utorok, 19 októbra, 2021
14 C
Bratislava
ÚvodArénaJarjabek na rovinu: V politike priateľské spolky ani politické bratstvá nefungujú. Smer...

Jarjabek na rovinu: V politike priateľské spolky ani politické bratstvá nefungujú. Smer sa vráti na úspešnú cestu

Súčasný člen vládnej koalície odpovedal čitateľom Parlamentných listov po dlhšej odmlke.

„Pán Jarjabek, zdá sa mi to alebo ste prestali odpovedať na otázky od ľudí? Rád som čítal vaše odpovede, boli trefné, inšpirujúce, ale akosi som nezaznamenal dlhšiu dobu vašu odpoveď, prečo je tomu tak, pán poslanec?“ opýtal sa priamo člena Smeru-SD čitateľ Mário Šulo.

„Musel som sa spamätať zo smrti svojho vzácneho priateľa a asistenta, trochu mi to trvalo dlhšie, ale život ide ďalej a rozbiehajú sa už aj moje odpovede na otázky ľudí, ktorých moje názory zaujímajú a ktorých si vážim. Opäť som tu!“ vysvetlil dôvod svojej odmlky dnes 64-ročný politik.

Potom už promptne reagoval na zaslané otázky.

Ako prvé prišli, pochopiteľne, na pretras výsledky župných volieb, ktoré sa konali v sobotu 4. novembra, pričom smeráci stratili až štyri županské kreslá (v TTSK, PSK, ŽSK, KSK). Premiér Fico už viackrát verejne deklaroval, že v Smere-SD „chceli dosiahnuť viac“. 

Kde prehrali nominanti, prehrala aj strana

Jarjabek si pred výsledkami nechcel zakrývať oči. „Iste, Smer SD prehral – niekde sa naozaj stala chyba. Ibaže aj prehry patria k životu, najmä k tomu politickému, veď politika je vždy o ľuďoch, ich úspechoch aj neúspechoch… Smer-SD sa vráti na úspešnú cestu a isto aj s novými ľuďmi. Tam, kde prehrali nominanti Smeru, prehrala aj strana. No poteší, že tam, kde zvíťazila, zvíťazila suverénne. Aj to si treba dôkladne rozobrať. A poučiť sa,“ ponúkol svoj pohľad niekdajší člen strany HZDS.

Na otázku čitateľky Antónie, či bol Milan Ftáčnik smeráckym kandidátom, však už odpovedať nechcel. „Myslím, že všetko už bolo povedané,“ uťal akékoľvek debaty na túto tému Jarjabek.

Jarjabek sa veľmi nechcel púšťať do debaty okolo možného tretieho kanála verejnoprávneho RTVS. Otázka od čitateľa znela: „Bude pripravovaný tretí kanál RTVS monokanál zameraný na šport? Dokáže sa uživiť takýto kanál alebo to bude mix politika, šport, kultúra?“

„Hovorí sa všeličo, ale nerád by som špekuloval. Sú to otázky skôr na pána Rezníka,“ odkázal politik na terajšieho šéfa RTVS.

„Už to, že v súvislosti s médiami zľudovel názov ,presstitúti', je varovné. Občania očakávajú pravdivé informácie a nie polopravdy, zamlčovanie či manipulatívne spravodajstvo. Novinárstvo je v kríze, a preto ani všeobecný názor ľudí o kúpených redaktoroch a médiách asi nie je ďaleko od pravdy,“ odpísal na prejavené rozčarovanie čitateľa s nickom Doctor, že žiadne médium neprinieslo spravodajstvo z protestu proti prezidentovi a namiesto toho sa „ukájali“ na stretnutí Kisku so Sorosom. Východisko poslanec vidí práve v skvalitnení práce verejnoprávneho média.

Ako to vlastne je?

Zaujímavú otázku položil Jarjabkovi aj čitateľ Alexander Holuby vystupujúci pod prezývkou Alinko. „Viete mi, prosím, vysvetliť, ako je to v prípade riadenia Matice slovenskej? Lebo má nového šéfa, ale má ešte aj svojho správcu, to ide o dve rozdielne funkcie?“ žiadal si expertnejšie vysvetlenie čitateľ.

Samotný politik odpovedal stručne, no jasne a rázne. „Netreba si pliesť kompetencie predsedu a správcu Matice. Matici slovenskej predsa šéfuje predseda, nie správca. A každý nový predseda Matice má predsa prirodzenú ambíciu vtisnúť jej pečať vlastnej osobnosti,“ vysvetlil Jarjabek.

Pri matičnej téme zostala aj čitateľka Anna. Tú zaujímalo, čo Jarjabek hovorí na nového šéfa Matice.

„Výber je vždy otázkou pre ľudí, ktorí volia šéfa Matice slovenskej, a vždy si vyberajú z ponuky, takže oni majú zodpovednosť aj za nového šéfa. Či ide o dobrý výber, to sa ukáže, ale volitelia si vybrali človeka, pána Mariána Gešpera, ktorý má s Maticou bohaté skúsenosti, hoci ide o pomerne mladého človeka. Pevne verím, že to bol dobrý výber,“ dodal optimisticky.

Novozvolený šéf Matice slovenskej Marián Gešper. Zdroj: TASR

Otázku z iného súdka položila Jarjabkovi čitateľka Antónia. Tá zabrúsila do nedávnych českých parlamentných volieb, respektíve k víťazovi Andrejovi Babišovi.

„Celé dva roky išli médiá, mainstream po Babišovi ako po údenom, a predsa dokázal zvíťaziť. Je jeho víťazstvo pre vás prekvapením? Prečo je pre spoločnosť a zákulisie taký neprijateľný?“ zaujímalo našu čitateľku.

Pre Jarjabka nebol Babišov triumf nijako neočakávaný. Naopak, všeobecne sa podľa neho očakávala výhra slovenského rodáka v českých voľbách. „Pre spoločnosť celkovo teda nie je (Babiš) neprijateľný – zvíťazil vo všetkých okresoch. A zákulisie? To sú záujmy konkurenčných politických strán v boji o moc. Dostali výprask, a tak sa spájajú proti Babišovi, ale či dokážu získať väčšinu, odstaviť politika so zlou češtinou a zostaviť vládu, to sa iba ukáže,“ zamýšľal sa náš koaličný politik s umeleckou, respektíve opernou minulosťou.

K danej otázke ešte doplnil: „V politike priateľské spolky nefungujú, ani politické bratstvá. Skôr funguje – a v tom sa nemýlite – neprijateľné, ale vždy prítomné zákulisie. V Česku to nemôže byť inak. Nuž a médiá… Radšej sa nevyjadrujem,“ uviedol Jarjabek znechutene.

Andrej Babiš. Zdroj: Facebook, Andrej Babiš

V načatej téme pokračoval aj ďalší čitateľ s prezývkou ToKo. Ten sa pýtal, či Babišova výhra vo voľbách nemôže mať eventuálne presah aj na dianie na Slovensku.

„Veď sa všeobecne vie, že tu na Slovensku má náš rodák svoje médiá, firmy, tým pádom aj záujmy. Bude mať teda podľa vás vývoj v Prahe dosah na to, čo bude po voľbách v Bratislave?“ zaujímalo nášho čitateľa.

Na „keby“ sa v politike nehrá

Politicky ostrieľaný Jarjabek sa však žiadneho zasahovania do našich domácich záležitostí neobáva.

„Čo by bolo keby, v politike neplatí. Zatiaľ ani víťaz Babiš nevie získať podporu pre svoju vládu v parlamente. Ako to celé dopadne, to sa iba ukáže. Ale či už s Babišom, alebo bez neho, slovensko-české vzťahy budú dobré, a teda žiaden negatívny dosah na slovenské parlamentné voľby nemožno očakávať ani od Babiša – politika, ani od Babiša – podnikateľa,“ doplnil na záver politický matador a súčasný poslanec za Smer-SD Jarjabek.

Čitateľka Milka sa zaujímala, či sa svojím vstupom do jadra EÚ nevzdáme časti svojej suverenity, čo nám účasť v pomyselnom jadre prinesie a čo vezme. „Už vstupom do EÚ sme sa vzdali časti svojej suverenity, ale suverenitu sme nestratili. Byť v jadre znamená byť pri stole, kde sa rozhoduje, teda nestáť bokom,“ priklonil sa ku klasickej rétorike predsedu strany Smer-SD Roberta Fica. Poslanec pripomenul, že Slovensko bolo a zásadne je proti povinným kvótam. Potvrdil, že slovenská vláda sa nevyhýba pomoci, ale kvóty odmieta. 

Okolo Istanbulského dohovoru je podľa Jarjabka zbytočne veľa rečí, hoci ide o ochranu práv žien.

Na otázku, ako vníma emancipačné nálady Kataláncov na osamostatnenie a či represie zo strany Madridu nie sú prilievaním oleja do ohňa, poslanec odpovedal, že podobných pokusov je vo svete viac, no ak vlády uprednostňujú kroky posilňujúce jednotu toho-ktorého štátu, ide o ústavnú povinnosť. „Iné je, že demokracia je diskusia, ako nás učil už prezident Masaryk, takže by sa isto malo viacej diskutovať, ako, takrečeno, bojovať na barikádach,“ dodal s tým, že vláde v Madride ide o jednotné Španielsko tak ako talianskej o jednotné Taliansko. Samostatnosť Katalánska podľa Jarjabka nevyrieši ani referendum, ani 400-tisíc ľudí v uliciach Barcelony. Vníma to ako dlhú cestu plnú zložitých politických rozhovorov bez istoty výsledku.

autor: mr, rp

728*90

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

- Reklama -
Slovensko
Pozitívne vzorky 0 Úmrtí 0 Uzdravení 0 Infikovaných 0 Last updated: 19. októbra 2021 - 14:06 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky
- Reklama -spot_img