Nevoľte blbcov, teda politikov, ktorí predstierajú, že sa vyznajú v niečom, v čom sa v skutočnosti nevyznajú. Prezident Zeman prezradil, že bude voliť Čecha

    0
    Miloš Zeman (Autor: Hans Štembera)

    „Budem voliť Čecha,“ poznamenal Zeman hneď na úvod s odkazom na volebného lídra Strany práv občanů Františka Ringa Čecha. Ľuďom naopak odporučil, aby nevolili blbcov, teda politikov, ktorí predstierajú, že sa vyznajú v niečom, v čom sa v skutočnosti nevyznajú. „Jan Werich hovorieval: ,Kde blb, tam nebezpečno.‘ Politici sa pohybujú v nebezpečnom prostredí,“ povedal.


    „Tá dôležitá otázka znie, čo si v živote dokázal, než si išiel do politiky. A keď nejaký kandidát povie, že viete, ja som teraz vyšiel zo školy, ešte nič neviem, ale toho poslanca zvládnem, nebudem menovať, ale toto už sa raz stalo a bol by som nerád, keby sa to opakovalo,“ doplnil ironicky český prezident. Povzdychol si, že sa v politických stranách nenájde dosť osobností, ktoré by oslovili voličov.

    Varoval občanov krajiny, aby si dávali pozor na politické vízie. Existovali vízie dosiahnutia komunizmu, predtým chcel Adolf Hitler vybudovať tisícročnú ríšu a vieme, ako sa to skončilo. To vraj neznamená, že by boli vízie niečo zlé, ale podľa českej hlavy štátu sa musia tieto vízie naplniť v horizonte maximálne 15 až 20 rokov. Akákoľvek dlhodobejšia vízia je podľa jeho slov riziková.

    Nakoniec však predsa len povedal, koho nevoliť. Zeman rozhodne neodporúča ľuďom hlasovať za DSSS (Dělnická strana sociální spravedlnosti), čo je podľa neho radikálna, nedemokratická strana, ktorá sa neštíti kontaktov s neonacistom Marianom Kotlebom. „Chcem veriť, že sa táto strana do parlamentu nedostane,“ zdôraznil Zeman.

    Potom hovoril o tom, že by bolo dobré nariadiť povinné hlasovanie vo voľbách pod hrozbou citeľnej, hoci nie likvidačnej sankcie. Pokuta by sa mala pohybovať na úrovni ceny lepšej večere pre dve osoby.

    Pred kamerami sa Zeman vysmial pochodu ČSSD za vyššie mzdy. Soukupovi to pripadalo zvláštne, keď táto strana štyri roky v Česku vládla a mohla platy zvyšovať. Zeman dal moderátorovi za pravdu a politikom sociálnej demokracie odporučil skôr pochod za zníženie vlastných platov.

    Ach, bože, teraz ma zase tie sufražetky roztrhnú

    V druhej polovici relácie sa Zeman opäť venoval mzdám. Povedal, že nie je nič zlé na tom, keď má muž vyšší plat ako žena.

    „Ach, bože, teraz ma zase tie sufražetky roztrhnú. Žena má trochu iný osud ako muž. Žena vychováva deti, vo Švédsku je výchova detí považovaná za prácu a platí sa jej za to,“ doplnil.

    Zamestnávatelia mávajú strach, že im ženy odídu na materskú dovolenku, kde môžu zostať až štyri roky, čím podľa českého prezidenta strácajú pracovné návyky a to ich brzdí v ich kariére. „Ale ony majú inú krásnu kariéru. Ony majú byť s tým malým dieťaťom doma,“ podotkol.

    Ekonomike Českej republiky ako celku by podľa hlavy štátu pomohlo, keby sa sociálne dávky zoškrtali všetkým nezamestnaným osobám, ktoré na úradoch práce odmietajú ponúkané zamestnanie.

    Že vraj migrácia už nie je téma…

    Nakoniec sa Zeman krátko venoval aj parlamentným voľbám v Rakúsku. Tieto voľby vraj ukázali, že sa v politike pohybujú výrazné osobnosti. Sú nimi nielen pravdepodobný budúci kancelár, ľudovec Sebastian Kurz, ale zrejme aj končiaci kancelár, sociálny demokrat Christian Kern, a líder rakúskych slobodných Heinz-Christian Strache.

    Sebastian Kurz

    Sebastian Kurz Zdroj: TASR

    „Všetci tu hovoria, že migrácia už nie je téma, že tá téma už vyšumela, ale všetky tri strany mali tému migrácie ako hlavnú tému. Takže naši utáraní komentátori nemali pravdu,“ povedal Miloš Zeman.

    „Najmenej dvaja politici z tých troch boli ešte pred niekoľkými rokmi vítačmi, ale postupne zmenili svoju rétoriku a dnes sa z nich stali odporcovia migrácie. Už Winston Churchill hovoril, že len blbec nemení názory. A oni svoj názor zmenili,“ pokračoval.

    A na záver relácie Zeman vyzval Čechov, aby išli voliť: „Zdvihnite sa z gauča, vyberte si akýkoľvek volebný lístok a choďte voliť. Urobte radosť svojmu starnúcemu prezidentovi.“

    Celý rozhovor si môžete pozrieť TU.

    ZANECHAŤ ODPOVEĎ

    Zadajte svoj komentár!
    Zadajte svoje meno tu