prioritnými osami.

„Túto možnosť som jej zanechal tiež,” dodal Raši s tým, že tieto peniaze môže využiť tiež relatívne rýchlo a bez schválenia Európskou komisiou.

„Opäť stačí urobiť jednoduchú zmenu operačných programov, schváliť ju monitorovacím a riadiacimi výbormi a vládou,” dodal Raši.

Svojej nástupkyni Raši tiež vyčíta, že si ešte neuvedomila, že už nie je opozičnou političkou, ktorej “stačí nič nerobiť, len kritizovať”.

„Namiesto rozprávania o tom, čo by chcela urobiť a ako jej zlá predchádzajúca vláda nechala zlé eurofondy, mala by začať situáciu riešiť v prospech zdravotníkov, podnikateľov, zamestnancov a všetkých obyvateľov Slovenska,” zdôraznil Raši.

Raši kritizuje aj nedostatok komunikácie medzi Remišovou a premiérom Igorom Matovičom (OĽaNO).

„Mala by sa spýtať Igora Matoviča či túto tému na samite lídrov vo štvrtok otvoril a ako dopadol,” dodal.

Bývalý vicepremiér vyzýva Remišovú, aby neurážala vlastných odborníkov na svojom úrade.

„Namiesto nezmyselných tlačových správ treba pripravovať výzvy, aby podnikatelia, živnostníci a všetci poškodení opatreniami proti šíreniu nového koronavírusu mohli dostať peniaze čo najskôr,” dodal Raši.

Remišovej zároveň radí, aby sa nechválila tým, čo im bývalá vláda zanechala, ako to robí súčasný premiér.

„Pracujte na tom, aby sme to mohli čo najrýchlejšie využiť,” dodal Raši.

Úrad podpresedu vlády hneď zareagoval

Ako však uviedlo oddelenie komunikácie Úradu podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu (ÚPVII), sumu 527 miliónov eur nevyrokoval Raši, ale je to návrh EK na úpravu legislatívy ako jedno z opatrení na pomoc na potlačenie šírenia nového koronavírusu. 

„V danom prípade ide o nevyužitú časť zálohovej platby, ktorú nie je potrebné vrátiť v tomto roku EK, ale bude zúčtovaná až pri ukončení programov,” dodal úrad.

Ako ďalej uviedli na margo prípravy výziev, úrad intenzívne rokuje s príslušnými rezortmi o identifikácii voľných zdrojov v rámci operačných programov a potrieb na boj s pandémiou. 

„Po ich určení dôjde zo strany vecných rezortov k vyhláseniu výziev, respektíve zjednodušených foriem ich použitia tam, kde je to najviac potrebné,” vysvetlil úrad.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

NAJČÍTANEJŠIE

Poľská polícia zadržala ľudí na protestoch proti zákonu o interrupciách

Poľská polícia zadržala v pondelok niekoľko ľudí, vrátane fotoreportéra, na demonštráciách za právo na interrupciu, ktoré sa pod vedením žien znovu konali...

Vďaka aplikácii Virtuálny dizajn ožíva umenie v uliciach Kežmarku

Prechádzka ulicami Kežmarku môže byť od pondelka vďaka mobilnej aplikácii Virtuálny dizajn festival Kežmarok zaujímavejšia. Po nasnímaní obrázka umiestneného na viacerých miestach...

Čiastočný lockdown v Anglicku sa skončí 2. decembra, oznámil Johnson

Čiastočný lockdown na území Anglicka sa skončí 2. decembra, oznámil v pondelok britský premiér Boris Johnson. Čiastočný lockdown s...

Francúzsko: Začal sa súdny proces s exprezidentom Sarkozym

Súdny proces s bývalým francúzskym prezidentom Nicolasom Sarkozym, obvineným z korupcie a obchodovania s vplyvom, sa v pondelok začal v Paríži. Pojednávanie...

Žilinka priechodný pre koalíciu aj opozíciu? Hlas-SD sa nevyjadril

Poslanci Národnej rady (NR) SR z mimoparlamentného Hlasu-SD nepovedali, či by vo voľbe kandidáta na generálneho prokurátora podporili Maroša Žilinku. Práve on...

Pri pláne obnovy kladieme dôraz na kvalitu. Tomu opozícia nemôže rozumieť, reagoval Heger

Koronakríza či celoplošné testovanie sú otázky, ktoré dokážu prebiť aj takú dôležitú tému, akou je plán obnovy. Pripustil to v pondelok minister financií...

Niektoré krajiny EÚ uvažujú, že pri vstupe bude potrebné očkovanie proti COVID-19, povedal premiér

Niektoré členské krajiny Európskej únie (EÚ) uvažujú o tom, že ľudí, ktorí nebudú očkovaní proti novému koronavírusu, by nemuseli pustiť na svoje územie....
Slovensko
Pozitívne vzorky 96,472 +231 Dnes Úmrtí 693 +22 Dnes Uzdravení 47,933 Infikovaných 47,846 Last updated: 23. novembra 2020 - 22:38 (+01:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky