štvrtok, 9 júla, 2020
23.4 C
Bratislava
Úvod Aréna Hrozí chaos a predčasné voľby, pretože Babiša možno nikto nepodporí. ČSSD môže...

Hrozí chaos a predčasné voľby, pretože Babiša možno nikto nepodporí. ČSSD môže skončiť mimo parlamentu. Okamura nie je extrémista. Profesor Keller o tom, čo znamenajú voľby v Česku a čo krajinu čaká…

Istým prekvapením bol prepad podpory ČSSD pod desať percent, takmer k hranici zvoliteľnosti… Kde vidíte príčinu toho, že Babiš dal ČSSD taký výprask?

Voľby v európskych krajinách v ostatných rokoch ukazujú, že sociálnodemokratické strany zažívajú veľký prepad preferencií takmer všade. Najvýraznejší bol v poslednom čase vo Francúzsku. Naša krajina je súčasťou tohto trendu. Socialisti v celej Európe majú v podmienkach globalizovanej ekonomiky problém obhájiť svoju agendu, ktorá je založená na silnom sociálnom štáte a funkčnom verejnom sektore. Globalizácia ekonomiky umožňuje predovšetkým veľkým firmám minimalizovať daňovú povinnosť, čo je jeden z dôvodov zadlžovania štátov a osekávania sociálneho štátu. Zároveň umožňuje konkurenciu lacnej pracovnej sily z chudobnejších krajín (či už delokalizáciou pracovných miest, alebo dovozom lacných pracovníkov). To ohrozuje predovšetkým menej kvalifikovaných robotníkov a pracovníkov terciéru. Výsledkom je, že socialistov prestávajú voliť nielen robotníci, ale aj zamestnanci verejného sektora. Vo Francúzsku z toho ťažil Macron, u nás Babiš. Obaja prišli v podstate na hotové.

Ale úpadok ČSSD asi nie je len záležitosťou týchto volieb. Česká strana sociálně demokratická získala vo voľbách do Poslaneckej snemovne v roku 2006 celkovo 1 728 827 hlasov, čo bolo 32,32 percenta. V roku 2010 už len 1 155 267 hlasov, čo bolo 22,08 percenta. V roku 2013 mala ČSSD 1 016 829 voličov, čo predstavovalo 20,45 percenta. V tohtoročných voľbách mala ČSSD už len 368 347 voličov a 7,27 percenta. Od volieb v roku 2006 prišla ČSSD o 1 360 480 voličov…

Opäť musím upozorniť, že rovnaký trend zažívajú socialistické strany aj na Západe. U nás sa ho len podarilo skrátiť, takže sa úpadok voličskej priazne odohráva rýchlejšie. Ak sa trend neobráti, môžu sociálni demokrati skončiť ako mimoparlamentná strana. Voči tomuto osudu však dnes nie je imúnna žiadna politická strana, dokonca ani tá Babišova. Poznáte to: rýchlo získal, rýchlo stratil.

K úspechu Babiša Václav Klaus mladší uviedol: „V jadre sľúbil ľuďom: ,Pozrite, budete sa mať rovnako ako uplynulé štyri roky. To sa dá, nie? Nebudú žiadne zmeny. Nechcem zvyšovať dane ako niektorí naľavo. Nie som proti EÚ ani zase úplne za ňu. Nebudú žiadne zmeny. Veď sme bohatá krajina. Tušíte síce, že to nebude navždy, ale prečo si to ešte chvíľu neužiť. Nevieme, čo s nami bude. Tak prečo nepočkať. Ja to budem riadiť a chcem to riadiť.‘ Fakt to nie je veľa, ale stačilo to.“ Kde vidíte príčinu Babišovho úspechu vy?

