Eurokomisárka varuje: Pre pandémiu nesmieme zabúdať na ruské dezinformácie a užitočných idiotov. Takže posielame päť miliónov eur „nezávislým médiám“

  0
  Ilustračná fotografia (Autor: TASR)

  Eurokomisárka Věra Jourová oznámila, že Európska únia finančne podporí nezávislé médiá, pretože ani v časoch koronavírusu nemožno zabúdať na boj proti dezinformáciám, ktorý sa bez nezávislých médií viesť nedá.

  „V tomto boji proti virtuálnym hrozbám by mal pomôcť v prvom rade tzv. Digital Services Act, ktorý Komisia predstaví do konca tohto roka. Ten má vôbec prvýkrát stanoviť jasné pravidlá pre internetové spoločnosti a online platformy vrátane povinnosti predtým uvedený obsah vyhľadávať a mazať. Takisto by táto legislatíva mala obsahovať aj ustanovenia týkajúce sa netransparentného profilovania, cielenia reklám a fake news a fungovania algoritmov sociálnych sietí,“ napísal k tomu server hlidacipes.org.

  Okrem toho treba podľa Jourovej vytvoriť akýsi akčný plán na ochranu demokracie. V rámci tohto plánu Európska komisia uvoľňuje 5,1 milióna eur na podporu nezávislých médií, ktoré môžu dezinformácie vyvracať.

  Věra Jourová

  Věra Jourová. Zdroj: TASR

  Česká eurokomisárka, ktorá má na starosti hájenie právneho štátu a boj proti dezinformáciám, varovala, že mnoho dezinformácií pochádza z Ruska a Číny a týmto krajinám treba predviesť, že sa dokážeme brániť.

  „Sme znepokojení aj tým, koľko dezinformácií šíria aj samotní Európania. Niektorí z nich to robia kvôli zisku, ďalší sú len užitočnými idiotmi,“ varovala Jourová.

  - Reklama -