nedeľa, 17 októbra, 2021
8.1 C
Bratislava
ÚvodArénaEXKLUZÍVNE Václav Klaus si to na kameru vybavil s Babišom, celou ODS...

EXKLUZÍVNE Václav Klaus si to na kameru vybavil s Babišom, celou ODS aj s Kalouskom. S tým najviac. Toto VIDEO bude mať ohlas

Pán prezident, váš nástupca Miloš Zeman v utorok poveril Andreja Babiša zostavením vlády. Šéf hnutia ANO chce zostaviť menšinovú vládu, pre ktorú zatiaľ nemá v Poslaneckej snemovni podporu. Čo na povolebný vývoj hovoríte?

Keď som sprostredkovane v závere minulého týždňa počul výrok Andreja Babiša, že bude vytvárať menšinovú vládu, musel som vrtieť hlavou a hovoril som si, aký je to amatérsky postoj. A to nehovorím ako niekto, kto by bol a priori proti menšinovej vláde, ktorá v určitých konšteláciách môže byť zmysluplnou alternatívou. Keby som mohol pánovi Babišovi radiť, povedal by som mu: V poriadku, myšlienka menšinovej vlády je bezchybná tak 15. decembra, ale 26. alebo ktorého októbra to ešte nemáte vôbec nahlas vysloviť. Mal k tomu byť dotlačený okolnosťami. Toto je môj prvý komentár k menšinovej vláde, ktorá nie je žiadnym tabu či zakázaným variantom, ale musí sa k nej dospieť politickými rokovaniami, nie povedať: Vyzerá to zle, tak ja pôjdem do menšinovej vlády. Tak sa politika nedá robiť.

Nie je to tak, že k menšinovej vláde Babiš dospel, hoci vo veľmi krátkom čase? Všetci ostatní ho odmietli…

To je pravda, ale nie úplná. Čas plynie a v politických stranách vytvára najrôznejšie pnutia, ktoré vedú k tomu, že sa zrazu časť členskej základne vzbúri s argumentmi, že sa nechce nechať vyšachovať pre „hrdinské a zásadové“ postoje vedenia strany. Takýto proces by logicky nastával, pretože vždy v histórii nastal a nielen u nás. Je to  trebárs aj prípad Nemecka. Mohlo k tomu dôjsť, oznámenie o menšinovej vláde bolo strašne rýchle a predčasné.

Andrej Babiš

Andrej Babiš. Zdroj: TASR

Keby ste dnes boli na mieste Petra Fialu (ODS), ponúkli by ste hnutiu ANO nejakú formu spolupráce výmenou za kreslo šéfa Poslaneckej snemovne?

To nie je otázka na mňa, ja nie som Fiala.

Neporovnávam vás s osobou Petra Fialu, hovorím o hypotetickej situácii, keby ste boli na konkrétnej pozícii.

Nie, nie, nie. Ja nie som Petr Fiala. Ja nie som dnešný predseda ODS a nemám ani najmenšie právo a nárok, aby som niečo navrhoval. Môžem hodnotiť, môžem hovoriť, či to je alebo nie je rozumné riešenie. K tejto otázke by som žiadny zásadný komentár robiť nechcel a radiť v tom naozaj nikomu nebudem. Považoval by som za žiaduce, aby si Petr Fiala uvedomil svoju reálnu politickú silu a adekvátne sa podľa toho správal. To isté platí pre akýchkoľvek ďalších nevíťazov týchto volieb.

Prototypom človeka, ktorý nepochopil svoju reálnu politickú silu, je hlavne pán Kalousek, ktorý v posledných minútach pri voľbách do Poslaneckej snemovne prekĺzol s piatimi percentami a teraz burcuje celú politickú scénu, tvári sa, že je hovorcom celej českej politiky. To je žitie nad svoje pomery. Keby som bol na druhej strane toho sporu, musel by som sa usmievať.

Petr Fiala

Petr Fiala. Zdroj: Hans Štembera

Aké možnosti a východiská vôbec podľa vás vo veci zostavenia vlády existujú? Do Poslaneckej snemovne sa dostalo rekordných deväť strán.

Nie, nehnevajte sa, ja nie som ten, kto by mal radiť a riešiť to. Keby som bol v inej pozícii, skúšal by som s tým niečo robiť.

Ide mi o váš komentár k situácii, nie radu pre niekoho. Ale možno to beriete tak, že by ste svojím vyjadrením niekomu neúmyselne poradili…

Práve, nech si to odpracujú oni sami. Znovu by som to vrátil k úvodnej téze, že sa má nechať politický proces vyvíjať. Majú sa vyvíjať strany vo svojom vnútri, má padať alebo nepadať vedenie strán. Za najväčší neúspech, samozrejme, považujem výsledok ČSSD, ktorý je bezprecedentný v modernej histórii, a predpokladám, že to tá strana nemôže prehltnúť, akoby sa nechumelilo, a povedať: Ideme ďalej. To nejde.

Za obrovský neúspech považujem výsledok ODS. Podľa môjho názoru je jej výsledok nesmierne nizučký. Pri slabosti ďalšej politickej scény mali mať dvojnásobok hlasov. Len keby nevysielali voličom také stanjurovské správy a posolstvá, možno by mali dvojnásobok hlasov. A pretože to neurobili, dopadlo to veľkým neúspechom tejto politickej strany.

Celý rozhovor:

Predstavitelia ODS to však vidia inak. Tí o úspechu hovoria s odkazom na to, že skončili druhí.

Pri sarajevskom atentáte, čiže na konci roka 1997, sa ODS po brutálnom útoku na stranu a moju osobu dostala tiež na nejakých osem percent. Teraz si predstavte, že by som sa chcel vrátiť do politiky namiesto toho, aby som rezignoval, začal by som strašne pracovať a po pol roku sa dostal z ôsmich na 11 či 12 percent. No to by som spáchal harakiri a povedal, že do politiky nepatrím. ODS vtedy získala okolo 26 percent. To bol vzostup za pomoci usilovnej práce.

Petr Fiala na to mal štyri roky a stúplo to z necelých 8 percent na 11. To je fatálna prehra a fatálny neúspech, ktorý má byť týmto spôsobom nazývaný.

Čo vášho syna podľa vás v ODS čaká? Má šancu sa presadiť?

To naozaj neviem. A myslím si, že by ani nebol rád, keby som takto komentoval jeho šance a výsledky, pretože si to všetko vyvzdoroval sám. S oteckom sa o tom neradil. Znovu musím každému, kto to už zabudol, pripomenúť, že Vašek nevstúpil do ODS, kým som bol jej predsedom, pretože mal pocit, že by bol nejako zvýhodňovaný. Do strany vstúpil až vo chvíli, keď som tam už nebol. Takýto bol jeho prístup a moja rola je v tom okrajová.

Václav Klaus mladší

Václav Klaus mladší. Zdroj: Facebook

Pred voľbami pritom na rozdiel od vedenia ODS razantne neodmietal možnú spoluprácu s hnutím ANO, napriek tomu ho občania výrazne volili. Nie je to skôr odkaz, že by občianski demokrati mali ísť s Andrejom Babišom do vlády?

Myslím si, že to asi niečo naznačuje. Ale považujem za trošku hlúpe apriórne vymedzovanie sa vopred, s kým po voľbách pôjdem a s kým nie. Polovica politických strán na to aj tak nakoniec zabudne a urobí niečo iné. Výroky typu „s ním my nikdy nepôjdeme“ považujem za trošku apolitické alebo antipolitické uvažovanie a falošný moralizujúci tón, ktorý s čistou politikou nemá nič spoločné.

Ak sa pozrieme na úspech niektorých hnutí, či už ide o ANO alebo aj SPD Tomia Okamuru, možno povedať, že nastáva koniec ponovembrovej éry? Alebo ide o krátkodobý výkyv?

Nevidím to ako natoľko špecificky český fenomén, že je namieste hovoriť o konci ponovembrovej éry. Je to v danom prípade hyperbola, ktorú niektorí komentátori používajú. Keď to spresním – a ešte som to takto nikdy nepovedal –, je to koniec éry, v ktorej dominovali a víťazili postoje a názory ponovembrovej éry. To je však niečo úplne iné. V tomto zmysle sa ponovembrová éra skončila aj na Západe. Nie je to naša ponovembrová éra. Je to éra názorov, s ktorými sme išli do ponovembrového obdobia a mysleli sme si, že takto to ešte vidí Západ, ale on už to, bohužiaľ, v danej chvíli tak nevidel. Teraz u nás nastáva to, čo na Západe nastáva už dlhšie, a vytvára sa podivná nová pokrokárska ideológia. Vzniká nová ideová monokultúra, ktorá zasahuje nielen USA, ale aj Veľkú Britániu, nehovoriac o Francúzsku. V tomto zmysle sme v ponovembrovom období, ale nie tak, ako je to chápané u nás, že by sme my sami niečo zmenili.

