Bratislavský samosprávny kraj: Vo vyrovnanom súboji o župana uspel Droba. Súperi blahoželajú

  0
  Predseda SaS Richard Sulík a kandidát na predsedu Bratislavského samosprávneho kraja Juraj Droba (Autor: TASR)

  03:01 Novým predsedom Bratislavského samosprávneho kraja (BSK) sa v tohtoročných voľbách stal Juraj Droba (SaS, OĽaNO, SMK-MKP, NOVA, OKS, Zmena zdola, DÚ) so ziskom 20,42 percenta hlasov (36.864 voličov). Vyplýva to z konečných neoficiálnych výsledkov, ktoré zverejnil Štatistický úrad (ŠÚ) SR.

  Vo funkcii vystrieda doterajšieho predsedu Pavla Freša (nezávislý), ktorý skončil na piatom mieste. Druhé miesto získal v krajských voľbách Rudolf Kusý (nezávislý), ktorý dosiahol 18,55 percenta hlasov (33.489 voličov). Prvú trojku uzatvára Milan Ftáčnik (nezávislý) so ziskom 17,52 percenta (31.638 voličov).

  Celkovo mohlo v BSK voliť 584.995 ľudí, volebná účasť dosiahla 31,34 percenta.

  02:12 Tohtoročné voľby do VÚC ukázali, že pravica zvalcovala Smer-SD. Na margo neoficiálnych výsledkov volieb to vyhlásil líder SaS Richard Sulík. Je to podľa neho preto, lebo ľudia chcú zmenu a majú plné zuby toho, čo sa na Slovensku posledné roky deje.

  Zatiaľ neoficiálne víťazstvo Juraja Drobu v Bratislavskom samosprávnom kraji (BSK) podľa neho nikto nečakal. Hodnotí to ako obrovský úspech, ale aj záväzok. “Teraz treba ukázať, že to vieme robiť lepšie, ako to robil doterajší predseda BSK Pavol Frešo. Nechceme predbiehať, ani príliš oslavovať, ale vyzerá to tak, že tá rozhádaná a chaotická pravica zvalcovala Smer-SD,” skonštatoval Sulík s tým, že ľudia chcú slušne spravovanú krajinu.

  Juraj Droba (SaS), ktorý podľa neoficiálnych výsledkov zrejme získa post predsedu BSK, sa pre médiá vyjadrí po 02.15 h. Podľa zhruba 95 percent sčítaných hlasov je s 20,3 percentami na prvom mieste. Svoj hlas mu odovzdalo viac ako 34.000 voličov.

  01:12 Pavol Frešo priznal neúspech v župných voľbách BSK. Bude rád, ak napokon zvíťazí kandidát reprezentujúci pravicu.

  Po svojom vyhlásení nechcel hodnotiť, čo rozhodlo o jeho neúspechu.

  “Nedokážem to takto analyzovať, kto a prečo bol úspešnejší. Beriem to ako reč voličov, a ja ju prijímam, o tom je demokracia,” povedal.

  Je presvedčený, že odovzdávanie úradu sa uskutoční plynulo.

  “Župu sme spravovali tak, aby sme ju kedykoľvek mohli odovzdať bez problémov,” uviedol.

  “Každá faktúra je zaplatená, neostanú po náš žiadne čierne diery,” zdôraznil.

  Frešo zároveň vyjadril potešenie nad výsledkom z Banskobystrického kraja.

  “To, že tam bol extrémizmus vyprášený, je dobrá správa pre Banskú Bystricu i pre celé Slovensko,” vyhlásil končiaci predseda BSK, ktorý samosprávny kraj viedol dve volebné obdobia od roku 2009.

  01:40 Po spočítaní takmer 90 percent hlasov vo voľbách predsedu Bratislavského kraja stále vedie Juraj Droba, a to so ziskom 20,13 percenta hlasov.

  Na druhom mieste je naďalej Rudolf Kusý (18,40 percenta), na treťom mieste zostal Milan Ftáčnik (17,56 percenta). V BSK je zatiaľ spočítaných 89,63 percenta okrskov.

  01:02 Kreslo župana má čoraz bližšie.  Po spočítaní viac ako 70 percent hlasov vo voľbách predsedu Bratislavského kraja naďalej vedie Juraj Droba, a to so ziskom 19,84 percenta hlasov.

  Na druhom mieste je aktuálne Rudolf Kusý (17,72 percenta), na tretie miesto klesol Milan Ftáčnik (17,44 percenta).

  Vyplýva to z priebežných výsledkov volieb do vyšších územných celkov (VÚC), ktoré zverejňuje Štatistický úrad (ŠÚ) SR. V BSK je zatiaľ spočítaných 71,52 percenta okrskov.

  00:42 Po spočítaní viac ako polovice hlasov naďalej vedie Juraj Droba, a to so ziskom 18,82 percenta hlasov.

  Na druhom mieste je Milan Ftáčnik (17,69 percenta), prvú trojku momentálne uzatvára Rudolf Kusý (17,33 percenta).

  Vyplýva to z priebežných výsledkov volieb do vyšších územných celkov (VÚC), ktoré zverejňuje Štatistický úrad (ŠÚ) SR.

  V BSK je zatiaľ spočítaných 54,65 percenta okrskov.

  00:30 Po spočítaní necelých 40 percent hlasov vo voľbách predsedu Bratislavského kraja aktuálne vedie Juraj Droba, a to so ziskom 18,01 percenta hlasov.

  Na druhom mieste je momentálne Milan Ftáčnik (17,88 percenta), tesne za ním nasleduje Ján Mrva (16,89 percenta).

  Vyplýva to z priebežných výsledkov volieb do vyšších územných celkov (VÚC), ktoré zverejňuje Štatistický úrad (ŠÚ) SR. V BSK je zatiaľ spočítaných 37,08 percenta okrskov.

  00:03 Po spočítaní necelej štvrtiny hlasov znova vedie Milan Ftáčnik so ziskom 17,85 percenta hlasov.

  Na druhom mieste je momentálne Ján Mrva (17,33 percenta), tesne za ním nasleduje Juraj Droba (17,32 percenta).

  Vyplýva to z priebežných výsledkov volieb do vyšších územných celkov (VÚC), ktoré zverejňuje Štatistický úrad (ŠÚ) SR. V BSK je zatiaľ spočítaných 23,9 percenta okrskov.

  23:58 Môže to skončiť aj víťazstvom, aj prehrou. Súčasný predseda na opätovné zvolenie Pavol Frešo týmto slovami okomentoval doterajšie priebežné neoficiálne výsledky vo voľbách predsedu BSK. Frešo je po sčítaní necelých šestich percent volebných okrskov zatiaľ na štvrtom mieste.

  “Nech to bude tak alebo onak, pravda je taká, že téma, s ktorou som išiel do kampane, vo mne zostane,” uviedol pred novinármi po príchode na miesto, kde sa pripojil k volebnému štábu. Zdôraznil, že konečné rozhodnutie ostáva na voličoch. “Je to tak, ako keď na niečom robíte 12 hodín denne a viete, že už nemôžete urobiť viac. A ľudia to buď prijmú alebo nie,” dodal Frešo, ktorý sa uchádza o tretí mandát v rade.

  23:29 “Musím sa priznať, že ma prieskum potešil, pretože potvrdzuje stále tú pozíciu, ktorá bola známa aj pred ukončením zverejňovania prieskumov. Ale druhej strane sa snažím zostať nohami na zemi, pretože hovorím, že prieskumy sú jedna vec, ale reálne výsledky môžu byť úplne iné,” povedal Ftáčnik.

  23:25 Juraj Droba zatiaľ vedie v tohtoročných krajských voľbách na post predsedu Bratislavského samosprávneho kraja (BSK) so ziskom 19,68 percenta.

  Na druhom mieste nasleduje Ján Mrva (17,87 percenta), prvú trojku uzatvára Pavol Frešo (15,11 percenta).

  Vyplýva to z priebežných výsledkov volieb do vyšších územných celkov (VÚC), ktoré zverejňuje Štatistický úrad (ŠÚ) SR. V BSK je zatiaľ spočítaných 4,04 percenta okrskov.

  22:45 Súčasný predseda Bratislavského samosprávneho kraja (BSK) a kandidát na opätovné zvolenie za šéfa VÚC Pavol Frešo zatiaľ medzi členov svojho volebného tímu neprišiel.

  Do jednej z reštaurácií v bratislavskej Karlovej Vsi, kde bude očakávať výsledky sobotňajších volieb do orgánov samosprávnych krajov, má zavítať približne o 23.00 h.

  Zatiaľ sa schádzajú na mieste členovia jeho volebného štábu i najbližší spolupracovníci z Úradu BSK. Prišiel napríklad riaditeľ úradu samosprávneho kraja Valerián Potičný či vedúci tlačového oddelenie BSK Lukáš Dobrocký.

  Atmosféra na mieste je neformálna.

  Prvé neoficiálne výsledky dnešných volieb budú na webstránkach www.volbysr.sk a www.statistics.sk zverejňované po 23.15 h, keď sa zatvoria volebné miestnosti aj v niektorých okrskoch v Trenčianskom kraji, kde muselo byť konanie volieb predĺžené v dôsledku výpadku prúdu. Oficiálne výsledky by mali byť známe v nedeľu 5. novembra.

  Odobriť ich musí štátna volebná komisia.

  22:40 Poslanec Národnej rady SR Juraj Droba (SaS), ktorý je jedným zo 17 kandidátov na post predsedu Bratislavského samosprávneho kraja (BSK) nemá po uzatvorení volebných miestností žiadne veľké očakávania. “Som však presvedčený, že môj výsledok bude určite lepší ako to, čo ukazovali prieskumy verejnej mienky tesne pred voľbami,” povedal pre TASR.

  Volebnú účasť hodnotí ako nadštandardne vysokú. V Bratislave bude podľa neho cez 30 percent. “Sám neviem či vysoká účasť mojej kandidatúre skôr pomôže alebo nepomôže,” podotkol.

  Droba začal svoj volebný večer v sídle SaS na Priemyselnej ulici v Bratislave. Miestnosť, kde zvyčajne bývajú tlačové konferencie strany, pomaly zapĺňajú pozvaní hostia. Nechýbajú medzi nimi ani Drobovi kolegovia z parlamentu ako Gábor Grendel (OĽaNO-NOVA), Ondrej Dostál (SaS) či Peter Osuský (SaS). Taktiež aj viacerí predstavitelia bratislavskej komunálnej politiky. “Pozýval som všetkých kandidátov z našej 49-člennej kandidátky, všetkých poslancov SaS, ľudí ktorí mi pomáhali v kampani či predsedov všetkých mojich partnerských koaličných strán. Bude tu cez 200 ľudí,” povedal Droba s tým, že očakáva po 23.00 h aj príchod lídra SaS Richarda Sulíka.

  22:13 Predsedom Bratislavského samosprávneho kraja (BSK) by sa mal stať Milan Ftáčnik so ziskom 23,50 percenta.

  Za ním by mali v sobotných voľbách do vyšších územných celkov nasledovať Rudolf Kusý (20,7 percenta) a Pavol Frešo (13,3 percenta).

  Vyplýva to z prieskumu agentúry AKO, ktorý realizovala už počas moratória na prieskumy, od 31. októbra do 2. novembra. Zverejnila ho televízia TA3.

  Prieskumu agentúry AKO hovoria o triumfe Milana Ftáčnika v BSK. Zdroj: Facebook, Milan Ftáčnik

  21:57 Voľby do VÚC v Bratislavskom kraji boli doposiaľ pokojné. Voliči práve dovolili.

  V bratislavskej Rači sa tešili, že k volebným urnám prišlo viac mladých ľudí, ako tomu bývalo po minulé roky.

  “Tešíme sa, že aj mladí si uvedomujú, že tieto voľby sú dôležité hlavne pre nich,” povedala pre TASR Jarmila Ďuríková z Miestneho úradu v Rači. 

  V najmenšej obci v Bratislavskom kraji Nový Svet v okrese Senec očakávajú od nového predsedu Bratislavského samosprávneho kraja najmä zlepšenie dopravy, pomoc pri vybudovaní multifunkčného ihriska či autobusovej zastávky. Pre TASR to povedal starosta obce Dušan Šebeň.

  Kandidáti na post predsedu BSK

  • Jozef Danko (45) nezávislý, podnikateľ
  • Juraj Droba (46), manažér, poslanec NR SR
  • Pavol Frešo (48), súčasný predseda Bratislavského samosprávneho kraja

  • Milan Ftáčnik (61), vysokoškolský pedagóg

  • Natália Hanulíková (28) Strana zelených Slovenska, predsedníčka strany, psychologička

  • Ľubomír Huďo (54) nezávislý, novinár

  • Martin Jakubec (34) nezávislý, podnikateľ v oblasti médií a pedagóg

  • Daniel Krajcer (48) SKOK, Most-Híd, Strana zelených, exminister kultúry, bývalý televízny moderátor
  • Rudolf Kusý (41), starosta mestskej časti Bratislava-Nové Mesto

  • Marián Leinerovič (67) Nový parlament, pedagóg

  • Milan Lopašovský (54) Strana moderného Slovenska, farmaceut

  • Ján Mrva (48) nezávislý, starosta mestskej časti Vajnory

  • Lukáš Parízek (31) SNS, štátny tajomník ministerstva zahraničných vecí
  • Jalal Suleiman (51) KSS, prekladateľ
  • Andrej Trnovec (54) Slovenská ľudová strana Andreja Hlinku, kultúrno-osvetový pracovník
  • Jozef Uhler (41) nezávislý, mestský poslanec Bratislavy, vicestarosta mestskej časti Jarovce

  O 50 poslaneckých miest v Zastupiteľstve BSK v ďalšom volebnom období sa bude uchádzať 356 kandidátov. Takýto počet evidovala volebná komisia BSK v utorok (31. 10.).

  Župnými poslancami by chceli byť aj známejšie mená. Napr. smerácky poslanec Dušan Galis, bývalý hokejista Miroslav Lažo či poslankyňa za Sme rodina Petra Krištúfková.

  Za poslancov kandidujú paralelne s voľbou na post župana napr. aj nezávislí Jozef Uhler a Martin Jakubec.

  Autor: TASR, mr

  - Reklama -