štvrtok, 9 júla, 2020
27.7 C
Bratislava
Úvod Aréna Trnavský samosprávny kraj: Viskupič otvoril šampanské, Mikuša nazval dosluhujúcim županom

Trnavský samosprávny kraj: Viskupič otvoril šampanské, Mikuša nazval dosluhujúcim županom

02:58 Novým predsedom Trnavského samosprávneho kraja (TTSK) sa v tohtoročných voľbách stal Jozef Viskupič (OĽaNO, SaS, KDH, OKS, Zmena zdola, DÚ) so ziskom 43,11 percenta hlasov (48.307 voličov). Vyplýva to z konečných neoficiálnych výsledkov, ktoré zverejnil Štatistický úrad (ŠÚ) SR.

Na tomto poste nahradí Jozefa Mikuša (nezávislý), ktorý vo voľbách skončil druhý. Dostal pritom 34.244 hlasov, čo predstavovalo 30,56 percenta. Na treťom mieste sa umiestnil József Berényi (SMK-MKP) so ziskom 17,02 percenta (19.077 hlasov).

Celkovo mohlo v TTSK voliť 473.880 ľudí, volebná účasť dosiahla 24,74 percenta.

01:43 Prvé kroky Jozefa Viskupiča (OĽaNO, SaS, KDH, NOVA, OKS a Zmena zdola), ktorý by sa podľa predbežných neoficiálnych výsledkov mal stať novým trnavským županom, povedú k samosprávam, teda k starostom a primátorom. Povedal to novinárom vo svojej víťaznej reči, v ktorej načrtol prvé kroky v úrade.

“Aby samospráva dávala občanom logiku a zmysel, župan musí ťahať za jeden povraz so všetkými starostami a primátormi. Ak sa spojíme a ak tu nebude ignorácia, tak z neviditeľného úradu samosprávneho kraja sa stane úrad, ktorý bude starostom a primátorom pomáhať,” myslí si.

Viskupič tvrdí, že v Trnavskom kraji je niekoľko nášľapných mín. “Letisko Piešťany, vypuklý problém s internátom vo Voderadoch, vysoký dlh, dopravné problémy v Hlohovci a v Senici. Toto budú priority,” avizoval. Za absolútne potrebný považuje aj hĺbkový audit na úrade, o jeho záveroch chce informovať.

V súvislosti s letiskom v Piešťanoch Viskupič poznamenal, že v decembri môže mať na účte nulu. “Ja som deklaroval, že kraj bude naklonený takým dohodám, aby neexistovali scenáre likvidácie letiska a tzv. skrytej privatizácie,” pripomenul.

Na otázku, či jeho víťazstvo ovplyvnil aj fakt, že doterajší župan Tibor Mikuš vládol v Trnave už 12 rokov, Viskupič odvetil, že určite áno. “Ak pán Mikuš odíde z toho úradu, zbavíme sa posledného politika v exekutívnej funkcii z temných čias HZDS. Toto zohrávalo veľkú úlohu aj v kampani,” myslí si.

Úspech svojej kampane však vidí aj v jasnom pomenovaní programových priorít. “Rozdelili sme ho na osem odhodlaní, pomenovali sme základné agendy a poskytli sme konkrétne riešenia. Program beriem ako záväzok,” uistil s tým, že odchádzajúce vedenie neposkytlo žiadnu víziu do roku 2022.

Výdavky na kampaň spočítané zatiaľ nemá, odhaduje, že stála niečo viac ako 100.000 eur. “Bolo to veľmi milé,” uzavrel Viskupič.

01:24 Nezávislý kandidát, doterajší predseda Trnavského samosprávneho kraja, Tibor Mikuš prehral podľa predbežných výsledkov vo voľbách s Jozefom Viskupičom. Po zverejnení viac ako 90 percent hlasov voličov povedal, že rešpektuje danú situáciu.

Otázka však je, ako bol výsledok volieb dosiahnutý,” povedal Mikuš s tým, že má na mysli manipuláciu s verejnou mienkou. Dodal, že občan nevidí prácu, ktorá bola v kraji urobená, ale verí osočovaniu a nepravdám. Poukázal na televízne debaty, kde boli podľa neho povedané klamstvá a tiež na sociálne siete, kde boli voči nemu vedené kampane.

Na otázku, čo by v kontexte s výsledkom volieb robil inak uviedol, že nie je nič, čo by mal meniť. “Odovzdám kraj vo vynikajúcom stave a každému želám, aby dosiahol aspoň také výsledky, ako som dosiahol ja,” povedal Mikuš. Analýzou výsledku volieb sa bude zaoberať, ale až neskôr.

01:21 Jozef Viskupič je vo vedení aj po spočítaní vyše 90 percent hlasov v tohtoročných krajských voľbách na post predsedu Trnavského samosprávneho kraja (TTSK), a to so ziskom 42,29 percenta.

Na druhom mieste nasleduje doterajší predseda kraja Tibor Mikuš (29,67 percenta), prvú trojku naďalej uzatvára József Berényi (18,23 percenta). V TTSK je zatiaľ spočítaných 91,03  percenta okrskov.

00:49 Jozef Viskupič je vo vedení aj po spočítaní vyše 70 percent hlasov v tohtoročných krajských voľbách na post predsedu Trnavského samosprávneho kraja (TTSK), a to so ziskom 39,61 percenta.

Na druhom mieste nasleduje doterajší predseda kraja Tibor Mikuš (27,53 percenta), prvú trojku naďalej uzatvára József Berényi (21,39 percenta).

V TTSK je zatiaľ spočítaných 71,75 percenta okrskov.

00:37 Oslavné pokriky a otváranie šampanského má za sebou Jozef Viskupič, ktorý už na základe priebežných výsledkov župných volieb verí vo svoje víťazstvo. Súčasného dlhoročného župana Tibora Mikuša nazval dosluhujúcim.

Viskupičovi za prítomnosti novinárov telefonoval aj primátor Trnavy Peter Bročka, ktorý mu povedal, že v trnavských okrskoch sú rozdiely medzi nim a Mikušom od 20 až do 50 percent. “Chcem poďakovať voličom, ktorí prišli voliť. Ďakujem mame za výchovu, manželke za trpezlivosť a lásku a Igorovi Matovičovi, ktorý vždy hovoril, že existuje alternatíva voči zlodejom,” povedal novinárom vo svojej volebnej centrále, ktorú má v trnavskej kaviarni. Viskupič tvrdí, že ako nový župan bude otvorený, transparentný a všetok čas bude venovať kraju.

00:18 Jozef Viskupič aj po spočítaní necelých 40 percent hlasov vedie, a to konkrétne so ziskom 41,6 percenta.

Na druhom mieste nasleduje Tibor Mikuš (27,73 percenta), prvú trojku naďalej uzatvára József Berényi (18,63 percenta).

Vyplýva to z priebežných výsledkov volieb do vyšších územných celkov (VÚC), ktoré zverejňuje Štatistický úrad (ŠÚ) SR.

V TTSK je zatiaľ spočítaných 38,54 percenta okrskov.

23:55  Jozef Viskupič aj po spočítaní takmer pätiny hlasov vedie v tohtoročných krajských voľbách na post predsedu Trnavského samosprávneho kraja (TTSK) so ziskom 35,04 percenta.

Na druhom mieste nasleduje Tibor Mikuš (26,87 percenta), prvú trojku naďalej uzatvára József Berényi (23,57 percenta).

Vyplýva to z priebežných výsledkov volieb do vyšších územných celkov (VÚC), ktoré zverejňuje Štatistický úrad (ŠÚ) SR. V TTSK je zatiaľ spočítaných 19,27 percenta okrskov.

23:27 Jozef Viskupič zatiaľ vedie v tohtoročných krajských voľbách na post predsedu Trnavského samosprávneho kraja (TTSK) so ziskom 35,62 percenta.

Na druhom mieste nasleduje Tibor Mikuš (29,88 percenta), prvú trojku uzatvára József Berényi (20,43 percenta).

Vyplýva to z priebežných výsledkov volieb do vyšších územných celkov (VÚC), ktoré zverejňuje Štatistický úrad (ŠÚ) SR. V TTSK je zatiaľ spočítaných 10,87 percenta okrskov.

23:25 Tibor Mikuš čaká na výsledky volieb v úzkom rodinnom kruhu v centre Trnavy. K voľbám sa rozhodol vyjadriť až po zverejnení výsledkov okolo polnoci. 

22:55  “Trpím miernym optimizmom vzhľadom na to, že počúvam čísla o účasti. Uvidíme, ako ľudia rozhodli, na toto ja nemám veľmi dobrý odhad,” priznal pre médiá Jozef Viskupič.

Na margo najvážnejšieho volebného súpera, terajšieho šéfa TTSK Tibora Mikuša, uviedol, že nesúperil priamo s ním, ale s témami, ktoré tu zanechal.

“Záchrana Letiska Piešťany, problém s dopravou a konsolidácia krajských financií. S týmto som súperil, snažil som sa to pomenovať a ponúknuť riešenia,” vysvetlil Viskupič s tým, že Mikuš mu nikdy nepodal ruku, ani ho nepozdravil.

Viskupič je zároveň poslancom NR SR a zopakoval, že ak v Trnavskom kraji uspeje, mandátu v parlamente sa vzdá.

“Je to môj programový záväzok. Predpokladám, že v prípade úspechu bude rozpočtová schôdza NR SR moja posledná,” dodal.

22:21 Vo volebných obvodoch Trnavského kraja boli voľby do vyšších územných celkov pokojné a bezproblémové.

Zhodli sa na tom predsedovia obvodných volebných komisií (ObVK) v Galante, Senici, Skalici, Piešťanoch, Hlohovci a Trnave. Účasť predpokladajú o niečo vyššiu ako vo voľbách spred štyroch rokov. Voliči volili nového predsedu Trnavského samosprávneho kraja z piatich kandidátov a 40 poslancov krajského parlamentu spomedzi 248 uchádzačov.

Predseda ObVK v Galante Marek Endel pre TASR uviedol, že žiadny problém ich komisia nemusela riešiť, absolvovali viacero výjazdov do obcí. V Piešťanoch, ako informoval predseda ObVK Vladimír Kubo, riešili výmenu vzorových lístkov na jednom volebnom okrsku, nakoľko na nich niekto označil konkrétne mená kandidátov.

“Iný podnet sme nemali,” dodal s tým, že na základe výjazdov do 57 okrskov odhadujú voličskú účasť vyššiu ako v predchádzajúcich voľbách.

V obvode Hlohovec podľa predsedu ObVK Jozefa Burcla prešli všetkých 44 obcí.

“Účasť sa líši od obce k obci, celkovo odhadujeme, že bude o kúsok vyššia,” povedal.

Žiadny problém, výtržnosti ani porušenia nezaznamenala ani ObVK v Senici, predsedníčka Dagmara Blažková uviedla, že dopoludnia to “vyzeralo horšie”, ale neskôr začali voliči chodiť a percento účasti vzrástlo.

Skalický predseda ObVK Jozef Bučka informoval, že členovia komisie navštívili všetkých 43 obcí v obvode. Aj pri Skalici začalo viac ľudí chodiť popoludní až večer a účasť odhadujú o niečo vyššiu ako pred štyrmi rokmi.

Vyššiu účasť predpokladá aj predsedníčka ObVK v Trnave Drahomíra Sobolová.

“V Trnave je vyššia určite, aj v niektorých obciach, ktoré členovia komisie navštívili,” povedala pre TASR.

Dnešné voľby v TTSK mali pokojný priebeh. Zdroj: Facebook, Richard Sulik

22:09 Volebné miestnosti na väčšine Slovenska sa zatvorili, okrskové volebné komisie začínajú sčítavať hlasy.

Voľby boli podľa štátnej volebnej komisie pokojné, riešili sa podnety k údajnému porušovaniu volebného moratória.

Polícia sa zaoberala možnou volebnou korupciou, v niekoľkých prípadoch vedie konania. Volebná účasť v krajoch zrejme nebude podľa predsedu štátnej volebnej komisie Eduarda Báránya dramaticky vysoká, ale v niektorých krajoch hovoria o lepšej účasti ako v minulosti.

Výsledky volieb budú zverejnené na dvoch webstránkach www.volbysr.sk a www.statistics.sk. Zobrazené tam budú priebežné neoficiálne výsledky aj definitívne oficiálne. Oficiálne výsledky by mali ohlásiť v nedeľu 5. novembra po schválení štátnou volebnou komisiou.

Kandidáti na predsedu TTSK

  • József Berényi (41), podpredseda Trnavského samosprávneho kraja

  • Tibor Mikuš (65), predseda Trnavského samosprávneho kraja

  • Márius Novák (64), Nový parlament
  • Konrád Rigó (38), štátny tajomník Ministerstva kultúry SR

  • Jozef Viskupič (41), poslanec NR SR

O priazeň voličov v Trnavskom samosprávnom kraji sa uchádza 249 kandidátov na poslancov a piati kandidáti na predsedu TTSK. Oproti pôvodnému počtu sa počet kandidátov na poslancov znížil o dvoch a na predsedu o jedného. 

Autor: TASR, mr

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

VIDEO Kollár bude vysvetľovať. Raši: Ak konal za firmu, hrozí mu pokuta vo výške šiestich platov

Predseda parlamentu Boris Kollár (Sme rodina) má výboru pre nezlučiteľnosť funkcií vysvetliť, či urobil právny úkon za firmu BSSC. Mal by teda...

Starosta New Yorku namaľoval nápis “Black Lives Matter” pred Trump Tower

Starosta New Yorku Bill de Blasio vo štvrtok pomohol namaľovať nápis "Black Lives Matter" (Na životoch černochov záleží) pred mrakodrapom Trump Tower....

WHO spustila vyšetrovanie vlastnej reakcie na pandémiu

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO), ktorá čelí kritike Spojených štátov za svoj postup v koronavírusovej kríze, zriadila vo štvrtok nezávislú komisiu - jej...

VIDEO Pellegrini: Koalícia sa vysmiala ľuďom priamo do očí. Ani osem “kilečiek” nezachráni Slovensko

Návrh zákona na pomoc podnikateľom, tzv. podnikateľské kilečko, ktoré vo štvrtok schválila Národná rada (NR) SR, obsahuje len kozmetické opatrenia. Ani osem...

Rusko poprelo obvinenia zo zapojenia Čečenska do vraždy ruského občana v Rakúsku

Moskva popiera obvinenia zo zapojenia sa čečenských úradov do vraždy ruského občana v Rakúsku, uviedla vo štvrtok hovorkyňa ruského ministerstva zahraničných vecí...

Poslanci schválili 114 zmien, týkajú sa zamestnávateľov. Rušia sa aj niektoré povinnosti voči Sociálnej poisťovni či bankový odvod

Zrušenie viacerých oznamovacích povinností, bankového odvodu či zavedenie účinnosti daňovo-odvodových zákonov najskôr 1. januára. Toto sú len niektoré zmeny, ktoré prinesie tzv....

Starostu Soulu našli mŕtveho. Údajne čelil sťažnosti zo sexuálneho napadnutia

Starostu juhokórejského Soulu Pak Won-suna našli vo štvrtok mŕtveho v severnej časti tejto metropoly, oznámila miestna polícia, ktorú citovala agentúra Jonhap.
Slovensko
Pozitívne vzorky 1,851 +53 Dnes Úmrtí 28 Uzdravení 1,477 Infikovaných 346 Last updated: 9. júla 2020 - 23:07 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky