Rebríček Top 10 najbohatších Slovákov vedú Babiš, Chrenko a Haščák

  0
  Andrej Babiš (Autor: TASR)

  Najbohatším Slovákom je Andrej Babiš s majetkom v hodnote 3,39 miliardy eur (polepšil si tak oproti minulému roku o 800 miliónov eur). Podniká v oblasti chémie, potravinárstva, poľnohospodárstva, zdravotníctva. Vlastní médiá a v Česku jeho strana ANO vyhrala parlamentné voľby. „Majetok vložil do zvereneckého fondu, no nie tak, aby sa k nemu nevedel dostať. Takže má všetko. Aj post jednotky v slovenskom rebríčku najbohatších ľudí,“ uvádza Forbes s tým, že Agrofert Holding je na Slovensku stále podnikateľsky aktívny a najvýznamnejším chemickým aktívom Agrofertu u nás je Duslo Šaľa.

  Ivan Chrenko s majetkom 1,1 miliardy eur (polepšil si o 80 miliónov eur) je najmajetnejším Slovákom, ktorý stále žije na Slovensku. Chrenkovi sa podarilo uskutočniť na jar v Londýne zatiaľ najväčšiu akvizíciu: HB Reavis kúpil oblasť One Waterloo s 88-tisíc štvorcovými metrami a s odhadovanou budúcou hodnotou 1,6 miliardy eur. V posledných mesiacoch ho však pohltil jeho vedľajší projekt Exponea, v ktorom vystupuje ako investor.

  Na treťom mieste rebríčka je Jaroslav Haščák so 740 miliónmi eur (majetok sa mu medziročne zvýšil o 110 miliónov eur). Spolu s Čechom Markom Dospivom je najväčším partnerom finančnej skupiny Penta. Minuloročný zisk Penty bol mimoriadny, presiahol štvrť miliardy eur. Čistú hodnotu aktív skupiny, ktorá má sídlo v Jersey, to posunulo na viac ako 1,6 miliardy eur. Zdrojom Haščákovho majetku sú aktivity v zdravotníctve, financiách, priemysle, službách, médiách, realitách (Penta Investments).

  Štvrtý skončil Milan Fiľo so 650 miliónmi eur (nárast o 50 miliónov eur) podnikajúci v papiernictve, potravinárstve a ako developer (Eco-Investment). Forbes ho označil za kráľa stredoeurópskeho papiernického biznisu. Firmu, v ktorej konsolidoval svoj biznis Eco-Invest, na Slovensku zlikvidoval a presťahoval ju do Českej republiky. Tam funguje pod názvom Eco-Investment, sídli v prestížnej časti mesta, kde vlani kúpil za 30 miliónov eur bývalý kláštor U Hybernů. Prahu si tento rok zvolil za svoje trvalé bydlisko. Fiľo vlastní 49-percentný podiel v ružomberskom Mondi-SCP.

  Na piatom mieste je Miroslav Trnka so 640 miliónmi eur, tesne ho nasledujú Peter Paško so 620 miliónmi eur (Trnka aj Paško medziročne zbohatli o 50 miliónov eur) a Rudolf Hrubý so 610 miliónmi eur (zbohatol o 40 miliónov). Všetci traja sa venujú informačným technológiám (firma Eset). Odkedy Trnka opustil operatívne vedenie firmy a prenechal ho manažérom, jeho hlavnou „mimopracovnou“ aktivitou je nadácia Zastavme korupciu. Paško spoluzakladal slovenskú antivírusovú spoločnosť Eset, bol aj jej obchodným a marketingovým riaditeľom. Takisto si po stiahnutí sa z každodenného chodu firmy našiel iné záľuby, otvoril Galériu Nedbalka. Hrubý sa rovnako už venuje iným oblastiam. V poslednom roku sa zviditeľnil kúpou hotela Carlton.

  Na ôsmom mieste skončil Tomáš Chrenek s 580 miliónmi eur (a medziročnou stratou 10 miliónov eur) pôsobiaci v hutníctve, priemysle a zdravotníctve (Moravia Steel, Třinecké železiarne, Minerfin, Agel). Chrenek a jeho spoločníci sa zaujímali o slovenskú dcéru U. S. Steel.

  Rebríček desiatich najbohatších Slovákov uzatvárajú finančníci z J&T Finance Group. Na deviatom mieste sú otec a syn Jozef a Patrik Tkáčovci s 550 miliónmi eur, na desiatom Ivan Jakabovič s 530 miliónmi eur, ktorý sa vlani presťahoval do Monaka (obe priečky znamenali medziročný prírastok 30 miliónov eur). Minulý rok bol pre J&T „náročný a rušný“, ako uviedli vo svojej správe. Konsolidovaný zisk klesol o 15 percent na 62 miliónov eur, hlavne pre pokles úrokových výnosov.

  - Reklama -