Koaličná kríza nehrozí. Gajdoš sa rezolútne ohradil voči netransparentnosti. „Nie je to náš výmysel, že by sme chceli niečo tajiť,“ uviedol

  0
  Peter Gajdoš (Autor: SITA)

  „Myslím, že padajú nesprávne slová ohľadom netransparentnosti celého postupu. Skrátka, že vzniká nová koaličná kríza a podobné výmysly. Nechcem ani citovať všetky záležitosti z novín,“ uistil prítomných Gajdoš.

  „Vláde som predložil spôsoby, kritériá a postup plánu obstarávania,“ pokračoval v úvode.

  Vysvetlil tiež, že materiál v stredu (8. 11.) predložil na rokovanie Bezpečnostnej rady SR.

  „Navrhol som predsedajúcemu diskusiu o tomto materiáli prerušiť. Na rade bude prerokovaný najbližšiu stredu a ak bude schválený, bude postúpený na zasadnutie vlády,“ avizoval.

  Nechcú nič tajiť, nie je to ich výmysel

  Minister Gajdoš tvrdí, že dôvodom prerušenia rokovania nebola skutočnosť, že by bol materiál týkajúci sa formy nákupu obrnených vozidiel nekvalitne spracovaný.

  „Naopak, členovia bezpečnostnej rady sa vyjadrili, že je spracovaný kvalitne,“ poznamenal.

  Gajdoš upozornil, že utajenie materiálu na stupeň „VYHRADENÉ“ nie je výmyslom jeho ministerstva. Tvrdí, že taká bola dohoda partnerov a o utajení hovorí aj nariadenie ministra obrany.

  „Nie je to náš výmysel, že by sme chceli niečo tajiť,“ deklaroval s tým, že tieto záležitosti sú veľmi citlivé a partner si ich zverejnenie nepraje.

  Generálny tajomník služobného úradu ministerstva obrany Ján Hoľko poznamenal, že prezbrojenie pozemných síl je dlhodobá záležitosť.

  „Ku koaličnej dohode došlo s tým, že peniaze daňových poplatníkov sa budú využívať maximálne efektívne a v maximálnej možnej miere zapojíme slovenský zbrojársky priemysel. Máme podniky, ktoré boli a sú schopné vyrábať techniku pre pozemné vojsko,“ vysvetlil.

  Hoľko zdôraznil, že materiál predložený vláde je analytický, nie je to zmluva ani rozhodnutie o nákupe.

  „A nemôžete dopredu zverejniť, koho analyzujete. Dokument má smerovať k tomu, aby sme zistili, kto z potenciálnych výrobcov je ochotný ísť do spolupráce,“ povedal.

  Fínsko-slovenská spolupráca

  V prípade obrnených vozidiel 8 x 8 je podľa Hoľka situácia taká, že je podpísané memorandum medzi slovenským a fínskym ministerstvom obrany, na základe ktorého bola s fínskou Patriou ratifikovaná technická dohoda.

  „Tá hovorí, akú časť vyvinie Fínsko a akú časť SR tak, aby to bolo slovenské vozidlo. Oni vyvinú tretinu, my dve tretiny. Výsledkom dohody by mal byť prototyp, ktorý ak prejde skúškami, bude ponúknutý ministerstvu obrany. Stopercentným vlastníkom takéhoto vozidla sa stane SR a môžeme ho predávať na fínsky trh, ale aj na tretie trhy,“ vysvetlil.

  Podpora vývoja a výskumu patrí do portfólia ministerstva obrany a na tento účel má vo svojom rozpočte vyčlenené peniaze. Je to zároveň jedna z aktivít, v ktorej bude musieť byť rezort obrany aktívny aj v rámci Stálej štruktúrovanej spolupráce EÚ (PESCO).

  Na margo vozidiel 4 x 4 Hoľko uviedol, že sme na začiatku cesty a nemáme ešte vybratého partnera.

  „Ozbrojené sily zadefinovali šesť typov vozidiel 4 x 4, ktoré potrebujeme. My sme sa rozhodli osloviť partnera, ktorý by bol ochotný s nami do toho ísť. Preto pozývame na Priemyselný deň 6. decembra do areálu Vojenského technického a skúšobného ústavu Záhorie všetkých výrobcov, aby pred novinármi predviedli svoje vozidlá. Náš úmysel je transparentne a efektívne dôjsť k tomu, aby cena bola čo najnižšia,“ konštatoval.

  Vláda SR túto stredu prerušila rokovanie o forme nákupu bojových obrnených vozidiel pre slovenskú armádu. Materiál z rokovania vlády vypustili.

  Rezort obrany predložil ešte v máji tohto roka na rokovanie kabinetu materiál, v zmysle ktorého by Ozbrojené sily SR mali do roku 2029 získať 81 kusov bojových obrnených vozidiel 8 × 8 a 404 kusov viacúčelových vozidiel 4 × 4.

  Hodnota zákazky sa odhaduje na 1,2 miliardy eur.

  Autor: TASR, mr

  - Reklama -