Myslím si, že to určite nebude také jednoduché. Babišovi sa podarilo získať do svojej strany mnoho kvalitných ľudí vrátane úspešných podnikateľov a schopných manažérov. Ako príklad môžem uviesť prof. Vondráka, bývalého rektora Technickej univerzity v Ostrave. Preto je nezmysel tvrdiť, že jeho strana ohrozuje demokraciu. Ak ho títo ľudia neopustia, je to pre mňa celkom spoľahlivý indikátor toho, že demokracia ohrozená nie je.

Andrej Babiš

Andrej Babiš. Zdroj: TASR

A čo Okamurovo hnutie. Je podľa vás extrémistické?

Ak nepoužívame slovo „extrémizmus“ ako nadávku a na diskreditáciu nepohodlných názorov, tak musíme uznať, že extrémizmus je spojený s násilím a s nerešpektovaním zákonov. Tomio Okamura a jeho strana sa ničoho takého nedopustili. Nezľahčujme slová. Keď sa objavia skutoční extrémisti, nebudeme mať pre nich označenie.

Ako si vysvetľujete úspech Okamuru? Médiá mu nepriali…

Hovorí otvorene o témach, o ktorých politici mlčia alebo pre istotu len zahmlievajú. Takisto nesmieme zabúdať na to, že dôvera v mainstreamové médiá je na bode mrazu. Ak napríklad Česká televízia o nejakom politikovi a politickej strane mlčí, je to v dnešnej dobe reklama na nezaplatenie.

Tomio Okamura

Tomio Okamura. Zdroj: Daniela Černá

Ako hodnotíte ODS? Václav Klaus mladší v rozpore s oficiálnym stanoviskom strany hovorí, že to nie je žiadna sláva…

ODS sa môže radovať z výsledku volieb len za predpokladu, že dočista zabudla, koľko percent mávala v nie takej vzdialenej minulosti. Okrem toho si myslím, že pomerne dosť hlasov získala od ľudí, ktorí neverili, že päťpercentnú hranicu prekoná TOP 09. Teraz, keď sa topka zbavuje svojho závažia v podobe predsedu Kalouska, sa môže dosť hlasov z ODS preliať zase späť k nej.

A čo, mimochodom, hovoríte na úspech Klausa mladšieho? Nerastie Petrovi Fialovi vyzývateľ? Niekto, kto by ODS posunul ďalej od kaviarne?

Myslím si, že posun od Fialu ku Klausovi mladšiemu by bol posunom od rozvláčnosti a trochu vyvetranej teatrálnosti k vecnosti, serióznosti a k silnému ťahu na bránku. Pretože aj po volebnom debakli ľavice zostávam človekom s ľavicovými názormi, prajem, pochopiteľne, ODS, aby si profesora Fialu udržala na čele čo najdlhšie. Ľavica na tom môže len získať.

Nie je zvláštne, že Václav Klaus mladší, ktorý nie je taký „neokonský“, taký proamerický, protiruský a je viac tradične (paleo)konzervatívny a podporuje vystúpenie z EÚ – teda blíži sa k názorom svojho otca –, získal toľko preferenčných hlasov v „kaviarenskej“ Prahe?

Prahou prechádzajú v pomerne krátkych intervaloch módne prúdy, ktoré politika prudko vyzdvihnú a potom rovnako rýchlo zatratia. Už sme mali v Prahe módu Václava Klausa staršieho, módu Karla Schwarzenberga, teraz pre zmenu módu pirátsku (17 % voličov v Prahe volilo Pirátov, čo je celorepublikový rekord). Václav Klaus mladší bol vyzdvihnutý rovnakou vlnou ako Dominik Feri. Nemôže sa na to veľmi spoliehať.

Václav Klaus mladší

Václav Klaus mladší. Zdroj: Facebook

A čo komunisti? Nie je to ich posledné volebné obdobie? A neutrpeli debakel preto, že sa už stali súčasťou establishmentu? Majú šancu na obrodu? Podobne ako v prípade ČSSD, je to dlhší proces, pred ktorým varoval Josef Skála…

Voľby ukázali, že hlas za komunistov je čoraz menej vnímaný ako hlas protestný. Pokles komunistov je súčasťou širšieho útlmu ľavice. Zatiaľ čo pravicové strany, ktoré útlm takisto postihuje, uvažujú o tom, že budú užšie spolupracovať, na ľavici sa nič podobné nedeje. Animozita medzi komunistami a sociálnou demokraciou pretrváva v nestenčenej miere. Z dnešného pohľadu vyzerá napríklad bohumínske uznesenie dosť smiešne. Do toho sa ešte vynorili takzvaní moderní – liberálni, neomarxistickí – ľavičiari, ktorí komunistov nenávidia a na sociálnych demokratov sa dívajú povýšenecky bez toho, aby sami dokázali osloviť širšiu verejnosť. Či sa z toho všetkého môže ľavica spamätať, to naozaj neviem. Mám dojem, že je v nej oveľa viac vzájomnej nenávisti a neochoty načúvať si ako vo zvyšku spoločnosti. Je komické, keď takzvaná neomarxistická liberálna ľavica vzýva úctu k inakosti a vyzýva na obohacovanie sa kultúrnou odlišnosťou, ale pritom hystericky odmieta inakosť pohľadu a odlišnosť názorov v iných častiach ľavice.

Do Poslaneckej snemovne sa len pomerne tesne dostali ľudovci, STAN, TOP 09… Možno povedať, že napríklad Piráti „vykradli elektorát“ TOP 09, keď mladí ľudia predtým volili „Karla s čírom“?

Áno, je celkom možné, že keby si knieža Schwarzenberg okrem číra dal aj pásku cez oko a jednu zlatú náušnicu, mohla topka dopadnúť o niečo lepšie. Jemu by to iste problém nerobilo, tentoraz zaspali aj jeho poradcovia.

Karel Schwarzenberg

Karel Schwarzenberg. Zdroj: Hans Štembera

A nie sú tieto voľby posledné aj pre TOP 09? Knieža už asi do ďalších volieb nepôjde… Alebo topku zachráni Jiří Pospíšil?

Jiřího Pospíšila by som prial topke na čelo rovnako úprimne, ako želám Petra Fialu občianskym demokratom.

Do Poslaneckej snemovne sa dostali KDU-ČSL aj STAN. Myslíte si, že keby zostali v koalícii, získali by viac, než bol výsledok každej zvlášť? Alebo menej, ako sa báli ľudovci?

To je celkom neisté. Všetko by záležalo na tom, ako by dokázali koordinovať volebnú kampaň predsedovia oboch strán. Predseda ľudovcov Bělobrádek nie je dobrý partner do neistoty. Príliš často mení svoje stanoviská a ešte častejšie neplní svoje sľuby. Pred voľbami hovoril, že dá funkciu k dispozícii v prípade, že KDU-ČSL nedosiahne výsledok z minulých volieb, teda 6,78 percenta. Ľudovci ten výsledok nedosiahli, ale Pavel Bělohrádek kraľuje ďalej.

Koho považujete za víťaza volieb?

Jednoznačne Andreja Babiša. To nie je výraz politických sympatií, ale reč čísel. Teraz sa ukáže, či nešlo o Pyrrhovo víťazstvo, ak mu všetky ostatné strany odmietnu podporu. Domnievam sa, že potom nás čakajú úradnícka vláda a predčasné voľby, ktoré dopadnú podobne ako tieto. V každom prípade nám hrozí politický chaos zhruba v horizonte, keď možno zo strany EÚ čakať ďalší tlak na prijímanie migrantov (inou cestou než prostredníctvom kvót), tlak na prijatie eura a na užšiu integráciu do takzvaného jadra EÚ.

Máte nejaký podstatný postreh k voľbám do Poslaneckej snemovne, ktorý málo zaznieva či nezaznel? Niečo, čo ľuďom uniklo?

