Úspech slovenských vedcov: Testovať na koronavírus budeme s vlastnými testami

  0
  Člen permanentného krízového štábu a expert na biochémiu Robert Mistrík (Autor: TASR)

  „Chceme, aby Slovensko bolo sebestačné v testovaní,” komentoval chemik a vedec Mistrík, ktorý sa na vývoji testov taktiež podieľal.

  Doplnil, že testy sa kvalitou vyrovnajú zahraničným. Kľúčový komponent vyrobil vedec a biochemik Pavol Čekan.

  Mistrík zároveň vyzval ďalších slovenských vedcov a výskumníkov, aby sa do výskumu zapojili.

  Podľa slov premiéra ide “o príkladnú iniciatívu, ktorá pomôže všetkým ľuďom na Slovensku”.

  Odborníci vysvetlili, že test je špecifický pre slovenské kmene koronavírusu SARS-CoV-2, čo umožňuje tvorcom spoľahlivú diagnostiku nového koronavírusu v skoršej fáze ochorenia. Testy sú v poslednej fáze vývoja, vyrábať sa začnú v najbližších dňoch.

  Ako Čekan vysvetlil, test je založený na tzv. real-time PCR diagnostickom teste na detekciu SARS-CoV-2. Ten vyvinulo laboratórium Christiana Drostena z Virologického ústavu Univerzitnej nemocnice Charité v Berlíne spolu s akademickými spolupracovníkmi v Európe a Hongkongu. Čekan zdôraznil, že tento test je v súčasnosti odporúčaný Svetovou zdravotníckou organizáciou (WHO) a používaný aj Úradom verejného zdravotníctva SR alebo Biomedicínskym centrom Slovenskej akadémie vied (BMC SAV).

  Dodal, že tím MultiplexDX modifikoval tzv. RT-PCR primery a TaqMan sondy tak, aby boli 100-percentne kompatibilné s virálnou RNA slovenského kmeňa vírusu SARS-CoV-2, a tým sa mierne zvýšila citlivosť testovania.

  Nový diagnostický test na ochorenie COVID-19 medzitým otestoval aj tím slovenských vedcov z Biomedicínskeho centra Slovenskej akadémie vied pod vedením Borisa Klempu.

  Podľa Klempu však nejde o “žiaden experiment”. Testy sa aktuálne validujú, následne by mali prejsť certifikáciou.

  Po tom by mali byť ponúknuté Úradu verejného zdravotníctva SR. Stať by sa tak mohlo aj do troch týždňov.

  „Vyrobené budú v horizonte zhruba dvoch týždňov. Znova opakujem, ak sa nič mimoriadne nestane. Predsa len je komplikovaná situácia. Hranice sú veľmi ťažko priepustné a ak všetko dobre pôjde, tak potom ešte bude treba ďalší týždeň na certifikáciu, čo by som povedal, že je optimistický scenár,” povedal Mistrík.

  Člen permanentného krízového štábu Mistrík doplnil, že inkubačná doba ochorenia COVID-19 je približne päť až šesť dní. Interval je však od dvoch do 11 dní. Testy sú schopné zachytiť ochorenie od troch či štyroch dní od infekcie.

  Myslí si, že Slovensko s výrobou testov problém mať nebude, niektoré komponenty sa dajú dodať zo zahraničia. Preto sa Mistrík neobáva, že by sa nedalo vyrobiť dostatočné množstvo takýchto testov.

  - Reklama -