piatok, 23 apríla, 2021
14.1 C
Bratislava
Úvod Aréna Po dvoch mesiacoch celoštátnej karantény sa v Taliansku pomaly obnovuje život na...

Po dvoch mesiacoch celoštátnej karantény sa v Taliansku pomaly obnovuje život na uliciach

Ľudia môžu navštíviť svojich príbuzných a vyjsť si na prechádzku.

Po celej krajine sa obnovili práce na staveniskách a vo výrobných podnikoch. Reštaurácie a zmrzlinárne upratovali a pripravovali sa na “výdaj cez okienko”.

Prevádzka vo vnútri barov a reštaurácií, ako aj znovuotvorenie predajní a kaderníctiev sa neočakáva ešte niekoľko týždňov, závisí to od dodržiavania sociálneho odstupu a hygienických pokynov. Talianom úrady nariadili nosiť ochranné masky v uzatvorených priestoroch a vo verejnej doprave.

Smútiaci ľudia sa môžu zúčastniť na pohreboch niektorých z 29.000 obetí koronavírusu, ale obrady sú obmedzené na 15 ľudí a stále nie sú informácie o tom, kedy sa obnovia bohoslužby. Profesionálni športovci sa môžu vrátiť k tréningom. Parky otvorili svoje brány pre netrpezlivých, teraz nadšených rekreačných bežcov, rodičov a ich deti, ale ihriská sú stále zatvorené.

Policajti na koňoch hliadkujú v parku Villa Borghese v Ríme v pondelok 4. mája 2020. Zdroj: TASR

Predstavitelia Talianska si dobre uvedomujú, že obnovenie ekonomickej činnosti bude viesť k nárastu infekcií koronavírusom – postupné znovuotváranie sa preto opiera o to, že regióny budú vyhľadávať nakazených, rýchlo zasiahnu a izolujú nové zhluky prípadov a zabezpečia, aby zdravotný systém nebol preťažený.

Cieľom je, aby sa ekonomická činnosť postupne obnovila a zároveň sa nákaza udržala pod kontrolou.

Ľudia majú zostať “v strehu”

Otváranie ekonomiky a uvoľňovanie obmedzení pohybu ľudí je veľmi opatrné. Vláda obyvateľstvo vyzvala, aby zostalo “v strehu” a dodržiavalo najmä odporúčania v oblasti hygieny a vyhýbania sa spoločenskému styku.

Voľný pohyb osôb je od pondelka možný len v domovskom regióne, jeho opustenie bude naďalej povolené iba z naliehavých pracovných alebo zdravotných dôvodov. Vláda odporúča aj naďalej dávať prednosť práci z domu.

Školy zostanú zatvorené do septembra, uviedla ešte v nedeľu AFP. Predškolské zariadenia by však za dodržania prísnych hygienických opatrení mohli byť otvorené v júni, uviedlo talianske ministerstvo školstva.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

- Reklama -
Slovensko
Pozitívne vzorky 378,635 +485 Dnes Úmrtí 11,405 +48 Dnes Uzdravení 255,300 Infikovaných 111,930 Last updated: 23. apríla 2021 - 20:24 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky
- Reklama -