utorok, 18 mája, 2021
11.4 C
Bratislava
Úvod Aréna Vstupenky na kultúrne podujatia budú platiť do konca roka 2021. Poslanci schválili...

Vstupenky na kultúrne podujatia budú platiť do konca roka 2021. Poslanci schválili novelu zákona

„Tento zákon je jasným dôkazom toho, že legislatíva sa dá robiť v úzkej spolupráci s tými, ktorým má pomôcť. Zdobrovoľnenie dvojpercentného príspevku do umeleckých fondov, zjednodušenie situácie pre organizátorov kultúrnych podujatí, ako aj umožnenie bezproblémovej prezentácie kultúry vo vysielaní určite pomôže kultúre prekonať tieto náročné časy,” skonštatovala ministerka kultúry Natália Milanová (OĽaNO).

Organizátor verejného kultúrneho podujatia, ktoré sa z dôvodu mimoriadnej situácie zapríčinenej pandémiou nového koronavírusu neuskutočnilo, resp. nemôže uskutočniť, by nemusel na základe novely zaplatiť dohodnuté honoráre a odmeny za výkony, ktoré sa nezrealizovali.

Novela má organizátora na obdobie krízovej situácie a následne po nej (do konca roka 2020) zbaviť zodpovednosti za omeškanie platby či zaplatenie zmluvnej pokuty, to neplatí, ak ide o omeškanie, ktoré vzniklo pred 10. marcom 2020.

„Pri odstúpení od zmluvy z dôvodu mimoriadnej situácie nie je tiež dotknutý nárok na úhradu za plnenia, ktoré už boli poskytnuté,” napísali predkladatelia.

Balík noviel má tiež zrušiť do konca roka 2020 povinnosť zrážať umelcom dvojpercentný príspevok do umeleckých fondov zriadených zo zákona (Literárny fond, Hudobný fond, Fond výtvarného umenia). Týkať sa to má aj tých, ktorí prijímajú finančnú podporu v rámci grantových schém, vyhlásených fondmi. Autori však môžu fondom platiť príspevky dobrovoľne, do konca marca 2021, sumu si v tom prípade môžu zarátať do daňových nákladov.

Ďalšími legislatívnymi zásahmi sa má zjednotiť úprava vybraných procesných lehôt v rámci činností Audiovizuálneho fondu, Fondu na podporu umenia a Fondu na podporu kultúry národnostných menšín.

Ide napríklad o možnosť dočasne prerušiť osvedčenia o registrácii filmového projektu, na ktoré sa viaže oprávnenie čerpať spätné dotácie pre audiovizuálny priemysel, teda refundovať časť nákladov pri výrobe audiovizuálneho diela na Slovensku.

Novou legislatívou sa tiež rozširuje definícia oznamu vo verejnom záujme, ktorého účelom je zabezpečiť šírenie osvety, teda sprístupňovanie dôležitých informácií, vrátane informácií o kultúrnom dedičstve. Tieto informácie sa majú po novom týkať aj prezentácie audiovizuálneho a iného kultúrneho dedičstva a prístupu k nim. Vysielatelia tak nebudú vysielaním oznamov zameraných na šírenie prezentácie napríklad slovenských filmov, ktoré pôjdu do kín po uvoľnení aktuálnych opatrení, porušovať podmienky vysielania.

Novela má platiť dňom vyhlásenia.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

- Reklama -
Slovensko
Pozitívne vzorky 387,659 +136 Dnes Úmrtí 12,238 +14 Dnes Uzdravení 371,004 Infikovaných 4,417 Last updated: 18. mája 2021 - 00:25 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky
- Reklama -