nedeľa, 20 júna, 2021
31.8 C
Bratislava
Úvod Aréna VIDEO Moslimský vrah-vodič, ktorý včera „skosil“ osem ľudí, prišiel do USA v...

VIDEO Moslimský vrah-vodič, ktorý včera „skosil“ osem ľudí, prišiel do USA v rámci programu na podporu rozmanitosti. Tu je to napísané

V New Yorku s najväčšou pravdepodobnosťou došlo včera k ďalšiemu teroristickému činu. Muž narazil dodávkou do skupiny cyklistov na cyklotrase a výsledkom je zatiaľ osem mŕtvych a minimálne dvanásť zranených osôb. Zasiahnuť mal okrem cyklistov aj školský autobus, v ktorom si to odskákali dvaja školáci. Potom vystúpil z pikapu a pokračoval priamo na ulici s dvoma strelnými zbraňami. Následne ho zadržali policajti.

Na mieste činu bol zadržaný 29-ročný Sayfullo Habibullaevic Saipov, imigrant pochádzajúceho z Uzbekistanu. Jeho vina je vysoko pravdepodobná vzhľadom na to, že ho polícia zadržala po tom, ako opustil vozidlo, ktorým útok spáchal, a bežal po ulici s dvoma zbraňami v rukách. Podľa očitých svedkov mal ešte pri opúšťaní auta vykrikovať Alláhu akbar!

Televízia CBS News vo vysielaní privítala bezpečnostnú expertku Fran Townsendovú, ktorá uviedla, že páchateľ mohol podľa dostupných dôkazov patriť k skupine Islamské hnutie Uzbekistanu, ktoré sa dlhé roky samo definovalo ako odnož organizácie al-Káida, kým sa v roku 2015 prihlásilo k spolupráci s Islamským štátom. Obe organizácie pritom nabádajú svojich členov, aby na útoky využívali práve neobyčajne efektívnu metódu nárazu ťažkými vozidlami do davov v mestách. Sám Saipov sa mal podľa médií hlásiť k Islamskému štátu.

Demokratický guvernér štátu New York Andrew Cuomo však trval na tom, že išlo o „osamelého vlka“. Potom dodal: „New York je medzinárodným symbolom slobody a demokracie a my sa nenecháme zastrašiť.“

Oficiálne na zelenú kartu

Televízia CBS zverejnila tiež informáciu, že podozrivý Sayfullo Saipov prišiel do USA vďaka oficiálnemu vládnemu programu na podporu národnostnej diverzity obyvateľstva. V jeho rámci sa každoročne žrebuje 50-tisíc imigrantov z „nedostatočne zastúpených“ krajín, ktorí dostanú povolenie na trvalý pobyt, tzv. zelenú kartu. Bez nej nie je možné v USA trvalo žiť.

„Výhercovia získavajú trvalé povolenie na pobyt, ktoré ich oprávňuje rovnako ako ich rodiny, žiť, študovať a pracovať v USA ako ich trvalí obyvatelia,“ píše sa na oficiálnom webe lotérie. Ide o oficiálny vládny program.

ReproFoto: www.usadiversitylottery.com

Zdroj: ReproFoto www.usadiversitylottery.com

Lenže, ako poznamenávajú niektoré weby, mnoho „nedostatočne zastúpených“ krajín, na ktoré je program zacielený, je súčasne veľmi bezpečnostne rizikových, čo je dôvod, prečo sa stáva program terčom kritiky mnohých ľudí vrátane vplyvných zákonodarcov. Obmedziť program, respektíve zohľadniť pri výbere podporovaných krajín aj bezpečnostné riziká, chcel od začiatku svojho úradovania aj prezident Trump.

Dvadsaťdeväťročný Saipov pochádza z Uzbekistanu, bol zaradený do lotérie a zelenú kartu na základe lotérie získal v roku 2010 za prezidenta Baracka Obamu. Už v nasledujúcom roku varovala vysokopostavená imigračná úradníčka Janice Kephartová pri oficiálnom vypočutí pred kongresmanmi, že „program vízovej rozmanitosti je nešťastným slepým bodom v americkom imigračnom systéme, ktorý stratil akýkoľvek účel“. Podľa expertky sa od víťazov lotérie nevyžadovalo prakticky nič, takže ich identita nemohla byť riadne preskúmaná.

„Nikto nevie, kto sú títo ľudia a prečo prišli do USA. Celý tento program je veľkým bezpečnostným rizikom a teroristi či zločinecké organizácie ho využívajú nielen na vstup do Spojených štátov, ale aj na to, aby priviedli svojich komplicov,“ povedala vtedy Kephartová.

Údaje sa takmer nedajú overiť

„Jediným predpokladom účasti v zlosovaní bol vysokoškolský diplom alebo prax spojená so získaním nejakého certifikátu trvajúca aspoň dva roky z posledných piatich. Vo väčšine krajín zaradených do programu pritom nemožno overiť ani dosiahnuté vzdelanie, nieto ešte identitu človeka,“ varovala expertka. Medzi krajiny, ktorých obyvatelia sú zaradení do zlosovania, patria napríklad aj Afganistan, Irak, Sýria alebo dokonca Somálsko a Líbya, označované niekedy ako „padlé štáty“, kde momentálne nie je oficiálna vláda schopná vykonávať svoju moc na celom území.

O týchto ľuďoch nemajú USA prehľad ani na svojom území. U tohto páchateľa sa napríklad zistilo, že mal vodičský preukaz vystavený na Floride, žil v štáte New Jersey a pracoval ako vodič pre spoločnosť Uber v New Yorku (jeho licencia však už bola zrušená, ako spoločnosť Uber po čine rýchlo oznámila).

Keď prezident Trump prišiel s návrhom na prísnejšiu reguláciu vstupu do krajiny, bol za to hlavným mediálnym prúdom unisono bičovaný. Liberálny denník The Washington Post písal o „tvrdej línii“ a o imigrantoch, ktorí by pre Trumpa stratili tento nárok, sa dojemne vyjadroval ako o „ľuďoch so snom“ (v origináli The Dreamers).

Vplyvní politici z opozičnej Demokratickej strany medzitým vydávali šokované vyhlásenia, že „toto prezident nemôže myslieť vážne“.

Samotný prezident Trump poznamenal, že je „ako rodák z New Yorku“ veľmi šokovaný; a v oficiálnom vyhlásení Bieleho domu uviedol, že poskytne všetku súčinnosť. Na Twitteri potom dodal: „Nesmieme Islamskému štátu dovoliť, aby prišiel do našej krajiny po tom, ako ho porazíme na Blízkom východe a inde. Stačilo!“

 

Zdroj: Twitter/Donald J. Trump

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

Slovensko
Pozitívne vzorky 391,325 +28 Dnes Úmrtí 12,492 +6 Dnes Uzdravení 377,950 Infikovaných 883 Last updated: 20. júna 2021 - 15:40 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky
- Reklama -