Ak sa nikým nevolení eurokomisári budú ďalej snažiť vychovať „európskeho občana“, budú nasledovať osud „tábora mieru a socializmu“ a ZSSR, hovorí bývalý český veľvyslanec

0
Jaromír Novotný (Autor: Hans Štembera)

V Českej televízii ste sa k Severnej Kórei vyjadrili v tom zmysle, že sankcie či embargo väčšinou nefungujú. Ako príklad ste uviedli Kubu. Ale ako inak sa dá tlačiť na iný štát, aby opustil svoju nepriateľskú politiku?

Na KĽDR sú už teraz uvalené najprísnejšie sankcie, aké kedy boli na nejaký štát uvalené, keď vynechám „totálnu blokádu“ a ekonomickú izoláciu. A výsledok? V priebehu uplynulých piatich rokov urobila vo vývoji jadrových zbraní a ich nosičov obrovský pokrok. V súčasnom globálne prepojenom svete sa vždy nájde nejaká firma, ktorá požadovaný tovar – za príslušnú cenu – dodá.

Rusko blokádu Severnej Kórey nepodporí, pretože sankcie nefungujú. Nesnaží sa tým najväčšia krajina sveta o to, aby došlo aj k odvolaniu sankcií proti nej?

Domnievam sa, že to nie je ruský zámer. Ale je na zamyslenie, že krajinu, na ktorú sme sami uvalili sankcie, žiadame, aby s nami solidárne uvalila sankcie na niekoho iného. A teraz k požadovaným sankciám: Ak by boli na KĽDR uvalené totálne sankcie, inými slovami ekonomická blokáda, mohlo by dôjsť k neriadenému zrúteniu režimu. A to si nepraje nielen Rusko a Čína, ale ani Južná Kórea. V dôsledku nekontrolovateľného rozkladu štátu by došlo k obrovskej migračnej vlne obyvateľov KĽDR. Kam by tie milióny ľudí asi išli? Zrejme by zamierili cez severnú hranicu do prihraničných provincií ČĽR, cez východnú hranicu do Prímorského kraja Ruska a na juhu by smerovali do Južnej Kórey. Pre všetky tri štáty by tým vytvorili humanitárnu krízu veľkých rozmerov.

Tiež ste uviedli, že Čína by sa v prípade útoku USA na Severnú Kóreu postavila na stranu Severokórejčanov. Nemôže vzniknúť v Japonskom a Žltom mori, respektíve v Tichom oceáne, konflikt nedozerných rozmerov?

Pán redaktor, povedal som, že ČĽR vydala toto vyhlásenie: „Ak KĽDR ako prvá zaútočí na USA, ČĽR sa bude držať bokom, ak USA zaútočia ako prvé na KĽDR, tak sa ČĽR postaví na stranu KĽDR.“ Domnievam sa, že to je jasné varovanie pre KĽDR, aby si nič nezačínala. Podľa mňa sa USA nemajú záujem dostať do vojny s ČĽR.

Američania už dvakrát atómovú bombu použili a hrozia útokom. Kim Čong-un je nevyspytateľný. Nemôže nastať to, čo ruská lágrová poetka Anna Barkova napísala o atómových zbraniach v poviedke Osem hláv šialenstva? Teda: „Mysliaci idiot vymyslel istú, nevyhnutnú a strašnú smrť, nerozumní idioti ju uvedú do pohybu…“

V USA existuje systém poistiek, nikto nemôže len tak sám rozhodnúť o použití jadrových zbraní. V KĽDR je to asi trochu iné. Domnievam sa, že KĽDR berie vážne varovanie ČĽR, že ak zaútočí ako prvá, tak v tom zostane sama. Koniec koncov, hlavným cieľom je prežitie režimu, tak prečo by si ho mali svojím útokom na USA sami zničiť?

Napokon politicky nekorektný americký spisovateľ, narodený v Izraeli, Tuvia Tenenbom povedal v rozhovore pre Lidové noviny o americkom prezidentovi Trumpovi toto: „Je rok prezidentom a zatiaľ nedokázal pretlačiť cez Kongres jediný zákon aj napriek tomu, že ho ovládajú republikáni. Doteraz ukázal len to, že je schopný zlou angličtinou napísať na Twitter 140 znakov uprostred noci. A tiež predviedol, že vie písať smutné a zlé slová veľkými písmenami. To je všetko, čo dosiahol. Má pred sebou dlhú cestu a veľa ľudí, ktorých musí presvedčiť, že niečo dokáže. Zatiaľ to vyzerá tak, že nemá pod kontrolou nič a že ani nevie, čo to znamená mať veci pod kontrolou.“ Súhlasíte?

Nesúhlasím. Prezident zatiaľ prestál masívnu kampaň rozpútanú proti nemu ihneď po vyhratých voľbách. Hillary Clintonová a s ňou Demokratická strana sa stále odmietajú zmieriť s faktom, že prehrali prezidentské voľby. Kampaň tvrdiaca, že prezident Trump je skoro ruský agent a že za prehru demokratov môžu ruské tajné služby, začína pripomínať obdobie mccarthizmu v päťdesiatych rokoch minulého storočia. Spoločnosť v USA je rozdelená ako nikdy predtým. Napriek tomu prezidentovi v minulých dňoch prešla Senátom dôkladná reforma daňového systému a najvyšší súd odblokoval uplatňovanie protiimigračného dekrétu. Navyše uznal Jeruzalem za hlavné mesto štátu Izrael, čo, mimochodom, už sľubovali prezidenti Clinton aj Bush. Mimochodom, vláda, parlament, prezident i najvyšší súd štátu Izrael sídlia v Jeruzaleme už sedemdesiat rokov. Prezident tak len pomenoval faktický stav trvajúci už sedem dekád.

Donald J. Trump

Donald J. Trump. Zdroj: TASR

Európa sa spojila do Európskej únie okrem iného aj preto, aby bola silným hráčom na svetovej šachovnici. Neoslabujú však túto potenciálnu silu nevraživosť, rozkolísanosť a odstredivé tendencie vo vnútri Európskej únie?

Ak najvyšší predstavitelia EÚ, teda nikým nevolení komisári Európskej komisie, budú na každú krízu EÚ reagovať heslom „viac Únie“ a budú sa snažiť meniť EÚ na „Spojené štáty európske“, tak odstredivé tendencie v jednotlivých členských štátoch budú nezadržateľne silnieť. Príkladom je, ako sa stále snažia vymýšľať mechanizmus automatického prerozdeľovania nelegálnych imigrantov, keď systém nariadených kvót nefungoval. Domnievate sa, že žaloba Európskej komisie na Poľsko, Maďarsko a Českú republiku pre neplnenie kvót na imigrantov zvýši popularitu EÚ v očiach obyvateľstva žalovaných krajín?

Ako by sa tomu dalo zabrániť?

EÚ by sa mala vrátiť k základným kameňom svojho vzniku. Teda voľnému pohybu tovaru, služieb a ľudí. Na akékoľvek sociálne inžinierstvo je obyvateľstvo – zvlášť postkomunistických krajín – veľmi citlivé. Zažili sme, ako sa z nás snažili vychovať „socialistického človeka“ a vo vtedajšom Sovietskom zväze sa snažili vychovať „sovietskeho človeka“. A ako to dopadlo? Rozpadom „tábora mieru a socializmu“ a na území ZSSR jeho rozpadom a vznikom národných štátov. Ak to predstavitelia EK nepochopia a budú sa ďalej snažiť vychovať „európskeho občana“, tak budú nasledovať osud „tábora mieru a socializmu“ a ZSSR.

- Reklama -