Puč dokonaný. Mugabe súhlasil s podmienkami odstúpenia

  0
  Prezident Zimbabwe Robert Mugabe vládne aj vo 93 rokoch (!) krajine železnou rukou (Autor: TASR)

  Zdroj uviedol, že generáli vyhoveli mnohým Mugabeho požiadavkám vrátane úplnej imunity pre seba a jeho manželku Grace, ako aj možnosti ponechať si súkromný majetok.

  Cieľom Mugabeho nedeľného prejavu odvysielaného v televízii, v ktorom sa zdalo, že prezident odoláva výzvam na odstúpenie, bolo podľa zdroja CNN to, aby tento ostrieľaný líder otvorene a verejne vyhlásil kroky armády za ústavné.

  Odstúpenie sa môže oficiálne uskutočniť až vtedy, keď bude predsedovi parlamentu zaslaný uvedený list, dodal zdroj.

  Takmer 40 rokov vládnuci Mugabe, ktorý je od minulotýždňového prevzatia moci armádou v domácom väzení, ohromil v nedeľu celú krajinu, keď v naživo vysielanom prejave odmietol povedať, že odstupuje. Jeho strana mu pritom dala 24 hodín na rezignáciu, inak bude proti nemu začatý proces impeachmentu (obžaloby a odvolania). V sobotu vyšli do ulíc tisíce obyvateľov Zimbabwe a vyzývali Mugabeho na odstúpenie.

  Mugabe v nedeľnom nesúrodom prejave namiesto oznámenia rezignácie tvrdil, že nikam neodchádza a bude predsedať nadchádzajúcemu kongresu vládnucej strany Africký národný zväz Zimbabwe – Vlastenecký front (ZANU-PF).

  Obyvatelia Zimbabwe “doslova hltali” jeho prejav v štátnej televízii a po ňom vyšli do ulíc, mnohí úplne šokovaní, uviedla televízia CNN na svojej webovej stránke.

  - Reklama -