Je dobré, že voliči do poslaneckých lavíc vyniesli aj politikou úplne nedotknutých ľudí, alebo v tom, naopak, vidíte určité riziká a nebezpečenstvá?

Politika je profesia. Niekto má na to nadanie, nasaje to do seba veľmi rýchlo, a niekto sa to nenaučí nikdy. Medzi stranami, ktoré máte na mysli, by som odlíšil tie, ktoré mali tému, a strany, ktoré nemali tému. Čokoľvek si mnohí myslíme o strane pána Okamuru a najmä o straníkoch pána Okamuru, ktorých mená s výnimkou Radima Fialu nepoznám, jeho strana mala tému. Okamurova strana mala navyše tému číslo jeden súčasnej Európy, a to tému násilnej, hlúpo proeurópsky orientovanými elitami organizovanej masovej migrácie do Európy. Tejto migrácii povedali slovo nie. To je obrovská téma súčasnosti, určite najväčšia téma tejto dekády. Veľmi by som odlíšil Okamuru, ktorý tému mal, od STAN, ktorí tému nemali. Len to, aby boli zvolení. Neviem, akú tému mala TOP 09…

Ich hlavnou témou bol program Antibabiš a Antizeman.

To je málo, pretože stop masovej migrácii a stop zničeniu základov európskej kultúry a civilizácie je veľká téma. Ale stop Zemanovi, s ktorým ich líder Schwarzenberg, našťastie, prehral v roku 2013 – a bolo to k dobru Českej republiky, to nie je dostatočná téma. Ich možno jedinou témou bolo fanatické, zaslepené probruselstvo. Takto by som mohol definovať tému TOP 09. Fascinujúce je dnešné rozhorčenie pána Kalouska. S akou presvedčivosťou sa vyjadruje, to je úžasné. Vnímam to ako umelecký výkon, zaslúžilo by si to ocenenie v nejakej inej disciplíne ako vo voľbách do Poslaneckej snemovne. Možno, keď sa udeľujú české verzie Oscarov, České levy. To by si zaslúžil.

Miroslav Kalousek

Miroslav Kalousek. Zdroj: Hans Štembera

Šéf TOP 09 Miroslav Kalousek vyzval ostatné strany, aby bojkotovali rokovanie Poslaneckej snemovne a nedopustili zvolenie nového predsedu, čím by zabránili vymenovaniu Babiša za premiéra. Je taký postup legitímny?

To som už komentoval pred desiatimi dňami. Bol som v druhý deň volieb v Havlíčkovom Brode s občanmi a čitateľmi na knižnom veľtrhu. Keď som odtiaľ cestoval do Prahy a ani som ešte nepočul prvé komentáre k výsledkom, bol som vyzvaný, aby som sa zúčastnil debaty na serveri iDnes.cz. Povedal som tam ako prvú vetu, že musíme prijať, že tieto voľby boli víťazstvom demokracie, že volič prehovoril, volič nám jasne povedal, ako si on želá, aby to v našej krajine dopadlo.  Dodal som k tomu, že viem, že budú rôzni komentátori a politici totálne nešťastní z vlastných výsledkov a budú to interpretovať úplne iným spôsobom.

To som povedal v sobotu, v deň volieb, a dovtedy sa ku mne výrok žiadneho politika nedostal. Čo dnes hovorí pán Kalousek, je potvrdením mojich prorockých schopností. Namiesto toho, aby rešpektoval výsledok volieb, sa začal okamžite búriť, že sa asi voliči zbláznili alebo niekto výsledky spočítal zle. Toto je pre mňa neprijateľný postoj. Ak sme chceli slobodné voľby, museli sme ich chcieť so všetkým. Netýka sa to len našej krajiny. Týka sa to zúfalého zavedenia slobodných volieb v rôznych krajinách Blízkeho a Stredného východu pod tlakom Západu. Potom sa všetci divili, že voliči vybrali strany, ktoré neboli prozápadné, ale promoslimské. Treba si vždy dobre rozmyslieť, či si slobodné voľby želám alebo neželám.

728*90

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

- Reklama -
Slovensko
Pozitívne vzorky 0 Úmrtí 0 Uzdravení 0 Infikovaných 0 Last updated: 17. októbra 2021 - 20:28 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky
- Reklama -spot_img