VIDEO Nie som súčasťou prázdneho hašterenia a osočovania. Odmietam viesť konfrontačnú kampaň, hovorí kandidát SNS na bratislavského župana

  0
  Lukáš Parízek (Autor: Archív: LP)

  Minulý mesiac vás predstavilo predsedníctvo SNS na čele s Andrejom Dankom ako kandidáta na župana v Bratislavskom samosprávnom kraji. Prečo vás strana navrhla a prečo ste súhlasili?

  V septembri strana predstavila kandidátov v Bratislavskom, Trenčianskom, Žilinskom a Košickom kraji ako výsledok dlhodobého rozhodovania. Dostal som dôveru na základe práce v straníckych štruktúrach a výsledkov, aké som dosiahol na poste štátneho tajomníka v kľúčovom rezorte. Chápem, že bratislavská nominácia je vyjadrením nástupu novej politickej generácie a vnútorných zmien v strane.

  Keďže súčasťou bratislavského kraja je aj hlavné mesto, politická mapa je tu veľmi špecifická. Pre každého uchádzača je to “boj na niekoľkých frontoch”. Práve táto rôznorodosť je výzvou na nový politický prístup a pre novú generáciu. To si vážim.

  Takže chcete priniesť do kraja zmenu?

  Voľby sú predovšetkým o prísľube zmien a takému sprofanovanému prístupu by som sa chcel vyhnúť. Chcem priniesť konštruktívny dialóg, som z rezortu diplomacie, vyštudoval som medzinárodné vzťahy a presadzujem spoluprácu. Na politickej úrovni chcem vysvetliť a reprezentovať zmenu, ktorou prešla aj Slovenská národná strana a ukázať, že vieme realizovať našu politiku aj na regionálnej úrovni.

  Nebolo chybou, že vás strana predstavila pomerne neskoro, až začiatkom septembra, pričom ostatní kandidáti robili svoju kampaň už celé leto?

  Začali sme kampaň realizovať veľmi rýchlo a aktívne. Myslím si, že nám to ide dobre. Septembrový nástup priniesol výhodu, že nie som súčasťou prázdneho hašterenia a osočovania sa medzi kandidátmi. Odmietam viesť konfrontačnú a osobnú kampaň nielen preto, že sa považujem za diplomata, ale principiálne. Kraj má mať zodpovedné vedenie a ktokoľvek voľby vyhrá, tak by si mal osvojiť aj väčšinu dobrých návrhov z volebných kampaní. Odmietam sa pretekať a vypĺňať priestor jednou témou a odpoveďami na ňu. Priority sú u všetkých kandidátoch v podstate rovnaké, pretože ktorýkoľvek kandidát vyhrá, bude musieť riešiť nielen dopravu, ale aj školstvo a sociálne a zdravotnícke zariadenia a ostatné kompetencie župy.

  Veríte si teda, že uspejete?

  Mám v programe tri piliere a tie sa budem snažiť naplno presadiť. Samozrejme, táto práca ma nezbavuje povinností štátneho tajomníka. Ak by som si neveril, zbytočne by som plytval energiou svojou aj svojich spolupracovníkov.

  V župných voľbách do Bratislavského samosprávneho kraja je však veľká konkurencia až so 17 kandidátmi. Čím chcete vy preraziť a osloviť ľudí?

  Moje motto je: Spojme trendy a tradície. Uvedomujem si hodnotu tradícií pre každého z nás a aj pre ekonomickú prosperitu kraja. Sám som z bratislavskej Rače, ktorá je pre mňa symbolom vinohradníctva a vinárstva a v jej živote sa odráža aj kultúrne a historické dedičstvo regiónu. Zároveň cestujem po svete pracovne aj súkromne a vidím inovatívne a trendové prístupy v rozvoji miest a krajov a hlavu mám plnú nápadov na zlepšenie.

  Budem podporovať zachovanie tradičných zvyklostí a starostlivosť o pamiatky a zároveň prinášať opatrenia cez koncept inteligentných miest. Výborným príkladom je Viedeň, pri ktorej sa zhodneme, že je to mesto tradičné a historické, a napriek tomu sa v ňom dobre žije. Dopravné a voľnočasové riešenia sú zároveň orientované na komfort občana aj turistov. A Viedeň “ťahá” celý región cez medzinárodný dopravný uzol a finančne silnú vrstvu obyvateľov.

  Nebude tento váš koncept prepojenia inovatívnosti a tradície ťažko pochopiteľný pre obyčajných ľudí, ktorí žijú v malých obciach?

  Slovensko má vysoké pokrytie a internetovú dostupnosť, všetci žijeme v rovnakom daňovom a legislatívnom prostredí, takmer každý má mobilný telefón a jazdí autom alebo používa verejnú dopravu. Inteligentné môžu byť veľké aj malé mestá, aj obce, aj usadlosti. Koncept nie je pre ítečkárov, princíp je v tom, aby občania videli iba výsledok a úžitok, či už v doprave, školstve, zdravotníctve, alebo v starostlivosti o seniorov.

  V čom vidíte najväčšie nedostatky v Bratislavskom kraji?

  V pochopení potrieb obyvateľov a vyššej politickej kultúre. Aj keď má VÚC obmedzenú oblasť kompetencií, župan musí vedieť využívať svoj politický kapitál s nadhľadom a dôsledne. Potenciál vidím v spolupráci s ministerstvami a obcami a v tom, ako prepájať politiky, aby sa kraj rozvíjal ako celok. Zvyčajne je témou župných volieb doprava. A aké vidíte výsledky?

  Prax však ukazuje, že zlyháva komunikácia medzi župou a mestom.

  Áno. Viditeľné je to napríklad na Špitálskej ulici a obyvatelia sa potom stávajú rukojemníkmi tejto situácie.

  Po doprave je v kraji kritizované aj zdravotníctvo a zdravotnícke zariadenia, ktoré spadajú pod gesciu župy. Čo viete ponúknuť v tejto oblasti?

  Ak sa bude pristupovať uvážlivo k politikám a oblastiam, ktoré má vyšší územný celok v kompetencii, budeme smerovať k opatreniam, ktoré nebudú vytrhnuté z kontextu. Žijeme v kraji, kde sú popredné špecializované zdravotnícke pracoviská, univerzitné nemocnice a národné ústavy. A zároveň podnikajú najsilnejšie privátne skupiny v oblasti zdravotníctva. Zamysleli ste sa niekedy, ako spolupracujú v prospech obyvateľov? Alebo ako sa inšpirujú a zdieľajú skúsenosti? Skôr, ako ponúknem ďalšie prázdne sľuby, chcem poznať fakty.

  V tejto kampani je najčastejšie skloňované heslo – doprava zadarmo. Čo si o tom myslíte?

  Určite je to veľmi lákavý slogan. Budem však veriť, že jeho autori majú prepracovaný koncept. Ako som povedal, ktokoľvek vyhrá, ten by si mal osvojiť väčšinu nápadov ostatných kandidátov. To, či je slogan skutočne lákavý, vypovedia hlasy voličov 4. novembra. A, samozrejme, jedna vec je nápad, druhá praktická realizácia.

  Aký by bol váš prvý krok v úrade, keby vás zvolili?

  Urobil by som audit jednotlivých oblastí a zoznámil sa osobne s vedením útvarov a inštitúcií v kompetencii župy. Požiadal by som o odborné analýzy a odporúčania a na ich základe priradil prioritu riešení pre akútne problémy a dlhodobú stratégiu.

  A ako financujete svoju kampaň? Máte založený transparentný účet?

  Slovenská národná strana má zriadený transparentný účet. SNS voľby do VÚC rieši v zmysle platných právnych predpisov.

  Najväčším problémom nadchádzajúcich župných volieb bude pravdepodobne nízka volebná účasť. Čo s tým?

  Treba ľudí motivovať. Verejnoprávne média realizujú vynikajúcu kampaň o kompetenciách župy. Kandidáti by mali následne hovoriť o problémoch a potenciálnych riešeniach. Slovenská spoločnosť sa mení, do hry vstupujú sociálne médiá a rastie angažovanosť komunít.

  Čím budú tieto voľby špecifické?

  Veľkým počtom kandidátov, pričom mnohí sú silné a skúsené politické osobnosti. Župné voľby prekreslia politickú mapu Bratislavského kraja a vystavia vysvedčenie jednej politickej generácii. Mám za to, že to sú zlomové voľby nielen pre náš kraj. 

  ZANECHAŤ ODPOVEĎ

  Zadajte svoj komentár!
  Zadajte svoje meno tu