Klaus: Nikdy som nečítal program žiadnej politickej strany. Je to strata času. Rozhodujú lídri, ktorým ľudia veria

  0
  Václav Klaus (Autor: Hans Štembera)

  Koncept osláv 17. novembra Václava Klausa veľmi znepokojil. „Pre mňa tento deň znamená koniec komunizmu, najdarebáckejšieho systému, ktorý v minulom storočí pred sto rokmi vznikol. Veľmi by som si prial, aby sa zo 17. novembra nevytratilo to pôvodné, čo tam skutočne patrilo,“ uviedol Klaus v rozhovore pre server E15.cz.

  Vôbec prvýkrát od roku 1992 nebudú s veľkou pravdepodobnosťou v krajine vládnuť strany ODS a ČSSD. Podľa Klausa je však dosť možné, že jedna z nich predsa len nakoniec vábeniu Andreja Babiša podľahne. „Táto zmena nie je vďaka Babišovi, ale tomu, že dve doteraz dominantné politické strany, ODS a ČSSD, dali šancu Babišovi, aby zvíťazil,“ dodal s tým, že zo zlyhania viní práve spomínané dve strany.

  Andrej Babiš

  Andrej Babiš Zdroj: TASR

  Už pred rokom Václav Klaus hovoril, že pravica úplne zmizla z politickej scény. Podľa jeho názoru treba jasne formulovať témy a vybrať si správneho lídra. „Voliči programy nepoznajú, nikdy ich nečítali. Ani ja som za dvadsaťosem rokov v politike nikdy žiadny program nečítal, je to strata času. Témy potom musí vedieť strana verejnosti vyložiť, najlepšie lídrom, ktorému ľudia veria. To je dnes problém,“ spresnil Klaus.

  Príkladom skutočného lídra je podľa neho napríklad Tomio Okamura a hnutie SPD. „Okamura dokáže to, čo musí dokázať skutočný politický líder. Urobiť politickú skratku, sformulovať jednoduchú, jasnú tézu. Dokáže svoju myšlienku vtipne, razantne a v pravej chvíli použiť. Tento dar má málokto,“ povedal.

  Tomio Okamura

  Tomio Okamura Zdroj: Daniela Černá

  Aj napriek tomu, že Václav Klaus v minulosti považoval hnutie ANO za nepolitickú stranu, sa už nevyjadruje o Babišovi tak kriticky, podľa svojich slov rozlišuje Andreja Babiša a hnutie ANO. „Pokúšam sa nepersonifikovať politiku. Nepokúšam sa vysvetľovať politiku súbojom Babiša s Kalouskom a Zaorálka napríklad s Fialom,“ dodal s tým, že ho zaujíma skôr to, aký obsah strany ponúkajú.

  „Je mesiac po voľbách a všetci tvrdia, aká sme nešťastná krajina bez vlády. V Nemecku boli voľby mesiac pred našimi, v Rakúsku ešte skôr a vládu nemajú,“ vyjadril sa Klaus k zostavovaniu menšinovej vlády Andreja Babiša a dodal, že netrpezlivosť nie je na mieste. Znamená to, že vláda nerobí rozhodnutia, z ktorých je drvivá väčšina beznádejne zlá. Vláda nevládne, parlament nerozsieva svoje múdrosti vo forme zákonov, a to je vraj obrovské víťazstvo.

  Ideálna vláda by podľa bývalého českého prezidenta mala zodpovedať výsledkom volieb. „Ak nevyhrá jeden subjekt, musí vzniknúť koalícia, a keď nie, vznikne buď menšinová vláda, alebo pôjdu ľudia znovu voliť,“ zdôraznil Klaus s tým, že po tom, ako Babiš povedal, že navrhne menšinovú vládu, vrtel hlavou. Menšinová vláda môže byť výsledným momentom bolestného beznádejného procesu nájsť koaličných partnerov trvajúceho niekoľko týždňov či mesiacov.

  V Česku sa tiež pomaly blížia prezidentské voľby. Klaus osobne vraj kandidatúru na hlavu štátu nezvažoval. „Nemám záujem znovu vstúpiť do tej hry a byť vystavený všemožným atakom. Kandidovať za prezidenta musí hlavne Nemarťan. Človek, ktorý nespadol z Marsu či z višne, ktorý pozná politický systém. V prezidentskom súboji vidím dvoch Nemarťanov: Zemana a Topolánka,“ uzavrel.

  Celý rozhovor si môžete prečítať TU.

  autor: nab

  - Reklama -