Slováci, držte si peňaženky! Hrozí, že si za elektrinu opäť priplatíme. Kto je na vine?

    0
    Ilustračná fotografia (Autor: Redakcia)

    Ceny energií na trhoch rastú a je možné očakávať, že na budúci rok porastú aj pre ľudí a podnikateľov na Slovensku. Myslí si to poslanec a tímlíder pre energetiku zo Slobody a Solidarity Karol Galek.

    Galek upozorňuje na fakt, že kým v minulosti trhové ceny tejto komodity klesali, tak vláda Roberta Fica zasahovaním do nezávislosti regulácie držala ceny energií vysoké. Dôvodom je aj to, že sa v cene energií odzrkadľuje aj dotačná podpora na obnoviteľné zdroje alebo výrobu domáceho uhlia.

    „Vďaka politickým zásahom je dnes z cien energií nenásytný Moloch. A hoci sa Peter Žiga pri nástupe na ministerstvo hospodárstva zastrájal, že sieťové poplatky a tarify pri elektrine budú jednou z priorít vlády, nateraz ostávajú jeho vyjadrenia iba prázdnymi slovami,“ píše poslanec na svojom blogu s tým, že v štandardnej trhovej ekonomike by na ceny tlačil boj o zákazníka, tak ako je to bežné napríklad v Českej republike.

    Všetko teraz podľa Galeka závisí od rozhodnutia šéfa ÚRSO Ľubomíra Jahnátka, ktorý bude rozhodovať v najbližších týždňoch o cene energií na nasledujúci rok. Poslanec z SaS si myslí, že všetci dodávatelia predložia návrhy ÚRSO na cenu energií vyššie ako v predchádzajúcom roku, pričom bude na samotnom úrade, či takéto návrhy uzná alebo nie. Ak by zvyšovanie neuznal, tak by mohol poškodiť dodávateľov, ktorí by mohli predávať energiu pod trhovú cenu, a tým by boli poškodení. Jahnátek tak môže zvýšiť cenu pre ľudí alebo ju nezvýšiť, a tak čeliť možným žalobám zo strany dodávateľov.

    „Buď potopí energetikov, alebo ľudí. Tí prví ho môžu za poškodenie žalovať, tí druhí to jeho chlebodarcovi spočítať vo voľbách. Keďže Robert Fico v tých posledných dostal riadne na frak, zrejme opäť zneužije svojho poskoka a nechá ho radšej čeliť žalobám ako hnevu ľudí,“ dodáva poslanec s tým, že si myslí, že aj tak v konečnom dôsledku cena poskočí smerom nahor pre spotrebiteľov.

    Posielajte mi svoje cenové výmery, vyzýva Krajniak

    Poslanec NR SR Milan Krajniak z hnutia Sme rodina dokonca na sociálnej sieti Facebook žiada ľudí, aby mu posielali svoj cenový výmer za elektrinu na rok 2018, pretože opäť sa podľa neho chystá zdražovanie cien energií, ak sa to nepostráži. „Chcel som iba ľudí vyzvať dopredu, aby ma ľudia priebežne informovali, pretože za minulé obdobie sme problém zachytili až na začiatku tohto roka, keď z toho vznikol škandál,“ povedal Krajniak.

    Pod jeho statusom sa dokonca sťažovala aj jedna dôchodkyňa: „Bože, mesačne platím 155 eur iba za plyn. Som dôchodkyňa a ešte musím aj robiť, aby som mala z čoho žiť.“

    Podpredseda hnutia Sme rodina očakáva, že cena elektriny pôjde hore, pričom konkrétne čísla budeme vedieť možno už o dva týždne. „Cenu energií ovplyvňujú svetové trhové ceny, ale rovnako ju ovplyvňujú poplatky, ktoré určuje štát alebo ktoré si vyrubujú jednotliví štátni hráči na trhu, ako napríklad Slovenská elektronizačná prenosová sústava. Slovensko tieto poplatky však ovplyvniť vie bez ohľadu na trhové ceny energií. Náš odhad je, že ceny by mohli ísť o 10 až 20 % dole, pretože máme poplatky privysoké v porovnaní s konkurenčnými štátmi,“ myslí si Krajniak s tým, že je zvedavý, ako k tomu pristúpi nový šéf ÚRSO Ľubomír Jahnátek.

    Kritika Krajniaka smeruje aj na neefektívne poskytovanie dotácií pre obnoviteľné zdroje, ktoré podľa neho zbytočne zdvíhajú ceny energií pre konečného spotrebiteľa. Poslanec Sme rodina však odmieta dereguláciu, o ktorej hovorí Karol Galek z SaS. „Sme za oveľa tvrdšiu reguláciu, aby sa priestor pre hýbanie s cenami energií zo strany súkromných dodávateľov čo najviac zúžil. Myslíme si, že je bežné, aby monopolný dodávateľ energií mal ziskovú maržu za rok okolo 5 %. SPP u nás mala však v roku 2015 maržu 27 % a v roku 2016 37 %. To nie je normálne,“ uzavrel Milan Krajniak s tým, že štát musí mať nástroje, ako zasiahnuť do cenotvorby energií.

    Zdroj: Facebook/Posledný križiak Milan Krajniak 

    Zdražovanie priznávajú aj dodávatelia energií

    O zdražovaní elektriny hovoria aj samotní dodávatelia. Stredoslovenská energetika priznáva, že cena elektrickej energie na burze oproti minulému roku stúpla o 18 % (skoro 5 €/MWh), pričom aj ich spoločnosť to bude musieť reflektovať na koncovej cene. „Spoločnosť Stredoslovenská energetika zaslala cenový návrh pre segment domácnosti a malých podnikov na Úrad pre reguláciu sieťových odvetví, v ktorom vyrátala mierny cenový nárast elektrickej energie,“ povedala pre PL.sk hovorkyňa spoločnosti Michaela Krivá s tým, že budú rešpektovať rozhodnutie ÚRSO.

    Západoslovenská energetika neozrejmila konkrétne číselné zvýšenie cien. „Spoločnosť ZSE Energia predložila cenový návrh na zmenu ceny dodávky elektriny. Návrh reflektuje vývoj na trhu s komoditami. Konečné rozhodnutie o regulovaných cenách je v kompetencii regulátora,“ zdôraznila hovorkyňa Michaela Dobošová.

    Nárast cien priznáva aj obchodný riaditeľ Východoslovenskej energetiky Miroslav Kulla. „My ako dodávateľ nevieme nárast komodity na burzách ovplyvniť a je preto nevyhnutné to premietnuť do cien. Podobne ako napríklad sa do cien benzínu premietne zdražovanie ropy na svetových trhoch,“ povedal pre portál venergetike.sk.

    Slovenský plynárenský priemysel (SPP), a. s., predložil taktiež ÚRSO návrh na úpravu cien za dodávku pre domácnosti a malé podniky na budúci rok. „Dôvodom je nárast cien elektriny na veľkoobchodnom trhu. Tá je základným parametrom na výpočet regulovaných cien za dodávku elektriny. Vzhľadom na prebiehajúce cenové konania ich nebudeme do rozhodnutia úradu bližšie komentovať,“ uviedol pre PL.sk hovorca SPP Ondrej Šebesta s tým, že oni garantujú, že ich ceny za dodávku elektriny pre ich zákazníkov budú aj v roku 2018 nižšie v porovnaní s cenami tradičných dodávateľov.

    Cena plynu by sa však pravdepodobne meniť nemala, pretože SPP považuje situáciu na trhu s plynom za stabilnú, pričom ceny sú podobné ako v minulom roku. SPP dokonca nepredložila regulačnému úradu ani návrh na úpravu cien za dodávku plynu pre domácnosti a malé podniky na rok 2018.

    Na aké ceny sa majú ľudia pripraviť, sme sa pýtali aj Úradu pre reguláciu sieťových odvetví. Tam však výsledok prebiehajúcich cenových konaní pred ich finálnym ukončením komentovať nechceli. „Pravda však je, že cena silovej elektriny na trhoch dlhodobo rastie a regulované subjekty toto zdražovanie už premietli rôznym spôsobom aj do svojich cenových návrhov. ÚRSO pracuje na tom, aby pri maximálnom využití regulačných nástrojov dokázal zabezpečiť optimálne koncové ceny energií pre slovenské domácnosti a podnikateľov, samozrejme, v mantineloch, ktoré umožňuje platná legislatíva, a pri zohľadnení oprávnených požiadaviek všetkých účastníkov trhu,“ dodal hovorca ÚRSO Radoslav Igaza.

    - Reklama -