utorok, 29 novembra, 2022
2.4 C
Bratislava
ÚvodArénaSám neviem, prečo ešte nie som mŕtvy. Spýtajte sa Putina, povedal najväčší...

Sám neviem, prečo ešte nie som mŕtvy. Spýtajte sa Putina, povedal najväčší rival ruského prezidenta

Navaľnyj strávil dvadsať dní vo väzení za organizáciu nepovolenej demonštrácie. Ako uvádza britský denník, od oznámenia svojej prezidentskej kandidatúry v decembri minulého roka strávil protikorupčný aktivista každý piaty deň za mrežami. Vzhľadom na jeho trestný register mu Ústredná volebná komisia Ruska nechce povoliť prezidentskú kandidatúru. Medzitým sa však medzi kandidátmi objavila iná osobnosť, známa novinárka Xenija Sobčaková.

Sobčaková je dcéra bývalého Putinovho šéfa, a práve preto nie je z jej rozhodnutia opozícia príliš nadšená. Obviňujú ju, že chce rozdeliť opozíciu, spolupracuje v skutočnosti s Putinom a legitimizuje údajne vopred sfalšované voľby. Navaľnyj sa v úvode rozhovoru k tejto záležitosti nechcel vyjadrovať. A to aj napriek tomu, že Sobčakovú pozná. „Ona má určite právo kandidovať. Ale to isté platí aj v mojom prípade,“ komentoval len v krátkosti.

Xenija Sobčaková

Xenija Sobčaková Zdroj: TASR

Ako Independent dodáva, Sobčaková sama priznáva, že nechce v kampani Putina príliš kritizovať. „Zachránil predsa môjmu otcovi život.“ Podobný prístup však samotný Navaľnyj odmieta. „Putin mojej vlastnej rodine skutočne veľmi nepomohol,“ poznamenal Navaľnyj aj s odkazom na svojho brata Olega, ktorý trávi už tretí rok vo väzení, a označil ruského prezidenta za „otca ruskej korupcie“. Ale rozhodnutiu Sobčakovej podľa svojich slov rozumie a chápe ho.

V priebehu svojho 20-dňového pobytu vo väzení vraj prečítal veľa kníh a jednou z nich bola aj tá, ktorú napísala Hillary Clintonová o svojej neúspešnej prezidentskej kampani. No Navaľnyj ani britský denník sa už nezmienili o práve prebiehajúcej kauze, v rámci ktorej čelí Clintonová obvineniu, že spoločne s Demokratickou stranou platila za vytvorenie kompromitujúcich materiálov na Donalda Trumpa, ktoré sa týkali jeho údajných väzieb na Kremeľ.

Namiesto toho len Navaľnyj opakoval tradičné mantry politického aj mediálneho mainstreamu, že Trump je manipulovaný Kremľom. Ale aj samotný Navaľnyj je k mediálnemu mainstreamu kritický. „Stále sa ma pýtajú na môj nacionalizmus a ako je možné, že ma ešte niekto nezabil. Čo sa týka toho druhého, tak ja naozaj neviem. To sa musíte opýtať Putina,“ povedal Navaľnyj, ktorý sa aj navzdory nepriazni Putinovho režimu nehodlá vzdať prezidentskej kandidatúry.

Vladimir Putin

Vladimir Putin Zdroj: TASR

Navaľnyj v apríli po tom, ako na neho neznámy muž vylial zelené farbivo, takmer prišiel o oko. Jeho priaznivcov po celom Rusku fyzicky napádajú a úrady im kladú rôzne administratívne prekážky. „Celá rodina je pod neustálym tlakom. Čo mám akože robiť? Mám azda ustúpiť? Čo by som potom povedal svojmu bratovi Olegovi? Ako by som mu vysvetlil, že trávi tri roky vo väzení vlastne pre nič za nič?“ pokračoval.

„Som jediný prezidentský kandidát, ktorý je pripravený spustiť skutočnú kampaň. Môj tím disponuje osemdesiatimi pobočkami a má asi 170 000 dobrovoľníkov. Niečomu takému sa Sobčaková nemôže ani priblížiť,“ podotkol Navaľnyj.

728*90
- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

- Reklama -