sobota, 23 januára, 2021
6.3 C
Bratislava
Úvod Aréna Testovanie komunity v Žehre odhalilo ďalších 10 nakazených na COVID-19

Testovanie komunity v Žehre odhalilo ďalších 10 nakazených na COVID-19

„Žehru sme rozdelili na tri sektory. Sektor jeden sme otestovali v pondelok, celkovo 294 odberov a našli sme tam šiestich pozitívnych, ktorých sme následne premiestnili do karanténneho mestečka. V sektore dva sme v utorok otestovali 182 ľudí, nenašli sme tam žiadneho pozitívneho. Sektor tri sme otestovali v stredu, celkovo sme uskutočnili 698 odberov, našli sme tam desať pozitívnych ľudí,“ priblížil Pollák.

Dodáva, že všetkých pozitívnych aj s ich rodinnými príslušníkmi premiestnili do karanténneho mestečka, kde sa aktuálne nachádza 98 ľudí, z toho 42 pozitívnych. Podľa Polláka bolo celkovo v Žehre od samého začiatku, od 9. apríla, 72 pozitívnych ľudí.

Polícia s vojskom pri rozšírení bezpečnostného priestoru okolo karantenizačného centra. Zdroj: TASR

Pollák ďakuje všetkým tým, ktorí sa podieľali na tejto úspešnej akcii, Ozbrojeným silám (OS) SR, Policajnému zboru, okresnej hygieničke a okresnému úradu. Dopĺňa, že vytvorili spoločný tím, ktorí túto situáciu dostal pod kontrolu.

„Za seba môžem povedať, že toto bola najnáročnejšia profesionálna úloha v mojom živote. Naozaj to bola veľká drina pre nás všetkých a veľká vďaka patrí každému členovi tohto tímu. Zajtra (16. 5.) všetci tí, ktorí sme sa podieľali na testovaní a aj na tomto krízovom pláne, sa dáme otestovať,“ dodáva Pollák.

Regionálna hygienička Renáta Hudáková sa teší z otvorenia tretieho sektora v osade. Hovorí, že je to len časť toho, čo musia ďalej ešte sledovať, lebo tu v Žehre je ešte karanténne mestečko.

„Časť ľudí tohto mestečka bola otestovaná včera (14. 5.) a dnes a výsledok budeme sledovať cez víkend. Tých, ktorí boli presunutí v rámci tohto týždňa, čakajú ešte dva týždne do ďalšieho testovania,“ vysvetlila Hudáková.
 

Zdravotníci majú stanovište v odčlenenom priestore medzi sídliskom Dreveník a samotnou obcou Žehra. Zdroj: TASR

Hovorca Síl pre špeciálne operácie OS SR Mário Pažický uvádza, že za 43 dní v teréne sa na rôznych pozíciách vo všetkých operáciách striedali tisíce vojakov.

„Je nesmierne dôležité, aby všetci obyvatelia našej vlasti vnímali, že zdanlivou zvýšenou starostlivosťou o minoritnú časť obyvateľstva bolo postarané o zdravie všetkých nás. Reálne sme bojovali proti šíreniu nového koronavírusu. Za všetko spomeniem testovanie, dodávky vody, monitoring, zdravotnícku starostlivosť, zmiešané policajno-vojenské hliadky na hraniciach i v uliciach. Ďakujeme za podporu obyvateľom Slovenskej republiky v ťažkých časoch – a za pochopenie rodinám, kde sme chýbali,“ zhodnotil Pažický.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

NAJČÍTANEJŠIE

Slovensko
Pozitívne vzorky 233,027 Úmrtí 3,894 Uzdravení 183,942 Infikovaných 45,191 Last updated: 23. januára 2021 - 11:53 (+01:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky