Ombudsmanka si u šéfa vnútra overovala zákonnosť karanténnych opatrení

  0
  Ombudsmanka Mária Patakyová. Foto: TASR

  Pri téme zákazu vstupu cudzincov na územie Slovenska obe strany opätovne predostreli svoje pôvodné stanoviská k tejto veci.

  Verejná ochrankyňa práv zároveň poznamenala, že opatrenia by mali byť verejnosti komunikované jednoznačnejšie a aby tí, ktorých sa to týka, mali dostatočné informácie i možnosti riešenia. Procesné záruky pre nich totiž považuje za nedostatočné. Zdôraznila, že chýbajúce kapacity nemôžu byť ospravedlnením pre nedostatky v systéme.

  Ministerstvo vnútra v tomto smere prisľúbilo, že sa jej návrhmi bude zaoberať.

  Nedostatky vidí Patakyová aj v systéme povinnej štátnej karantény.

  Pozornosť upriamila na početné sťažnosti repatriantov o nevyhovujúcich podmienkach v štátnych zariadeniach a z možného rizika infikovania sa novým koronavírusom. Aby nedochádzalo k ohrozeniu základných práv a slobôd navrhla už koncom apríla možnosť povinnej karantény v domácom prostredí a zabezpečenie dôslednej kontroly dodržiavania karantény.

  Minister vnútra Roman Mikulec (OĽaNO). Zdroj: TASR

  Šéf rezortu vnútra skonštatoval, že osobné stretnutia považuje za najlepší spôsob autenticky si vymeniť názory a postoje k téme.

  „Vyjadril som svoje presvedčenie, že štátne karantény a ďalšie opatrenia v súvislosti s koronavírusom, mali a majú svoje opodstatnenie. Som veľmi rád, že posledné dni ukazujú, že môžeme pomaly uvoľňovať nastavené pravidlá a stále viac sa hovorí o možnosti domácej karantény,” uvádza na sociálnej sieti.

  Ako doplnil, s ombudsmankou diskutovali aj o ďalších možných krokoch, ktoré by mohli prispieť k zlepšeniu situácie.

  „Vypočul som si jej návrhy a vnímam ich veľmi pozitívne,” podotýka.

  Minister minulý týždeň na sociálnej sieti informoval, že sa s verejnou ochrankyňou práv stretne tento týždeň osobne. Stretnutie inicioval ako reakciu na otvorený list ombudsmanky, v ktorom pripomienkovala prijaté opatrenia na hraniciach a povinnej karanténe v štátnych zariadeniach.

  Patakyovú však ubezpečil, že jej obavy z možného porušovania základných ľudských práv nie sú opodstatnené.

  Na margo kritiky o “ťažko dostupných dokumentoch” uviedol, že uznesenia vlády sú dostupné.

  - Reklama -