sobota, 16 januára, 2021
-3.1 C
Bratislava
Úvod Aréna Zdrvujúci odkaz Slovákov pre políciu: Neveríme vám. Nečudujem sa, tvrdí analytik a...

Zdrvujúci odkaz Slovákov pre políciu: Neveríme vám. Nečudujem sa, tvrdí analytik a pridáva desivú víziu: Ak to takto pôjde ďalej, zodpovednosť za tento stav vezme do rúk ulica

Podľa najnovších dát, ktoré vyplývajú z prieskumu Eurobarometer, je v našej krajine najvyššia nedôvera k polícii v celej Európskej únii.

„Našej polícii dokonca neverí až 53 %, čo je najvyššie číslo v Európskej únii (v Európe je na tom horšie len násilím zmietané Macedónsko). Kým v priemere za posledný rok dôvera k polícii v Európe rástla (napr. aj v Česku, Rakúsku a Maďarsku), na Slovensku, naopak, poklesla,“ upozorňuje na tento fakt Transparency International Slovensko.

Napríklad v Poľsku neverí polícii 42 %, v Česku a Maďarsku len 32 % a v Rakúsku dokonca len 13 % populácie. V priemere je v EÚ nedôvera k policajtom na úrovni 23 %.

Tieto výsledky sú robené dvakrát ročne na zadanie Európskej komisie. Posledné meranie bolo v máji tohto roka, pričom ho zverejnili pred pár týždňami.

„Kedy prevezme vedenie polície zodpovednosť za tento stav?“ pýta sa Transparency International Slovensko na sociálnej sieti Facebook.

Veľké kauzy nie sú vyšetrené. Nerešpektujú sa tu zákony

Bývalý šéf Úradu na ochranu ústavných činiteľov Juraj Zábojník sa nečuduje súčasnému stavu nedôvery voči polícii. Dôvodom sú podľa neho nevyšetrené kauzy a nerešpektovanie zákonov.

„Radoví policajti sa môžu aj potrhať pri hľadaní páchateľov a riešení priestupkov, keď veľké veci, ktoré traumatizujú spoločnosť, nebudú dotiahnuté do konca a ľudia nebudú za rozkrádanie financií daňových poplatníkov tohto štátu stíhaní,“ poukazuje Zábojník na neriešenie káuz na Slovensku.

Ďalším dôvodom zvyšovania nedôvery k polícii je podľa Zábojníka rozvrátená morálka v spoločnosti. „Nerešpektujú sa tu zákony. Napríklad v dopravnej disciplíne vidíme, že mladí ľudia, čo je teraz fenoménom, nerešpektujú pokyny polície na zastavenie, a dokonca nútia políciu na použitie zbrane. Následne nastávajú také situácie, že sa rozdelí spoločnosť na dva tábory medzi tých, ktorí schvaľujú donucovacie prostriedky na zastavenie nedisciplinovaných vodičov, a tých, ktorí sú proti tomu. Je nemysliteľné, aby takto fungoval štát a spoločnosť,“ myslí si bezpečnostný analytik.

Juraj Zábojník, Zdroj: TASR

Zodpovednosť za tento stav vezme do rúk národ a ulica

Ľudia podľa analytika čakajú, že príde vyriešenie veľkých káuz, avšak problémom je podľa neho aj to, kto smeruje do politiky. „Mnohí ľudia idú do politiky, nie aby robili službu občanom, ale aby robili službu samým sebe a svojim blízkym, pričom by ukradli takmer všetko, čo nie je privarené. Dovolím si tvrdiť, že pokiaľ kauzy nebudú vyšetrené a pokiaľ neprídu noví ľudia do politiky, tak nikdy nebude dôvera v políciu na úrovni,“ hovorí Zábojník s tým, že polícia sa síce veľakrát snaží, ale nad políciou sú ľudia, ktorí môžu prípad uzavrieť, a policajti sú potom bezmocní.

Podľa bývalého šéfa Úradu na ochranu ústavných činiteľov je problémom aj to, že policajná inšpekcia spadá pod ministerstvo vnútra, na ktorého čele stojí Robert Kaliňák. „Policajná inšpekcia nemá čo byť v rámci referátu ministerstva vnútra. Nezávislá inšpekcia je vtedy, keď nerieši ľudí zo svojej brandže. Bohužiaľ, doteraz táto inšpekcia pod Kaliňákom nič nevyriešila,“ dodáva Zábojník, pričom si myslí, že je nevyhnutné, aby sa tu vytvoril skutočne nezávislý subjekt s nezávislými ľuďmi bez prepojenia na politikov či organizovaný zločin.

Prevezme vedenie polície zodpovednosť za tento stav? Juraj Zábojník si to nemyslí a vykresľuje scenár, ktorý Slovensku hrozí, ak sa pomery nezmenia. „Ak to takto pôjde ďalej, tak zodpovednosť za tento stav vezme do rúk národ a ulica, pričom vyženú určitých ľudí zo štátnych inštitúcií a príde k veľkým zmenám. Nechcem tvrdiť, že dejiny sa opakujú a že to chytí celoeurópsky kurz, ale jedno viem isto, takto to ďalej ísť nemôže,“ uzatvára bezpečnostný analytik s tým, že keby niekto zo súčasných politikov skutočne chcel urobiť poriadok v krajine, už dávno by to bolo, avšak tento stav niekomu podľa Zábojníka vyhovuje.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

NAJČÍTANEJŠIE

Slovensko
Pozitívne vzorky 222,752 +2,045 Dnes Úmrtí 3,417 +55 Dnes Uzdravení 166,555 Infikovaných 52,780 Last updated: 16. januára 2021 - 18:24 (+01:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky