Marian Kotleba znova provokoval s nacistickou symbolikou 1488

  0
  Marian Kotleba predseda ĽS NS (Autor: TASR)

  Kombinácia čísel 14/88 je známym neonacistickým odkazom. Lídra Ľudovej strany Naše Slovensko dokonca po dotácii pre sociálne slabších obvinili z trestného činu extrémizmu, konkrétne z prejavu sympatií k hnutiu smerujúcemu k potlačeniu práv a slobôd.

  Kotleba však ešte pred obvinením daroval šek s rovnakou sumou aj malým hokejistom vo Veľkom Krtíši. Stalo sa tak 8. júna.

  Podľa Igora Talapaša, prezidenta hokejového klubu, ktorý dotáciu dostal, žiadali o sumu 1500 eur. Na účet im nakoniec pribudla suma 1488 eur. Peniaze použili na nákup nového hokejového vybavenia pre miestnych mladých hráčov. Talapaš priznáva, že o symbolike tohto čísla už počul, no zaangažovanosť popiera. „Nám tie peniaze pomohli,“ vyjadril sa.

  Kotleba dáva sociálne slabším rodinám šek v hodnote 1488 eur. Zdroj: Facebook / ĽSNS

  Číslo 14 je odkazom na frázu 14 slov, ktorú radi opakujú neonacisti. Jej autorom je americký rasista David Lane, ktorý zomrel v roku 2007. Lanova veta znie: „My musíme chrániť existenciu našich ľudí a budúcnosť bielych detí.“ Číslo 88 zasa odkazuje na ôsme písmeno v abecede, teda písmeno H, a slúži ako symbolika pre nacistický pozdrav Heil, Hitler!

  Kotlebovi by v prípade odsúdenia mohli hroziť aj tri roky väzenia a strata poslaneckého mandátu. V praxi sa však najprv dáva podmienka. Z poslancov ĽS NS už čelia obvineniu aj Stanislav Mizík a Milan Mazurek.

  - Reklama -