pondelok, 5 decembra, 2022
5.8 C
Bratislava
ÚvodArénaŠiel som do koalície. Možno som mnohých nahneval a sklamal... Exsieťar Janckulík...

Šiel som do koalície. Možno som mnohých nahneval a sklamal… Exsieťar Janckulík aj o osude Procházkovej strany

Kedy sa začala vaša politická  kariéra, respektíve prečo ste sa rozhodli vlastne vstúpiť do politiky?

Župné voľby v roku 2013 boli tými, keď som sa rozhodol uchádzať o post poslanca Žilinského samosprávneho kraja (ŽSK). Rozhodnutie sa však rodilo dlho a ťažko, prakticky až týždeň pred voľbami som sa definitívne rozhodol, že idem do toho.  
 
Aj moji priatelia, s ktorými sme založili Oravský záchranný systém, a kolegovia – dobrovoľní záchranári ma povzbudzovali, aby som to skúsil.
 
Nakoniec som privolil a kandidoval ako nezávislý, pričom ľudia ma tu dosť poznali aj z podnikateľského prostredia, keďže hneď po revolúcii som začal podnikať v oblasti obchodu a služieb.
 
A hoci nikdy nevyhoviete úplne každému, vždy som sa snažil podnikať čestne. Aj keď je podnikanie, a na Slovensku obzvlášť, niekedy veľmi ťažké (úsmev).
 
Mal som teda už vybudovanú istú reputáciu, pričom ľudia vedeli, že som nič nesprivatizoval a začal prakticky od nuly. Plus ma ľudia poznali ako dobrovoľného záchranára.
 
Možno aj preto som vo voľbách dobre obstál a aj bez predchádzajúcej politickej skúsenosti mi dosť voličov dalo svoj hlas a vyjadrilo podporu.

Zdroj: Facebook / Igor Janckulík

A neskôr potom prišlo k môjmu prvému kontaktu so stranou Sieť, ktorá hľadala nových ľudí v regiónoch, ktorí tam sú nejakým spôsobom akceptovaní, respektíve známi.

Dostal som tak ponuku vstúpiť do strany Sieť a neskôr došlo aj k stretnutiu s pánom (Radoslavom) Procházkom. Povedal mi nejakú víziu, pričom som si vzal istý čas na rozmyslenie. Medzitým ma aj kolegovia zo župy ťahali do SDKÚ-DS.
 
Videl som však, že pán Procházka získava do strany aj kvalitných ľudí, ktorí dovtedy v politike neboli aktívni, no mnohých z nich som poznal. Tak som nakoniec prikývol a sľúbil som, že to skúsim.
 
Aj preto, že mali veľmi dobrý program, ktorý sa mi páčil.

Už ste spomenuli kolegov-záchranárov. V roku 2008 ste založili tzv. Oravský záchranný systém (ORS). O čo ide?

Založil som ho spolu s priateľmi  a špecializuje sa na vyhľadávanie stratených a nezvestných ľudí, pričom je to nezisková organizácia. Túto činnosť vykonávame bezplatne, bez nároku na honorár či finančnú odmenu.
 
Za to obdobie sa nám podarilo nájsť už okolo 30 živých, ako aj 30 mŕtvych osôb, čo je vlastne tiež pomoc, lebo rodina si môže blízkeho pochovať a aspoň určitým spôsobom sa vyrovnať s bolestivou situáciou.
 
V každom prípade, už aj pred založením ORS som si uvedomoval, že s našou (slovenskou) spoločnosťou niečo nie je v poriadku a jednoducho nie je zdravá. No po založení záchranného systému sa tento pocit u mňa ešte vystupňoval. Ide o to, že zadarmo pomáhame ľuďom a ich rodinám, no štát napriek tomu nemal o túto našu službu záujem.
 
Pritom sme vedeli, že sme dobrí, že sme organizovaní. Keď sme začínali, bolo nás okolo 15 až 20, teraz nás je už okolo 90 členov.
 
Cítili sme však akýsi nezáujem zo strany štátu a ministerstva vnútra a priznám sa, že sme boli z toho prekvapení. Žeby bol štát na tom až tak dobre, že hazarduje s dobrovoľníckou činnosťou skupiny záchranárov?
 
No a asi dva roky nám trvalo, kým sme si spravili zmluvu s políciou, aby nás vlastne zastrešili. Vtedy som si tak viac uvedomil, že úrady by mali byť pružnejšie a snažiť sa vyjsť v ústrety ľuďom, respektíve spolkom, ktoré chcú dobrovoľne pomáhať.
 
Nie aby im to, naopak, ešte celé administratívne komplikovali.
 
A aj toto ma istým spôsobom naštartovalo, aby som mohol viac ovplyvňovať veci verejné. 

Členovia Oravského záchranného systému. Zdroj: Facebook / Panters Outdoor Adventure Activities

Keď spomínate osobu zakladateľa strany Sieť Radoslava Procházku, ako hodnotíte jeho pôsobenie na čele partaje? Ste s ním ešte v kontakte?

Začnem od konca. Nie, v kontakte s ním nie som a neviem ani, čo aktuálne robí. Odvtedy, ako odišiel z parlamentu, som s ním nebol.

Stranu však rozbehol určite dobre a aj program bol dobrý. Aj jeho zásluhou sa napr. dostali do programového vyhlásenia vlády rýchlostné cesty, pričom sa snažil vychádzať z regionálnej problematiky.

Sieť však v posledných týždňoch prešla akousi politickou reinkarnáciou – má nového predsedu v osobe Ivana Zuzulu, ako aj nové logo. Sledujete, aspoň tak to na diaľku, nový vývoj v strane?

Čo sme boli pôvodná partia v Sieti, tak si dovolím tvrdiť, že to bola veľmi dobrá skupina šikovných a kvalitných ľudí. Dá sa povedať, že zhruba s 80 % týchto ľudí som naďalej v aktívnom kontakte a dosť spolu komunikujeme.
 
Väčšinou sú to regionálni politici, prípadne miestni poslanci a celkovo ľudia, ktorých politika baví.
 
Pokiaľ sa na mňa obrátia so žiadosťou o pomoc, samozrejme, kedykoľvek im vďačne pomôžem. Myslím, že obojstranne máme dobrý vzťah.
 
Čo sa však týka novej Siete, tam s nikým nekomunikujem a ani ich nejako cielene nesledujem. Sem-tam človek niečo zachytí, no špeciálne žiadne novinky o nich nevyhľadávam.

Pri otázke, či vás nemrzí, aký osud postretol Sieť, je tá odpoveď asi jednoznačná, však?

Tak určite ma veľmi mrzí, ako strana skončila. Už len kvôli tým ľuďom. Lebo, ako som už spomenul, ľudsky sme si s drvivou väčšinou členov ozaj sadli, pričom toľko ľudí združiť a bojovať za spoločné ciele stojí veľa úsilia aj energie.

Takže áno, mrzí to a som  z toho trochu nešťastný, že sa to takto skončilo. No možno sa niektoré veci šili horúcou ihlou a možno to bola tiež nováčikovská daň za neskúsenosť.

Osobne mám ten názor, že sme mohli všetci spraviť viac, aby sme Sieť zachovali, lebo program aj ľudia boli dobrí.

Teraz je už ale zbytočné sa tým zaoberať…

Janckulík (vzadu vľavo) si myslí, že Procházka rozbehol stranu dobre. Osud pôvodnej Siete ho však zarmútil. Zdroj: TASR

Po problémoch, ktoré nastali vo vnútri Siete, ste sa stali nezaradeným poslancom, pričom zaujímavé je, že aktuálne síce ste členom klubu Most-Híd, no nie ste členom strany. Prečo?

Všetci piati (bývalí členovia Siete) sme v klube Most-Híd, lebo keď chcete podporovať vládnu koalíciu, mali by ste byť dajako zastrešení. My sme si mohli vybrať buď Smer, alebo Most-Híd. Zo SNS tam nebola ponuka, aspoň teda ja o žiadnej neviem.
 
Strana Most-Híd nám bola hodnotovo aj programovo blízka a tak sme sa rozhodli.
 
V každom prípade, dlhšie som to zvažoval, no nechcel som ísť do opozície. Tam by mi síce bolo dobre, bol by som za pekného, no radšej som si zvolil náročnejšiu cestu. 

Opozícii je teda v porovnaní s koalíciou dobre? V čom ako?

Tak ľahšie sa robí politika, keď sa niečo kritizuje. To jednoznačne. Nenesiete žiadnu zodpovednosť, nemusíte robiť ťažké kompromisy. Vybral som si ale komplikovanejšiu cestu i keď som možno mnohých ľudí nahneval a sklamal tým, že som išiel do tejto koalície.
 
Stále však tvrdím, že predovšetkým chcem pomôcť a spraviť niečo pre oravský región. A aj s jedným kolegom, keď sme sa zhovárali, či ostať, alebo nezostať, tak som vravel, že ak sa mi podarí urobiť čo i len kilometer cesty u nás na Orave, ľudia si to tam budú vážiť.
 
Ak ale on spraví, hoci aj 10 km novej cesty v Bratislave, nikto si to vlastne ani nevšimne.
 
Viacero vecí som však chcel zmeniť k lepšiemu, pričom som presvedčený, že to môžem urobiť jedine vtedy, ak budem vo vládnej koalícii. Aj keď to bol dosť nepopulárny krok.
 
Myslím však, že za ten rok a pol sa mi už aj dosť podarilo. Napriek tomu, že vždy sa nájdu ľudia, ktorí budú spochybňovať vašu prácu a bude sa im to zdať málo.

Čo teda považujete za svoje najväčšie doterajšie úspechy v politike?

Nenazval by som to „úspechmi“, ale pre mňa je najdôležitejšie to, že môžem pomôcť ľuďom v oblasti zdravotníctva a to napríklad tým, že sa mi podarilo získať pre námestovskú polikliniku niekoľko odborných lekárov a vytvoriť im lepšie podmienky. Tým pádom sa výrazne skrátili čakacie lehoty na rôzne vyšetrenia.
 
Čo sa týka dopravy, snažím sa presadzovať opravy a rekonštrukcie ciest v regióne. Žiaľ, viaceré sú v katastrofálnom stave. Mnoho sa už podarilo, napríklad na horskom priechode Príslop sa po mojej intervencii niekoľkokrát zamedzilo havarijným zosuvom pôdy.
 
Tiež sa spustilo verejné obstarávanie na úsek rýchlostnej cesty R3 Tvrdošín – Nižná, pričom tento úsek bol pripravený už od roku 2010. Stavebné povolenie bolo vydané, akurát bolo nutné nájsť finančné krytie. Čiže myslím, že budovanie kvalitnej infraštruktúry pomôže regiónu ekonomicky aj sociálne.
 
 
Vizualizácia cestného úseku Tvrdošín – Nižná. Zdroj: Facebook / Národná diaľničná spoločnosť, a. s.
 
Ďalej sa sa mi napríklad podarila vyriešiť evidencia vozidiel u nás v okrese Námestovo, kde boli nenormálne čakacie lehoty, o ktorých množstvo kompetentných úradníkov vedelo. Dokonca sa robilo to, že dané lístky potom iní ľudia predávali a robil sa aj takýto ´biznis´.
 
Ja som presadil ďalších dvoch nových zamestnancov, takže teraz tam nemáme žiadne čakacie lehoty.
 
Plus aj v Sociálnej poisťovni sa mi podarilo navýšiť počet zamestnancov, lebo napr. konkrétne Námestovo bolo úplne poddimenzované. Tým pádom sa skrátila čakacia lehota pre občanov.
 
Pred pár dňami sa tiež objavili medializované informácie o vašom možnom vstupe do mimoparlamentnej strany KDH. Môžete k tomu povedať niečo viac?
 
Pán Hlina mi ponúkol, aby som v župných voľbách kandidoval s podporou KDH a odvtedy spolu komunikujeme. 

