štvrtok, 9 júla, 2020
27.7 C
Bratislava
Úvod Aréna Koniec Smeru? Publicista uvažuje, kam môže zájsť politický súboj medzi Ficom a...

Koniec Smeru? Publicista uvažuje, kam môže zájsť politický súboj medzi Ficom a Pellegirinim. A ide čas ekonómov, mieni

Volebný líder strany z ostatných parlamentných volieb Pellegrini totiž prostredníctvom TASR v sobotu (25. 4.) avizoval, že uvažuje o kandidatúre na post straníckeho lídra. 

„Vieme, že ide o odložený súboj, naznačovalo sa to už pred voľbami. Vtedy to Robert Fico uhral tak, že ponúkol Petrovi Pellegrinimu pozíciu volebného lídra a súboj sa nekonal, k oslabeniu Smeru-SD neprišlo,“ pripomenul Hrabko.

Otázkou je podľa neho aj to, kedy by sa konal snem Smeru-SD. Pellegrini avizoval, že by si ho vedel predstaviť už po lete. 

„Samozrejme, snem bude, dôležité je aj to, kedy bude a ako sa uskutoční. Je to ťažké predpovedať. Ale ak sa Robert Fico nestiahne a prijme hodenú rukavicu, Peter Pellegrini je podľa mňa ochotný aj rozbiť stranu Smer,“ poznamenal Hrabko.

Významnou transformáciou podľa neho prejde aj politika strany Za ľudí, ktorá sa pôvodne formovala ako politický subjekt exprezidenta Andreja Kisku. Ten však zo zdravotných dôvodov vrátil parlamentný mandát a neprijal ani exekutívnu funkciu. 

„Ja som predpovedal, že po odchode z Prezidentského paláca bude politický vplyv Andreja Kisku nulový, a ukazuje sa, že naozaj taký je,“ reaguje Hrabko, ktorý už nepočíta s výraznejším angažovaním sa exprezidenta v politike.

„V strane nastanú vnútorné procesy, pri ktorých niekto preberie žezlo po Andrejovi Kiskovi. Osobnosti majú, je tam podpredsedníčka vlády Veronika Remišová, podpredseda parlamentu Juraj Šeliga či ministerka spravodlivosti Mária Kolíková,“ konštatoval Hrabko.

Publicista Juraj Hrabko. Zdroj: TASR

Na margo poznámky podpredsedu Smeru-SD Richarda Rašiho, podľa ktorého môže vládna koalícia napokon padnúť na otázke zmeny systému povinného zdravotného poistenia na unitárny, Hrabko poznamenal, že reálny vývoj v tejto otázke sa dá len veľmi ťažko predpokladať.

Podľa Rašiho sa ukazuje, že hoci v programovom vyhlásení vlády je formulácia, podľa ktorej vláda takúto zmenu zváži, SaS a možno ani Za ľudí nie sú naklonené tomu, aby všetky prostriedky z povinného zdravotného poistenia išli len cez štátnu poisťovňu.

Smer-SD by však podľa neho takúto reformu podporil. „Ani pán Raši nemá vešteckú guľu. Ale treba povedať, že ak to SaS a strana Za ľudí nepodporí, ale Smer-SD to podporí, tak to v parlamente bez problémov musí prejsť,“ upozornil Hrabko.

Slovo „zváži“ je podľa neho súčasťou obvyklej formulácie, ktorá sa často nachádza v programových vyhláseniach. 

„Znamená to, že minister zdravotníctva, ktorý to do programového vyhlásenia dal, takýmto smerom uvažuje. Ale ako to konkrétne bude vyzerať, podľa mňa dnes nevie povedať ani on sám. Ak to minister predloží, dobre to vyargumentuje a nájde pre to politickú podporu, tak to prejde, inak nie,“ zhrnul Hrabko.

Agentúra Focus realizovala pre televíziu Markíza prieskum s otázkou, či boj s novým koronavírusom lepšie zvládal Peter Pellegrini alebo Igor Matovič, pričom viac ľudí sa priklonilo na stranu bývalého predsedu vlády. 

„Nič z toho nevyplýva, bola to úplne hlúpa otázka. Porovnávajú sa tu veci, ktoré sú neporovnateľné,“ reagoval Hrabko. Pripustil však, že dlhšia Pellegriniho prax v pozícii vládneho politika môže byť výhodou pri komunikovaní o krízových opatreniach.

Dobrá aktuálna epidemiologická situácia na Slovensku by podľa Hrabka nenastala, ak by ktorýkoľvek z dvojice lídrov urobil vážnu chybu. 

„Slovensko je na tom v porovnaní s inými štátmi veľmi dobre, dúfam, že to tak ostane. A vďaka za to patrí aj obom premiérom. Ale nie iba im, aj ústrednému krízovému štábu, epidemiológom a infektológom. Ale ich čas už sa pomaly končí a začína sa čas ekonómov, aby povedali, ako sa dostať z kaše, v ktorej sme sa ocitli,“ uzavrel Hrabko.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

VIDEO Minister Krajniak: Každé zariadenie sociálnych služieb si má vytvoriť 14-dňovú rezervu ochranných pomôcok

Minister práce Milan Krajniak (Sme rodina) požiadal zariadenia sociálnych služieb, aby vyhodnotili opatrenia a boli pripravené, ak by prišla prípadná druhá vlna...

VIDEO: Bödör sa postavil pred Najvyšší súd. Takýto skutok sa nikdy nestal, poprel prijímanie úplatkov (aktualizované)

Senát Najvyššieho súdu (NS) SR vo štvrtok popoludní začal rozhodovať o tom, či obvinený nitriansky podnikateľ Norbert Bödör bude stíhaný väzobne alebo...

Bukovszky: Pánovi premiérovi som navrhol, aby pred sčítaním vyslal pozitívny signál pre menšiny

Slovensko potrebuje menšinový zákon upravujúci aj inštitucionálne zabezpečenie menšinových práv. Mal by preto vzniknúť nový úrad, respektíve ministerstvo pre menšiny. Na sociálnej...

Polícia: Incident na Prešporskej ulici vyšetrujeme

Polícia vyšetruje incident, ktorý sa stal v stredu (8. 7.) na Prepoštskej ulici v Bratislave. Ozbrojený 43-ročný muž sa s nožom pohyboval...

Bratislava: Pesticídy v studniach v okolí Istrochemu prekračujú limity, tvrdí Spolu

Prítomnosť pesticídov mnohonásobne prekračuje limity v studniach v okolí areálu bratislavskej spoločnosti Istrochem. Mimoparlamentná strana Spolu tak v tejto súvislosti podáva trestné...

VIDEO Kolíková predstavila reformu justície: sudca nemôže byť stíhaný za právny názor, za nezmyselné rozhodovanie áno

Reforma zloženia ústavného súdu, súdnej rady, zriadenie Najvyššieho správneho súdu či previerky majetkových pomerov všetkých sudcov sú súčasťou reformy ministerky spravodlivosti Márie...

Odškodné za škandál VW je možné žiadať v celej Európe, rozhodol Európsky súd

Nemecký koncern Volkswagen (VW) môže čeliť nárokom na kompenzáciu za škandál s dieselovými emisiami bez ohľadu na to, v ktorej krajine Európskej...
Slovensko
Pozitívne vzorky 1,851 +53 Dnes Úmrtí 28 Uzdravení 1,477 Infikovaných 346 Last updated: 9. júla 2020 - 15:37 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky