Príšerné. Afrika. Po scéne so Saakašvilim ukazuje profesor Krejčí smutné správy z Ukrajiny… A jednu, ktorú vám zamlčali

0
Oskar Krejčí (Autor: Hans Štembera)

Niekdajšieho gruzínskeho prezidenta a odeského gubernátora Michaila Saakašviliho prišli v utorok zatknúť bezpečnostné zložky. Opozičný politik vyliezol na strechu domu, vyzval agentov SBU, aby sa k nemu nepribližovali, a vyhrážal sa, že skočí dole. Tajná služba Saakašviliho zadržala, ale nakoniec ho priaznivci oslobodili. Čo tento výstup podľa vás znamená? Už sú to vlastne štyri roky po Majdane, pripadá vám uvedená situácia v kontexte výročia v niečom symbolická?

Symbolické je to prinajmenšom v tom, že ide o viditeľný rázštep vo vnútri vládnucej politickej elity. Saakašvili sa pridal k tzv. víťaznej revolučnej skupine a symbolizoval v podstate takmer všetky heslá, s ktorými Majdan pracoval: boj proti korupcii, antirusovstvo, nadšenie pre Európsku úniu a, samozrejme, veľmi dôverné vzťahy so Spojenými štátmi. Toto je vlastné deväťdesiatim percentám novej politickej elity. Zrazu vidíme, že sa vo vnútri neuveriteľne hádajú. Spor musel zákonite prísť.

Ako situáciu na Ukrajine v súčasnosti vnímate?

Ukrajinská spoločnosť je rozťatá sama osebe. Ak si chce niekto zachovať politickú alebo sociálnu budúcnosť, musí sa čo najskôr oddeliť od politickej elity. Akékoľvek slobodné voľby, aj tie, čo zakážu tzv. proruské politické strany, čo tam, samozrejme, hrozí, zmetú väčšiu časť elity, ktorá je momentálne pri moci. Kto sa včas neoddelí a nepríde s nejakým sľubotechnovým programom odlišným od skupiny Porošenka, je odsúdený na zánik.

Ukrajinský prezident Petro Porošenko

Ukrajinský prezident Petro Porošenko. Zdroj: SITA

Čo je podľa vás dôvodom?

Keď sa pozriete na základné dáta napríklad Medzinárodného menového fondu, uvidíte, že Ukrajina v súčasnosti nedosiahla úroveň HDP, ktorú mala v časoch Sovietskeho zväzu. V roku 1992 mala väčšie HDP, než je prognózované na tento aj budúci rok. Ľudia tam žijú v nejakom prapodivnom svete.

Naschvál som sa pozrel aj na ďalšie čísla. Pôrodnosť na jednu ženu je 1,54 dieťaťa. Základný predpoklad udržania spoločnosti je 2,11. Objektívne vzaté, život tam nie je jednoduchý. Do toho prichádza absurdná pomoc zo Západu. Prichádzajú peniaze, ale predstava, že sa 40-miliónová krajina zmení na základe pomoci zo zahraničia, nie z vnútorných zdrojov, je naivná.

Musíte vytvoriť podmienky na rozvíjanie ekonomiky a to táto pomoc nevytvára. Navyše migrácia z Ukrajiny do strednej a západnej Európy… Veď do Česka berieme všetkých kvalifikovaných a sme na to hrdí! A kto zostane na Ukrajine? Všetci inžinieri, doktori v rámci našej pomoci odtiaľ odídu? To je predsa príšerné. To je zaobchádzanie s Ukrajinou neokoloniálnym spôsobom ako s Afrikou. Krajina stráca možnosť sa spamätať z vnútorných síl, a to nehovorím o veľkej emigrácii z Ukrajiny do Ruska. Z ukrajinského vojenskopriemyselného a kozmického výskumu odišlo do Ruska veľa ľudí a tí im musia chýbať. Tzv. pomoc podrezáva tok života Ukrajiny.

Kto si myslíte, že by sa časom mohol chopiť na Ukrajine moci? Pomaly sa blížia aj prezidentské voľby…

V rámci svätej vojny proti Rusku odpustí Západ Ukrajine čokoľvek. Keby necítili nervozitu u Maďarov a Poliakov, nikto na Západe by sa neohradil proti novým úpravám jazykového zákona. Keď je to protiruské, je to možné, nech už ide o čokoľvek. Svätá vojna proti Rusku je prioritou, a keď sú Ukrajinci ochotní ísť na doraz? Správne. Treba ich podporiť.

V tejto situácii prognózovať, komu vôbec dovolia tzv. zo zákona ísť do volieb, koho neoznačia za agenta Moskvy, sa vôbec nedá odhadnúť. Dokážem si predstaviť, ako by dopadli slobodné voľby, ale nedokážem si predstaviť, ako dopadnú voľby na Ukrajine, ktoré, samozrejme, budú vyhlásené západnými spojencami za slobodné, nech sa stane čokoľvek. Vidíme, že spoločnosť na Ukrajine kvasí.

Pred týždňom poslal ukrajinský patriarcha list moskovskému patriarchovi, čo Západ, samozrejme, zabudol spomenúť. Prostredníctvom cirkvi je možno naštartovaná cesta ku komunikácii. Ukrajinský patriarcha je práve tým, kto odtrhol ukrajinskú pravoslávnu cirkev od ruskej pravoslávnej cirkvi po rozpade Sovietskeho zväzu, ale nezískal uznanie od žiadnej zahraničnej pravoslávnej cirkvi. Jeho autokefálnosť nebola, nie je a nebude podľa všetkého rešpektovaná. Snaží sa nadviazať kontakt s Moskvou. Či už bude výsledkom oficiálne rozdelenie alebo zjednotenie, samotný fakt, že sa nadväzuje dialóg, je nesmierne dôležitou zmenou. Uvidíme, čo prinesú budúce týždne a mesiace.

Čo bude teraz kľúčové zo stránky zahraničnej politiky USA voči Ukrajine? Budú sa viac angažovať alebo skôr nechajú Ukrajinu napospas osudu?

Pokiaľ ide o americkú zahraničnú politiku, platí, že je krajne nečitateľná. Nie preto, že by dokázali niečo utajiť, ale preto, že ľavá ruka nevie, čo robí pravá. Nedokážeme dnes povedať, ktorá línia vzťahov voči Rusku, respektíve Ukrajine, sa vo Washingtone presadí. Vidíme tlak na dodávky zbraní na Ukrajinu zase v mene svätej vojny proti Rusku, čo je krajne nebezpečná záležitosť. Polofašisti sú na rozdiel od iných štátov na Ukrajine dnes veľmi dobre zorganizovaní. Sú ochotní zbrane používať. Oni ich nepoužijú proti ruskej armáde, to bude genocída Rusov na Ukrajine. To je úplne iná káva. Samozrejme, to môže niektorým našim extrémistom vyhovovať, pretože Moskva sa na to nebude môcť len tak pozerať. Americká zahraničná politika sa nedá v súčasnosti prognózovať. Nedá.

Keď to zhrnieme a vrátime sa ku kyjevskému Majdanu. Čo sa splnilo z toho, čo od neho ľudia očakávali, z toho, čo bolo sľubované, a čo nie?

Životná úroveň zostala pod úrovňou z čias Sovietskeho zväzu, sociálna diferenciácia je obrovská, oligarchovia ďalej vládnu. A že sa obmedzila korupcia, to si azda myslia už len Američania. Sľuby vyzneli naprázdno. Opakujem znova: Toto je omyl všetkých farebných revolúcií. Ony vyrastajú často z oprávneného hnevu proti sociálnej diferenciácii, proti korupcii, ale prinášajú k moci ľudí, ktorí nie sú schopní zorganizovať sociálne a ekonomické sily na skutočnú zmenu.

Je to len povrchová zmena elity, vymení sa jeden oligarcha za druhého oligarchu. To nie je zmena, ktorá by mohla priniesť likvidáciu korupcie a ekonomický rast, ktorý by bol pre blaho všetkých. Jedna ako druhá z tých farebných revolúcií boli čisto politicko-mocenské revolúcie bez sociálneho rozmeru. Výsledkom je, samozrejme, obrovské sklamanie, ktoré potom prerastie do rázštepu politickej elity, čo prežívame dnes na spore Porošenko – Saakašvili.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu