štvrtok, 15 apríla, 2021
1.8 C
Bratislava
Úvod Aréna VIDEO Vláda odsúhlasila programové vyhlásenie. Vlajkovou loďou je podľa Remišovej reforma justície

VIDEO Vláda odsúhlasila programové vyhlásenie. Vlajkovou loďou je podľa Remišovej reforma justície

„Materiál, ktorý predkladáme, je dvakrát väčší, než zvykli predkladať predošlé vlády. Je to najambicióznejší plán, ako zmeniť Slovensko k lepšiemu,“ vyhlásil  predseda vlády Igor Matovič.  

„Rovnosť  príležitostí bude základný kritériom akejkoľvek súťaže či obstarávania,” uviedol premiér Matovič. 

 „Počas nášho vládnutia sa zaväzujeme vždy hovoriť pravdu a čestne konať. K verejným financiám a štátnemu majetku budeme pristupovať ako dobrí hospodári a nebudeme tolerovať žiadnu korupciu. Zabezpečíme dôslednú rovnosť pred zákonom a budeme konať tak, aby sme výrazne zvýšili dôveru ľudí v štát a ľudí, ktorí ho reprezentujú,” píše sa vo vyhlásení.

Za základ označuje vláda v Programovom  vyhlásení vlády i včasnú a kvalitnú zdravotnú starostlivosť, rovnako ako vzdelanie. Zaväzuje sa vytvoriť atraktívne podnikateľské prostredie tak, aby zamestnanci mali dobrú prácu za férovú mzdu. Pozornosť chce vláda venovať aj chudobným, chorým a slabším.

Výrazne zvýšiť plánuje potravinovú sebestačnosť Slovenska a nastaviť spravodlivý systém podpory poľnohospodárov. Deklaruje rovnosť príležitostí pri akejkoľvek súťaži či výberovom konaní.

V oblasti informatizácie mieni vláda spraviť zo Slovenska inteligentnú, inovatívnu a transparentnú krajinu. Efektívnym využívaním eurofondov chce znížiť regionálne rozdiely a zvýšiť ochranu životného prostredia. Vláda deklaruje, že bude pôsobiť ako spoľahlivý a zodpovedný partner v európskych a medzinárodných vzťahoch.

Matovič poďakoval koaličným partnerom, že “takto kvalitný dokument v takto ťažkej  dobe boli schopní dať dokopy.”

Predseda Sme Rodina Boris Kollár uviedol, že v programovom vyhlásení je  uvedené všetko, čo voličom sľúbili.

Podpredsedníčka vlády pre informatizáciu Veronika Remišová  (Za ľudí) uviedla, že cez deň riešili 12 hodín koronakrízu a agendu svojich ministerstiev a v noi pracovali na programovo vyhlásení.

„Výsledkom  je dokument, za ktorý sa môžeme všetci štyria partneri so zdvihnutou hlavou postaviť,” uviedla Remišová.  Podľa nej je vlajkovou loďou programového  vyhlásenia reforma justície. 

 „Chcem oceniť snahu koaličných partnerov o kompromisy, niekedy to chcelo dlhšiu  debatu, ale výsledok je na svete,” uviedol Richard Sulík (SaS). Podľa Matoviča je  programové  vyhlásenie kompromis kompromisov, ale  ako sa  hovorí, “politika  je umenie možného”.

Vláda musí podľa Ústavy SR predložiť Národnej rade (NR) SR svoj program a požiadať ju o vyslovenie dôvery do 30 dní od vymenovania. Vládu prezidentka Zuzana Čaputová vymenovala 21. marca.
 

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

- Reklama -
Slovensko
Pozitívne vzorky 373,107 Úmrtí 10,798 Uzdravení 255,300 Infikovaných 107,009 Last updated: 15. apríla 2021 - 09:39 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky
- Reklama -