streda, 27 januára, 2021
-1.6 C
Bratislava
Úvod Aréna Vakcína proti COVID-19 nebude hneď. Mnohí Slováci by sa zaočkovať nedali

Vakcína proti COVID-19 nebude hneď. Mnohí Slováci by sa zaočkovať nedali

Mnohí ľudia by sa však zaočkovať nedali, najmä pre dezinformácie, ktoré sa o očkovaní všeobecne šíria. “Propagácia očkovania je prísne regulovaná a tieto regulácie by sa aj po vzore iných štátov mali trochu uvoľniť. Cieľom je, aby sme mohli bojovať proti dezinformáciám o očkovaní a vzdelávať laickú verejnosť,” tvrdí Katarína Bodnárová z AIFP.

Vladimíra Čavojová z Ústavu experimentálnej psychológie Centra spoločenských a psychologických vied Slovenskej akadémie vied (SAV) priblížila, že prieskum, ktorý robila SAV v marci v čase nástupu pandémie nového koronavírusu, ukázal, že proti ochoreniu COVID-19 by sa dalo zaočkovať 70 percent ľudí, tí, ktorí však majú pevne zakorenené negatívne postoje voči očkovaniu vo všeobecnosti, prejavili aj menšiu ochotu dať sa zaočkovať proti COVID-19. “Veľa ľudí tiež nerozumie tomu, aká je výhoda povinného očkovania v rámci ochrany kolektívnej imunity,” hovorí Čavojová.

Radomír Masaryk z Fakulty sociálnych a ekonomických vied Univerzity Komenského v Bratislave povedal, že zo štúdií o očkovaní, ktoré realizovali na fakulte, vyplýva, že ľudia nerozumejú tomu, čo je to vakcinácia a ako funguje. Súhlasí s ním rádiológ Maroš Rudnay z iniciatívy Lovci šarlatánov a poukazuje na to, že ľudia, najmä tí starší, stále nechodia k lekárovi na prevenciu. “Majú zakorenené, že k lekárovi sa chodí, keď sme chorí,” hovorí.
 

“Ľudia tiež nedôverujú lekárom a farmaceutom a dá sa povedať, že antivakcinačný diskurz im dáva určitú moc. Povedia si: 'Ha, ja som vás všetkých prekukol,'” priblížil Masaryk. Odmietanie vakcinácie je podľa neho trend, ktorý má predpoklady pokračovať, pretože aj mladí ľudia hovoria, že si nechcú dávať do tela žiadnu chémiu, a majú skúsenosti napríklad so zbytočne predpísanými liekmi. Dôležité je podľa neho ľudí nestrašiť, ale poskytovať im vyvážené informácie aj o možných rizikách či nežiaducich účinkoch. Dôležité je, aby tvrdenia boli podporené lekárskymi štúdiami. Výskumníci by sa však mali vyjadrovať zrozumiteľne.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

NAJČÍTANEJŠIE

Slovensko
Pozitívne vzorky 241,392 +2,775 Dnes Úmrtí 4,361 +101 Dnes Uzdravení 202,148 Infikovaných 34,883 Last updated: 27. januára 2021 - 23:42 (+01:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky