Kiska bol aj konateľom spoločnosti KTAG, nech sa nevyhovára. Od štátu chcel neoprávnene 146 307 eur, tvrdí anonym v novom maile

  0
  Andrej Kiska (Autor: TASR)

  V oznámení z podozrenia zo spáchania daňového trestného činu sa uvádza, že vo vyrubovacom konaní Daňový úrad Prešov „nepriznal platiteľovi nadmerný odpočet uplatnený v daňovom priznaní za zdaňovacie obdobie apríl 2014 v sume 146 307,82 eur a vyrubil daň v sume 9 226,94 eur“, informujú topky.sk.

  V dokumente sa píše, že správca dane neuznal kontrolovanému platiteľovi odpočítanie dane v sume 155 534,76 eur (146 307,82 + 9 226,94) z dodávateľských faktúr preto, lebo nakúpené tovary a prijaté služby nepoužil na podnikateľské aktivity podliehajúce zdaneniu.

  Do redakcií poslali zároveň s uniknutým materiálom list adresovaný generálnemu prokurátorovi a médiám. „Sme veľmi radi, že pán prezident nevyvrátil ani jednu jedinú informáciu, ktorú sme poskytli médiám v pondelok minulý týždeň. Je teda nepochybné, že prezident Kiska je obyčajný daňový podvodník,“ píše sa v úvode listu.

  „Neoprávnene si uplatnil nadmerný odpočet 146 307 eur (teda túto sumu chcel od štátu) a ešte si neoprávnene znížil aj vlastnú daňovú povinnosť o 9 227 eur (túto sumu mal zaplatiť štátu),“ píše sa v ňom na adresu najvyššieho ústavného činiteľa.

  Na základe toho, že daňový úrad sa nestotožnil s účtovaním firmy KTAG a odpočtom DPH, „KTAG okamžite uhradilo DPH v sume 9227 eur, ako aj penále 15 543 eur“.

  Pri 20 % DPH išlo o tovary a služby v celkovej sume okolo 770 000 eur. „A to hovoríme o tovaroch a službách vyfakturovaných len v mesiaci apríl 2014,“ upresnil anonym.

  „V období od januára do marca 2014 teda vrátane oficiálnej prezidentskej kampane bol A. Kiska nielen spolumajiteľom, ale aj konateľom spol. KTAG a jej spolumajiteľom je doteraz. Nech sa nevyhovára na nejakého konateľa, ktorý je tam od mája 2014,“ dodal anonym, pričom vyjadril presvedčenie, že Kiska zneužíval svoju firmu a krátil dane v súvislosti s prezidentskou kampaňou aj v roku 2013.

  Minulý týždeň dostali redakcie mail s informáciami, že spoločnosť Kiska Travel Agency (KTAG), ktorej majiteľmi sú prezident Kiska s bratom, vyšetrovala finančná správa aj polícia. Firma si skrátila dane z príjmu za rok 2014 o 27-tisíc eur v súvislosti s financovaním Kiskovej volebnej kampane.

  Kiska si predvolal ministra financií Kažimíra, aby sa ho spýtal, ako takéto dokumenty môžu uniknúť. Zdôraznil, že vzhľadom na opakované prípady zneužitia údajov o daňovníkoch je nevyhnutné ich dôsledne prešetriť. Viac sme o tom písali TU. Policajný prezident Tibor Gašpar nevylúčil, že za únikom informácií na Kisku a Danka sú aj policajti. Viac TU.

  „Ak nenastane nejaká výnimočná situácia, napríklad, že by znova kandidoval Robert Fico alebo staré známe tváre ako Pavol Hrušovský, tak Andrej Kiska s prezidentovaním skončil,“ odhaduje publicista Juraj Hrabko. „Ak niekto urobí podraz alebo spácha priestupok raz, spácha ho aj inokedy a spáchal ho, povedzme, aj v minulosti,“ zhodnotil analytik Milan Žitný v rozhovore pre PL.sk. Viac TU a TU.

  - Reklama -