Španielska vláda chce o mesiac predĺžiť platnosť stavu núdze

  0
  Pedro Sánchez (Autor: TASR)

  „Malo by to byť posledné predĺženie stavu núdze, ktorý by mal trvať do ukončenia procesu uvoľňovania (karanténnych) opatrení. Preto bude namiesto 15 dní predĺžený o približne mesiac,” uviedol v tejto súvislosti Sánchez.

  Španielska vláda začala s uvoľňovaním prísnych opatrení zavedených v súvislosti s pandémiou od 11. mája. Prvá fáza uvoľnenia sa týka 11 z celkových 17 španielskych autonómnych spoločenstiev, ako aj enkláv Ceuta a Melilla v severnej Afrike.

  Povolené sú tam od pondelka zhromaždenia do desať osôb, pohreby s účasťou maximálne 15 osôb a náboženské obrady v kostoloch a mešitách za dodržania určitých obmedzení. Otvorili sa tiež niektoré obchody. Reštaurácie a bary môžu obsluhovať zákazníkov na vonkajších terasách – takisto pri dodržaní istých priestorových obmedzení.

  Prísne opatrenia však zostali aj naďalej platiť v autonómnom spoločenstve Madrid, odkiaľ hlásia najviac prípadov nákazy, ako aj na väčšine územia Katalánska.

  Španielsko zaznamenalo za uplynulých 24 hodín len 102 nových úmrtí a ochodenie COVID-19, ktoré spôsobuje nový koronavírus. Ide o vôbec najnižší denný nárast za posledných osem týždňov, respektíve od polovice marca.

  - Reklama -