Koniec karantény v rómskej osade Bystrany. Hygienici zrušili zákaz styku s ostatným obyvateľstvom. Je to príklad disciplinovanosti, zdôraznil premiér

  0
  Na snímke v popredí predseda vlády SR Igor Matovič informuje médiá po návševe rómskej osady v obci Bystrany (Autor: TASR)

  „Môžeme potvrdiť pozitívnu správu. Takto pred 16 dňami sme boli nútení dať do karantény päť rómskych osád a dnešným dňom prvú – v Bystranoch – môžeme otvoriť a uvoľniť z karantény,” uviedol v sobotu na tlačovom brífingu v Bystranoch hlavný hygienik Ján Mikas.

  Zároveň sa poďakoval všetkým, ktorí pomáhali ľuďom v osade, ako aj jej obyvateľom za disciplinovanosť. Verí, že v najbližších dňoch budú pozitívne správy aj z osád v Krompachoch.

  „Ešte máme uzatvorenú osadu v Žehre, táto však bude musieť byť zatvorená ešte minimálne týždeň, ak nie viac, keďže ešte včera (v piatok 24. 4. – pozn. TASR) sa tam potvrdil ďalší prípad nového koronavírusu,” doplnil Mikas.

  Regionálna hygienička Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Spišskej Novej Vsi Renáta Hudáková apeluje na obyvateľov spomenutej osady, aby uvoľnením z karantény aj naďalej dodržiavali nosenie rúšok, zvýšenú hygienu, či už osobnú alebo pri pohybe v rámci nákupov.

  „Taktiež, aby dodržiavali čo najmenej zhromažďovanie sa v rámci osady alebo prípadne aj pri pohybe do iných miest,” povedala Hudáková.

  Nasadenie profesionálnych vojakov v prospech domáceho krízového manažmentu v rámci boja proti šíreniu ochorenia COVID-19 je podľa ministra obrany Jaroslava Naďa (OĽaNO) ukážkovým príkladom spôsobilostí a profesionality Ozbrojených síl (OS) SR.

  Nasadenie profesionálnych vojakov v prospech domáceho krízového manažmentu je podľa ministra Naďa (OĽaNO) ukážkovým príkladom spôsobilostí a profesionality armády. Zdroj: TASR

  „Mali sme tu okolo 30 lekárskych zásahov, ktoré poskytli lekár OS SR a zdravotníci. Veci, ktoré súviseli s bežným chodom, to znamená zaisťovanie potravín, vody, hygieny, to všetko budeme vykonávať aj naďalej v iných osadách tak, aby sme naozaj pomáhali ľuďom aj v tejto oblasti,” povedal Naď.

  Podľa premiéra Matoviča sa rómska osada v Bystranoch stáva vzorom pre celé Slovensko.

  „Vzhľadom na to, že tí ľudia si povedali, že budú zodpovední, dodržiavali pravidlá a nemali medzi sebou pri domoch vojakov, policajtov, ktorí by ich držali v domoch, dokázali sa vírusu ako spoločenstvo zbaviť. Keď si zoberieme vzor z obyčajnej rómskej osady my ako Slovensko a budeme sa správať rovnako zodpovedne, dokážeme úplne rovnaký malý zázrak, aký dokázali v samotných Bystranoch,” uviedol premiér.

  Člen permanentného krízového štábu Peter Pollák je presvedčený o tom, že cieleným testovaním ľudí v rómskych osadách zachránili množstvo životov.

  „Dodnes sme otestovali približne 6000 ľudí v rómskych komunitách. V 23 sa nový koronavírus vyskytol. Som rád, že sme obec Bystrany identifikovali ako jednu z prvých, čim sa nám podarilo zachrániť aj mnohých ostatných ľudí, ktorí sa mohli nakaziť,” povedal Pollák.

  „Zvládli sme to, ukázali sme, že aj Rómovia sú disciplinovaní a vedia sa postarať o seba a svoje deti. Myslím si, že veľmi veľa roboty urobila miestna občianska poriadková služba (MOPS), sociálni pracovníci a ostatní ľudia,” dodal starosta obce Bystrany František Žiga.