piatok, 14 mája, 2021
12.2 C
Bratislava
Úvod Aréna Aktualizované: Národná rada SR vyslovila dôveru novej vláde

Aktualizované: Národná rada SR vyslovila dôveru novej vláde

Pred hlasovaním mal prejav v parlamente aj premiér Igor Matovič. Premiér poslancom Národnej rady SR poďakoval za diskusiu k vládnemu programu.

„Ďakujem, že ste tento boj argumentov zvádzali,” povedal a dodal, že rešpektuje úlohu opozície kritizovať a upozorňovať na chyby.

Matovič v prejave opäť útočil na Smer-SD, ktorý podľa jeho slov zadĺžil krajinu tak, že Slovensko bude mať po korone verejný dlh na úrovni 60 percent HDP. 

Koalíciu premiér vyzval k jednote a súdržnosti, nechce, aby si partneri navzájom robili podrazy.

Zdôraznil, že vláda stojí pred veľkými výzvami v rámci jednotlivých rezortov.

Programové vyhlásenie  vlády je dokument, ktorý vychádza z programových priorít novej vlády na roky 2020 až 2024. Zahŕňa priority jednotlivých rezortov, rozdelený je do viacerých oblastí.

Prioritami  sú zodpovedný prístup k verejným financiám, boj s korupciou a transparentnosť, zabezpečenie rovnosti pred zákonom a zvýšenie dôvery v štát, ale aj včasná a kvalitná zdravotná starostlivosť, vzdelanie, vytvorenie atraktívneho podnikateľského prostredia, zvýšenie potravinovej sebestačnosti či spravodlivý systém podpory poľnohospodárov.

Kabinet zložený zo strán a hnutí OĽaNO, Sme rodina, SaS a Za ľudí vymenovala prezidentka Zuzana Čaputová 21. marca. Ide v poradí o 12. vládu Slovenskej republiky.

Poslanci zároveň vo štvrtok neschválili návrhy podpredsedu Národnej rady (NR) SR Petra Pellegriniho (Smer-SD) ani poslanca Ľubomíra Vážneho (Smer-SD), ktorí navrhli doplniť uznesenie parlamentu k programovému vyhláseniu vlády (PVV).

Pellegrini chcel, aby kabinet predložil snemovni vypracovanú stratégiu postupu transformácie slovenskej spoločnosti a ekonomiky po kríze v súvislosti s pandémiou nového koronavírusu. Chcel tiež, aby snemovňa vyslovila znepokojenie nad neadekvátnym zohľadnením predvolebných prísľubov vlády občanom v PVV. 

Pellegrini zároveň navrhoval, aby sa vláda zaviazala, že nebude rušiť zavedené sociálne opatrenia. 

Hlasovaním o novelách zákonov a tiež vládnom programe poslanci ukončili 6. schôdzu Národnej rady SR.

PVV je spoločným záväzkom koalície

Matovič deklaroval, že všetko v PVV je spoločným záväzkom koalície a že hnutie OĽaNO sa bude správať ku všetkým prioritám rovnako. 

„Dnešným hlasovaním sa zároveň aj každý poslanec prihlásil k prioritám programu,” podotkol s tým, že do budúcna sa od nich bude očakávať podpora zákonov, ktoré vzídu zo záväzkov vo vládnom programe.

„Chceme Slovensko zmeniť na krajinu, kde sa bude dobre žiť. Nielen zbohatlíkom, ale každému občanovi, ktorý sa správa k republike ako občan, nie ako človek, ktorý ju chce podvádzať a žiť na jej úkor,” uviedol premiér s tým, že prioritami vlády bude starať sa o ľudí, ktorí si nedokážu pomôcť sami.

Šéf parlamentu BorisKollár ocenil, že sa do vládneho programu dostali priority hnutia Sme rodina.

„Výstavba bytov, exekučná amnestia, zrušenie doplatkov za lieky a veľmi veľa ďalších sociálnych opatrení, ktoré bude vláda aplikovať najbližšie štyri roky,” priblížil priority šéf parlamentu.

Podpredsedníčka vlády SR pre investície a informatizáciu Veronika Remišová (Za ľudí) považuje vyslovenie dôvery vláde za veľký záväzok, že budú krajinu spravovať čestne. Chce, aby sa každému občanovi na Slovensku dobre žilo a aby mal rovnaké príležitosti. Rovnako uvítala, že strana Za ľudí presadila do vládneho programu protikorupčné i regionálne priority a má mandát na spravovanie eurofondov.

„Máme mandát na upratanie v eurofondoch a informatizácii, aby neboli synonymom obrovskej čiernej diery, kde sa strácajú peniaze,” skonštatovala.

Minister hospodárstva a šéf SaS Richard Sulík skonštatoval, že koronakríza ovplynila životy ľudí aj veľké nasadenie vlády v práci. Dodal, že vyslovením dôvery kabinetu sú splnené všetky predpoklady na to, aby mohli rovnakým tempom pokračovať v napĺňaní toho, čo je v PVV.

„Aby bola naša krajina o štyri roky v citeľne lepšom stave, aby sme ju odovzdávali omnoho lepšiu a krajšiu, ako sme ju prevzali. O toto sa budeme snažiť každý svojim spôsobom,” uviedol. Deklaroval spoločný cieľ s koaličnými partnermi.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

- Reklama -
Slovensko
Pozitívne vzorky 387,162 +294 Dnes Úmrtí 12,168 +33 Dnes Uzdravení 370,076 Infikovaných 4,918 Last updated: 14. mája 2021 - 14:25 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky
- Reklama -