Myslím si, že sa málo hovorí o tom, že údajne prelomových volieb sa zúčastnilo len zhruba 60 percent oprávnených voličov, teda presne toľko ako minulých volieb. Buď neboli prelomové, alebo ľudia už na ďalšie prelomy jednoducho kašlú. V tom druhom prípade by sa mali politici zľava doprava nad sebou vážne zamyslieť.

Čo hovoríte na komentáre zo zahraničia, že Babiš je pomaly nacionalista, protieurópsky…

Myslím si, že tieto komentáre Andrejovi Babišovi trochu lichotia. Mám taký dojem, že jeho úvahy sa pohybujú v oveľa, oveľa pragmatickejšej dimenzii. Ale ak nezostaví vládu, zostáva toto podozrenie v rovine hypotéz.

Aká koalícia napokon podľa vás vznikne? Koho Babiš prehovorí, aby do toho išiel s ním?

Zatiaľ to vyzerá, že neprehovorí vôbec nikoho. Ale večer alebo zajtra ráno to už môže byť úplne inak.

Aký vplyv budú mať tieto voľby na prezidentské voľby?

Som presvedčený, že prezidentské voľby môže ovplyvniť jediný faktor – zdravie pána prezidenta. Výsledky parlamentných volieb ani snahy protikandidátov či kampaň médií nebudú mať na výsledky prezidentských volieb výraznejší vplyv.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

Bratislava: Pesticídy v studniach v okolí Istrochemu prekračujú limity, tvrdí Spolu

Prítomnosť pesticídov mnohonásobne prekračuje limity v studniach v okolí areálu bratislavskej spoločnosti Istrochem. Mimoparlamentná strana Spolu tak v tejto súvislosti podáva trestné...

VIDEO Kolíková predstavila reformu justície: sudca nemôže byť stíhaný za právny názor, za nezmyselné rozhodovanie áno

Reforma zloženia ústavného súdu, súdnej rady, zriadenie Najvyššieho správneho súdu či previerky majetkových pomerov všetkých sudcov sú súčasťou reformy ministerky spravodlivosti Márie...

Odškodné za škandál VW je možné žiadať v celej Európe, rozhodol Európsky súd

Nemecký koncern Volkswagen (VW) môže čeliť nárokom na kompenzáciu za škandál s dieselovými emisiami bez ohľadu na to, v ktorej krajine Európskej...

NRSR: Virtuálne meny by mohli byť lepšie monitorované, bude na ne treba živnosť

Na poskytovanie služieb v spojitosti s virtuálnymi menami má byť potrebné živnostenské oprávnenie, do zoznamu politicky exponovaných osôb by sa mali dostať...

Prešov: RTVS začala rekonštrukciu známeho domčeka deduška Večerníčka

Rozhlas a televízia Slovenska (RTVS) začala 6. júla rekonštrukciu známeho dreveného zrubu deduška Večerníčka, ktorá bude stáť cez 100.000 eur. Známy domček...

Asociácia záchrannej zdravotnej služby: Minister Krajčí hovorí iné ako Európska komisia. Neexistuje právny dôvod na zrušenie tendra na záchranky

Prezident Asociácie záchrannej zdravotnej služby (AZZS) Matej Polák tvrdí, že neexistuje právny dôvod na rušenie povolení na prevádzkovanie ambulancií záchrannej zdravotnej služby...

Zvolen: Obnovujú Pustý hrad, prioritou je obnova hradnej veže

Archeológovia začali v uplynulých týždňoch už 29. sezónu výskumu a obnovy na Pustom hrade vo Zvolene. Prioritou je obnova veže komitátneho hradu, ktorá...
Slovensko
Pozitívne vzorky 1,851 +53 Dnes Úmrtí 28 Uzdravení 1,477 Infikovaných 346 Last updated: 9. júla 2020 - 13:37 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky