nedeľa, 7 marca, 2021
8.9 C
Bratislava
Úvod Aréna Rúška sú nezmysel, tvrdí WHO. Nerozumiem. Asi sa boja, že ich bude...

Rúška sú nezmysel, tvrdí WHO. Nerozumiem. Asi sa boja, že ich bude nedostatok, reaguje slovenský virológ

Podľa Ryana z WHO nielenže neexistuje dôkaz, že by rúška  pozitívne vplývali proti šíreniu koronavírusu, ale skôr naopak.

V skutočnosti existuje niekoľko dôkazov, ktoré naznačujú opak,” povedal Ryan podľa agentúry DPA.

Michael Ryan.Svetová zdravotnícka organizácia, vpravo. Foto: TASR

WHO poukazuje na to, že ľudia si môžu pri odoberaní rúšok nesprávnym a nebezpečným spôsobom kontaminovať ruky a že ich nositelia sa častejšie dotýkajú svojej tváre.

Hlavná odborníčka WHO pre koronavírus Maria Van Kerkhoveová povedala, že organizácia odporúča verejnosti, aby rúška nosili iba pacienti, ktorí sa zotavujú doma a tí, ktorí sa o nich starajú.

Ryan varoval, že riziko kontaminácie sa teraz z verejných prostredí presunulo do domácností a preto by ľudia mali dôkladne sledovať svoj zdravotný stav a zdravie svojich blízkych.

virológ  Boris Klempa, foto: TASR

ParlamentnéListy.sk oslovili v tejto súvislosti virológa Slovenskej akadémie vied Borisa Klempu. 

Ako si toto tvrdenie Svetovej zdravotníckej organizácie máme vyložiť, my laici? Sú teda tie rúška účinné alebo nie? 

Ja si myslím, že to je také vyjadrenie preto, lebo sa boja, že tých rúšok nebude dosť a aby z toho nebol nejaký problém. Čo určite vieme,  je, že tie rúška naozaj nechránia človeka, ktorý ho nosí, ale chránia okolie.

Chránia okolie, takže bránia rozširovaniu vírusu? 

Vždy som to u nás bral tak, že nosenie rúšok je taká pozitívna vec, lebo ukazujeme, že chránime okolie, že to má učitý mobilizačný efekt, že všetci sme v tom spolu a chránime sa. Keďže je možné, že každý z nás je infikovaný, len o tom nevie, tak tým nosením rúšok dávame najavo, že sme ohľaduplní a záleží nám na ostatných. Takže ja beriem nosenie rúšok vyložene pozitívne. Ale prečo takéto vyjadrenie teraz dali?

Tak nemysleli trebárs aj na to riziko, že ľudia si môžu ľudia pri odoberaní rúšok nesprávnym a nebezpečným spôsobom kontaminovať ruky a že ich nositelia sa častejšie dotýkajú svojej tváre?

To je tiež pravda, hrozí to, že človek má s rúškom falošný pocit istoty, to všetko môže byť, ale aj tak by som to tak ako WHO nevidel. 

A podľa vašich vedomostí nás teda nakoľko rúška chránia? 

Hlavne oni nechránia toho, čo to má. Oni sú ochranné, lebo bránia vzniku aerosolu infekčného od človeka, ktorý vírus má.

Vy by ste tie rúška nezatracovali?

Nie.

Súhlasíte s názorom ministra zdravotníctva Krajčího, že epidémia bude vrcholiť na Slovensku v júli?

Ja sa nestaviam do pozície súhlasím-nesúhlasím. Vyhlásil to na základe nejakého matematického modelu, ktorý určite je v poriadku, nemienim to spochybňovať.

Otázka je, či sa máme pripraviť na to, že situácia, ktorá je zatiaľ veľmi pokojná a my sme pokojní, tak ten pokoj môže byť ticho pred búrkou?  

Určite áno.

Takže očakávate horší scenár, aký práve žijeme? 

Určite áno.

Autor: Lucia Balichová

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

NAJČÍTANEJŠIE

Slovensko
Pozitívne vzorky 323,390 +1,286 Dnes Úmrtí 7,836 +97 Dnes Uzdravení 255,300 Infikovaných 60,254 Last updated: 7. marca 2021 - 14:54 (+01:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky