Prečo Trump pritvrdzuje blokádu? To by ste sa mali spýtať skôr jeho. Aspoň že naše vzťahy so Slovenskom sú ukážkové, vraví kubánska veľvyslankyňa

0
Kubánska veľvyslankyňa na Slovensku Yamila Pita Montesová (Autor: mr)

Ako hodnotíte vzájomné vzťahy medzi Kubou a Slovenskom, prípadne Československom po Novembri ´89?

Kuba mala už v časoch Československa veľmi dobré bilaterálne vzťahy, pričom po roku 1993 sa v týchto kvalitných vzťahoch pokračuje na slovensko-kubánskej úrovni.

Môžem povedať, že práve v tomto období sú tie vzťahy vysoko pozitívne, prakticky optimálne. Obe strany pracujú na vzájomnom prehlbovaní a rozvíjaní vzťahov.

Boli zadefinované viaceré oblasti, na ktorých sa dá spolupracovať a to, čo veľmi napomáha túto kooperáciu, je politická vôľa na oboch stranách.

Zrejme viete, že v roku 2015 váš premiér Robert Fico navštívil Kubu. O rok na to, pre zmenu, navštívil Slovensko kubánsky podpredseda vlády Ricardo Cabrisas Ruíz. Boli tu však aj ďalšie významné návštevy. Spomeniem napr. ministra energetiky a ťažby, ako aj ministra zahraničných vecí Kuby Bruna Rodrígueza Parillu, ktorý navštívil Slovensko v júni.

Možno by som doplnila, že Bruno Rodríguez Parilla sa stretol ako so svojím rezortným kolegom pánom Lajčákom, tak s podpredsedom parlamentu Bélom Bugárom.

Celkovo to bola veľmi vydarená oficiálna návšteva nášho ministra a stretnutia prebiehali v priateľskom a družnom duchu. 

Kubánsky minister zahraničných vecí Bruno Rodríguez Parilla Zdroj: TASR 

Navyše sú tu rôzne výmenné programy v oblasti ministerstva zdravotníctva, ministerstva financií. Kuba tiež poskytuje slovenským študentom štipendium.

Za zmienku stojí aj fakt, že tu na Slovensku sú traja kubánski lekári, ktorí pôsobia ako poradcovia tamojším slovenským doktorom pri liečení tzv. diabetickej nohy v aplikovaní kubánskeho lieku Heberprot P.

Konkrétne ide o nemocnice v Bratislave, Ľubochni a Prešove, pričom všetky dosahujú výborné výsledky.

Viac o lieku TU

Len pred niekoľkými dňami navštívil Kubu aj štátny tajomník ministerstva hospodárstva Vojtech Ferencz, ktorý viedol delegáciu slovenských podnikateľov, ako aj oficiálnu delegáciu priamo z ministerstva, ktorá sa zúčastnila medzinárodného veľtrhu FIHAV u nás, v Havane.

Slovensko malo na tejto akcii aj svoj vlastný stánok, v ktorom bolo združených okolo deväť až desať podnikov.  

Plus v nasledujúcom roku chceme tiež podpísať medzivládnu dohodu v oblasti kultúry. 

Štátny tajomník ministerstva hospodárstva Vojtech Ferencz Zdroj: TASR

Keď spomínate slovenskú delegáciu na medzinárodnom veľtrhu u vás na Kube, tak rovno sa spýtam na vzájomné obchodné vzťahy Slovenska a Kuby. V čom teda najviac naše krajiny spolupracujú? V akých oblastiach biznisu?

Najrozvinutejšia spolupráca je v oblasti energetiky. Takisto tu je obchod v oblasti technických produktov typu náhradné súčiastky v rámci výstavby elektrárni, prípadne elektrárenských blokov a pod. Skrátka všetko, čo sa týka energetiky.

Dobrú perspektívu má aj spolupráca  v oblasti biotechnológie.

Ak sa na to pozeráme len z čisto ekonomického hľadiska, tak ten obrat nie je nejako veľký. Máme však kvalitnú spoluprácu v iných dôležitých oblastiach.

Tiež by sme veľmi radi prehĺbili spoluprácu vo sfére obnoviteľných zdrojov a v kultúre.

Obráťme teraz už pozornosť na vaše vzťahy so Spojenými štátmi. Ako teda hodnotíte súčasné vzťahy? 

S nástupom Donalda Trumpa, respektíve jeho administratívy do úradu, sa naše vzťahy s USA po istom čase opäť zhoršili.

Zvlášť viditeľné to je od 16. júna tohto roka, keď americká vláda oznámila zavedenie viacerých opatrení namierených proti Kube. Medzi inými sprísnenie, respektíve pritvrdenie blokády.

A to aj napriek tomu, že predchádzajúci prezident Barack Obama bol za postupné zrušenie blokády, keďže takúto politiku považoval za neúčinnú.

Terajší prezident však blokádu pritvrdzuje.

Viac o vzájomných vzťahoch TU

Prvý novembrový deň Kuba predložila na pôde OSN rezolúciu práve proti sankciám USA. Môžete nám o tom povedať viac?

Návrh rezolúcie predkladá Kuba každoročne. Vo Valnom zhromaždení OSN prebehlo hlasovanie na podporu tejto rezolúcie. Tradične dostala vysokú podporu. Veď za jej prijatie hlasovalo 191 členských štátov OSN a len USA a Izrael boli proti, nik sa nezdržal.

Tým sa len potvrdilo, že táto politika je izolovaná a zároveň neúčinná.

