Pokračuje proces s Kočnerom. Obhajca Para namietol zaujatosť celého Senátu. Predvolajú Kočnerovho brata?

  0
  Hlavné pojednávanie v kauze vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej na Špecializovanom trestnom súde v Pezinku, 15. apríla 2020. Na snímke Marian Kočner počas pojednávania. (Autor: TASR)

  Pôvodné termíny pojednávania sa v marci nekonali vzhľadom na pandemickú situáciu. Na stredajšom pojednávaní sa pokračuje v dokazovaní bez prítomnosti verejnosti s tým, že do pojednávacej miestnosti majú prístup okrem procesných strán iba vybrané médiá.

  Obhajca obžalovaného Kočnera, Marek Para, vzniesol námietku zaujatosti voči senátu Špecializovaného trestného súdu, ktorý pojednáva vraždu novinára  a jeho snúbenice.

  Senát odsúdil minulý týždeň Miroslava Marčeka, ktorý sa ku vraždám priznal. Marian Kočner tvrdí, že skutková veta tohto rozsudku narušila jeho prezumpciu neviny. Prokurátori a splnomocnenci poškodených to odmietajú. Senát o námietke rozhodovať nebude.

  „Dôvodom vylúčenia sudcu alebo senátu nie je skoršie rozhodnutie sudcu alebo senátu o obvinenom, spoluobvinenom, alebo o iných obvinených, ktorých trestné činy spolu súvisia,” citovala predsedníčka senátu Ružena Sabová Trestný poriadok na margo námietky.

  Obhajca Para namietal, že senát prevzal spomínanú vetu z obžaloby, keď verejne vyhlásil rozsudok voči Miroslavovi Marčekovi. Predsedníčka senátu Ružena Sabová použila skutkovú vetu, keď opisovala vraždu vrátane údajnej objednávky od Kočnera a Zsuzsovej.

  Mená boli skrátené, aby sa prezumpcia neviny zachovala. Už po vyhlásení rozsudku uviedol splnomocnenec poškodených Daniel Lipšic, že ide o bežnú prax.

  Lipšic pripomenul, že obhajca Para už s podobnou námietkou raz prišiel v kauze bosa sýkorovcov Róberta Lališa. Už pri tejto kauze sa s podobným problémom Najvyšší súd vyrovnal a skonštatoval, že členovia senátu nie sú vylúčení, ani keď konštatujú celé meno spoluobžalovaných.

  vpravo obhajca Para na pojednávaní ŠTS v Pezinku, 15.4.2020

  Medzi čítanými listinnými  dôkazmi je aj výpoveď expolicajta obvineného v kauze lustrácii. Obžalovaný Kočner v nej vidí rozpor s tvrdeniami svedka Petra Tótha.

  Výpoveď niekdajšieho príslušníka NAKA, ktorý je obvinený v kauze lustrácií novinárov, čítala predsedníčka senátu Ružena Sabová. Pôvodne tvrdil, že lustrácie vykonával na pokyn bývalého policajného prezidenta Tibora Gašpara. Neskôr to odvolal s tým, že to bola iba domnienka.

  „Z výpovede svedka podľa môjho názoru jednoznačne vyplýva, že lustrácia Jána Kuciaka bola len jedna jediná, prebehla niekedy na konci leta, resp. začiatkom jesene v roku 2017,“ myslí si Marian Kočner. 

  Poukázal na to, že Peter Tóth hovoril o tom, že mal lustráciu ku Kuciakovi k dispozícii už v úvode roka 2017. Zástupca poškodenej Zlatice Kušnírovej Roman Kvasnica zase pripomenul, že bolo preukázané, že na lustráciu nebol zákonný dôvod.

  Pred čítaním svedeckých výpovedi obhajca obžalovaného Mariana K. Marek Para potvrdil, že trvajú na výsluchu Ivana Kočnera. Podnikateľ je bratom obžalovaného. Pred policajtom vypovedal o hypotéze Mariana Kočnera o vražde novinára. Spomínať ju mal na oslave svojich 50. narodenín.

  Proces s Marianom Kočnerom pokračuje po tom, ako minulý týždeň padol v kauze druhý rozsudok.

  Po Zoltánovi Andruskóovi, ktorého Špecializovaný trestný súd odsúdil právoplatne na 15-ročný trest odňatia slobody, bol neprávoplatne odsúdený aj Miroslav Marček. Ten sa priznal, že zastrelil Jána Kuciaka, Martinu Kušnírovú a koncom roka 2016 aj podnikateľa Petra Molnára. Za tieto vraždy ho senát súdu odsúdil na 23-ročný trest odňatia slobody, voči ktorému sa odvolal prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry Juraj Novocký.

  Pred súdom stojí aj bratranec Miroslava Marčeka, Tomáš Szabó. Ten mal podľa obžalobnej verzie ako bývalý policajt Miroslava Marčeka osloviť na vraždu novinára a na miesto činu ho aj odviesť.

  Z objednávky vraždy sú naďalej obžalovaní aj Alena Zsuzsová a Marian Kočner. Ten si mal vraždu novinára objednať z pomsty za Kuciakove články o jeho ekonomickej trestnej činnosti.

  Dnes sa na súde budú ďalej čítať iba listinné dôkazy a svedecké výpovede.

  - Reklama -