Nekomunikujem ale len s pánom Hlinom, v kontakte som s viacerými členmi KDH. Zatiaľ stále platí, že som v poslaneckom klube Most-Híd. Sú to momentálne iba také debaty, nie je to nič konkrétne.

Pre mňa je prioritou, aby som pokračoval v mojej rozbehnutej práci ako poslanec a splnomocnenec vlády pre rýchlostné cesty a aby sa dostavili požadované výsledky. Stranícke zaradenie je pre mňa, povedal by som, až druhoradé. 

I keď cítiť aj politickú podporu pri presadzovaní vašich cieľov je, logicky, veľmi potrebné.

Do politiky som však vstupoval ako kresťan a demokrat, a preto sú mi ideály kresťanskej demokracie blízke a do budúcna budem hľadať taký priestor, aby som mohol uviesť moje priority do praxe. Nezáväzné debaty ale vediem aj s inými stranami. Čiže stále je to otvorené.

Prejdime už k téme blížiacich sa župných volieb. Čo považujete za aktuálne najpálčivejšie problémy Žilinského samosprávneho kraja (ŽSK)?  

Najvypuklejší problém je zdravotníctvo, chýbajú nám odborní lekári. Mladých odborníkov lákajú skôr väčšie mestá, je ťažké prilákať ich do regiónu. Plus tie čakacie lehoty sú niekedy aj 3 až 4 mesiace, čo je naozaj dlho.
 
Iným vážnym problémom sú cesty, konkrétne stav a kvalita. Hoci VÚC ide ´naliať´ väčší objem financií do ciest, keď to bolo dlhodobo zanedbávané, o to viac finančných zdrojov treba na opravu.
 
A keď aj cesty vybudujeme, chýbajú nám tam napr. vodorovné dopravné značenia. To je veľký problém, lebo ak sú cesty slabšie označené, stáva sa tam potom viac dopravných nehôd.
 
Premávka pritom konštantne rastie. Navyše aj prírodné podmienky, respektíve dlhé a mrazivé zimy na Orave, Kysuciach či Liptove príliš stavu vozovky nepomáhajú.
 
Pod VÚC spadá aj školstvo. Snažíme sa upozorňovať na problémy, no je to beh na dlhú trať. Povedzme, ako je teraz otázka duálneho školstva.

Ako hodnotíte „predsedovanie“ súčasného žilinského župana Juraja Blanára?

Stále sú veci, ktoré si viem predstaviť, že by fungovali lepšie. Na druhej strane, nemôžem povedať, že všetko, čo pán Blanár spravil, bolo zlé.
 
Čo sa týka napríklad chodu úradu župana, tak si myslím, že to funguje veľmi dobre. 
 
Skrátka, zamestnanci a úradníci na župe sú odborne zdatní a je s nimi dobrá spolupráca.
 
Celkovo je to o prioritách, ktoré si daný župan vytýči a v neposlednom rade o financiách.

Viac o J. Blanárovi TU

Vy osobne ste dlhšie zvažovali svoju kandidatúru na post žilinského župana, no nakoniec ste sa rozhodli netrieštiť hlasy, a tak o pozíciu predsedu ŽSK sa uchádzať nebudete. Viete už, ktorého kandidáta podporíte? 

Ako bývalí ´sieťari´ sme vytvorili iniciatívu Za lepší Žilinský kraj, pričom zatiaľ ešte nie sme rozhodnutí, koho podporíme.
 
Ak sa nám ale podarí uspieť, chceme na VÚC založiť nový klub nezávislých poslancov, ktorí budú navzájom úzko spolupracovať. Nepôjdeme teda automaticky k nezávislým, ale vytvoríme vlastný klub.
 
Momentálne sa priebežne stretávame s kandidátmi na post župana, aj keď so všetkými sme sa ešte doposiaľ nestretli a budeme to pozorne vyhodnocovať.
 
Ako som už aj načrtol v predchádzajúcej odpovedi, chceli by sme trošku zmeniť nastavenie tých priorít na úrade.

728*90
- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

- Reklama -