Nie je tajomstvom, že Barack Obama sa dlhodobo snažil o uvoľnenie napätia a o zlepšenie kubánsko-amerických vzťahov. Do Oválnej pracovne však zasadol Trump a zrazu je všetko inak. Čím si vysvetľujete toto Trumpovo správanie?

Hoci je toto podľa mňa veľmi dobrá otázka, myslím, že by mala byť položená pánovi Trumpovi. Pretože je to jeho jednostranné rozhodnutie, respektíve vlády Spojených štátov.

Bol to on, kto obmedzil kubánsky diplomatický personál, ako aj svoj personál na Kube.

Sú tu aj iné, nové úpravy, ktoré majú slúžiť ako prekážky v rámci udeľovania víz na Kubu. Dokonca fungujú aj akési výstrahy pre amerických občanov, ktorí majú záujem vycestovať na Kubu.

Máme tu tiež obvinenia z akustických útokov, ktoré však vôbec neboli potvrdené. Žiaden konkrétny dôkaz neexistuje.

Takže áno, ide o výrazný krok späť v našich vzájomných vzťahoch s USA. Ale prečo zvolil americký prezident takýto postup, to sa treba spýtať jeho.

Ja môžem hovoriť len za politiku Kuby, a to je naša ochota, aby sme pokračovali v normálnom a civilizovanom rozhovore. Druhá strana sa však správa odlišne. 

Pred niečo vyše rokom a pol navštívil vtedajší americký prezident Kubu a dochádzalo k postupnému zbližovaniu oboch krajín. Dnes je však situácia opäť napätá. Zdroj: Facebook / CUBA USA

Trump pochádza z prostredia biznisu. Nemajú jeho kroky skôr biznisové (podnikateľské) podfarbenie ako to politicko-diplomatické?

Lenže týmito krokmi sú a budú najviac postihnutí práve biznismeni. Oni sami majú primárny záujem dostať sa na kubánsky trh. Navyše tým, že Trump obmedzil kubánsky diplomatický personál vo Washingtone, odišlo odtiaľ aj celé obchodné oddelenie.

Posuňme debatu trochu iným smerom. Keď sa povie najznámejší Kubánec, tak prakticky každému sa automaticky v mysli vybaví Fidel Castro. Vaša krajina však má, tak ako každý iný národ, určite aj ďalších velikánov. Kto ešte patrí medzi slávnych Kubáncov?

Kuba má veľa osobností. Iste, Fidel* a jeho dielo má pre nás, Kubáncov priam dokonalé rozmery, no sú tu aj iní, ktorí boli predchodcami Fidela, pričom on len pokračoval v ich diele. A so všetkou svojou osobnou aj politickou inteligenciou a schopnosťami dokázal pokračovať v ich diele. 

Fidel bol mimoriadny, no hrdí sme napr. aj na nášho národného hrdinu Josého Martího.

Takisto tu je Carlos Manuel de Céspedes – plantážnik, ktorý oslobodil svojich poddaných. Alebo tiež José Antonio Echeverría, ktorý bol mladým revolucionárom a vodcom študentského hnutia. 

Samozrejme, športoví fanúšikovia budú istotne poznať aj mená mnohých našich olympijských víťazov či viacnásobných majstrov sveta. 

Ale ako bolo spomenuté, aj Kuba má výrazné veličiny prakticky v každej sfére: od kultúry cez šport, zdravotníctvo až po politiku.

(* Veľvyslankyňa celý čas počas rozhovoru oslovuje Castra krstným menom Fidel.) 

A čo sa týka Fidela Castra, vy osobne ste sa s ním stretli?

Nemôžem povedať, že priamo, to nie. Ale v rámci mojej práce sa vyskytli akcie, kde bol prítomný aj Fidel. Boli to však akcie, kde bolo veľké množstvo ľudí. Napríklad, keď som sprevádzala nejaké delegácie. Takže vtedy sme sa stretli, čo bolo v dvoch-troch prípadoch.

Osobne sa s Fidelom Castrom kubánska veľvyslankyňa na Slovensku nestretla. Boli však aj verejné akcie, kde sa obaja v danom čase pohybovali. Zdroj: TASR  

Máte prehľad o tom, koľko Kubáncov žije na území Slovenska a čomu sa tu venujú?

Kubánska komunita, ktorú tu žije, je veľmi pokojnou skupinou. Títo ľudia nie sú konfliktní a bez problémov sa začlenili do majoritnej spoločnosti, rešpektujúc domáce zákony a zvyklosti.

Žije tu okolo 140 Kubáncov. Teda tých, o ktorých naše veľvyslanectvo vie.

Pôsobia vo viacerých oblastiach ako napr. metalurgia. Je tu však aj jedna veľká časť hudobníkov. Takisto sú tu Kubánky, ktoré sú tu zamestnané ako domáce panie.

A čo je veľmi dôležité – títo ľudia sa nevyhýbajú veľvyslanectvu, čo ma teší.  

A keby sme to obrátili, existuje na Kube nejaká slovenská, prípadne československá komunita? Máte vedomosť o nejakých takýchto skupinách vo vašej vlasti?

Nejakí Slováci aj Česi tam žijú, no neviem koľko, lebo nemám k dispozícii oficiálne čísla.

Ukončime náš rozhovor v úsmevnom duchu. Kuba je veľmoc (aj) v rámci výroby kvalitného rumu. Aký máte názor na tento destilát v podaní slovenských výrobcov? Ochutnali ste aj slovenský (r)um?

Neskúsila, no musím povedať, že ani mi ho zatiaľ neponúkli (úsmev). Pila som však ozaj lahodné slovenské vína, hlavne biele. A takisto aj pálenky. To som však len skúsila a ochutnala, nie že by som to nejako popíjala (smiech).  

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu