Teraz je čas trošičku si vydýchnuť, aj nejako prežiť advent, reagovala Žitňanská na ukončenie sporu medzi prezidentom a parlamentom

  0
  Lucia Žitňanská (Autor: TASR)

  „Teraz je čas trošičku si vydýchnuť a naozaj aj nejako prežiť advent a myslím si, že január je ten správny čas,“ uviedla vo štvrtok Žitňanská, ktorá reagovala na ukončenie sporu medzi Národnou radou SR a prezidentom SR Andrejom Kiskom ohľadom menovania trojice ústavných sudcov.

  Prezident vo štvrtok vymenoval nominantov parlamentu do funkcií. „Ja takúto eskaláciu konfliktov, vrátane osobných konfliktov nemám rada, podľa mňa to neprospieva Slovensku, ale v kontexte tohto konfliktu sme sa nevedeli pohnúť ďalej,“ pripustila Žitňanská, že do rozhodnutia prezidenta sa v koalícii nedalo baviť o zmene pravidiel kreovania Ústavného súdu, čím vzniklo zdržanie. To ju osobne mrzí.

  Žitňanská ale stále považuje za reálne, aby sa v tejto súvislosti zmenila Ústava SR. Voľby až deviatich z celkom 13 sudcov ÚS by sa mali uskutočniť už na budúci rok. „Ak chceme hovoriť o zmene kritérií alebo o nastavení nejakých kvalitatívnych kritérií, tak jednoducho musíme zmeniť ústavu. Bez toho to jednoducho nejde,“ zdôraznila.

  „Dnes je to naozaj silná téma, viete že Most-Híd hovoril už v kampani a má svoju vlastnú, pomerne radikálnu, predstavu, ako by sa mohli zmeniť pravidlá. Na druhej strane nám niečo povedala Benátska komisia, že sa má zvýšiť kvórum, má byť možno širšia participácia na vypočutí kandidátov, možno stanovenie nejakých kritérií pre nich. To sú cesty, ktorými sa môžeme uberať a debata ukáže, čo je reálne,“ charakterizovala možné zmeny. 

  Za kľúčové však ministerka označila, aby sa zabezpečila širšia akceptácia kandidátov. „Cieľ, ktorý by sme sa mali pokúsiť dosiahnuť je, aby kandidáti, ktorí vyjdú z výberu, mali širšiu akceptáciu ako len nejakého okruhu tých, ktorí ich volili. To je podľa mňa kľúčové,“ vysvetlila s tým, že to v konečnom dôsledku zvýši dôveryhodnosť Ústavného súdu medzi ľuďmi.

  Začiatok diskusie o zmene pravidiel kreovania ÚS dnes ohlásila aj nová ústavná sudkyňa Jana Laššáková, ktorá bola dosiaľ poslankyňou Národnej rady SR a členkou strany Smer-SD. „Začne diskusia o zmene, ako bolo avizované. Myslím si, že čas, aby sa prehodnotil aj proces menovania ústavných sudcov aj vyberanie kandidátov, ale podľa môjho názoru je treba rozdiskutovať aj zákon o Ústavnom súde, pretože súčasných 13 sudcov je málo vzhľadom na rozsah agendy, ktorú rieši,“ uviedla Laššáková vo štvrtok po svojom menovaní.

  Predsedníčka Ústavného súdu SR Ivetta Macejková so súčasnými pravidlami vyjadrila spokojnosť. „Podmienky na výber sudcov Ústavného súdu sú jedny z najprísnejších. Je to dvojstupňové konanie a všetky ostatné veci môžeme diskutovať, ale myslím, že radšej v nejakej komisii v predstihu,“ uviedla vo štvrtok v prezidentskom paláci.

  „Počúvam teraz momentálne diskusiu na tému, že treba zmeniť kvóra, ale sú tam rôzne návrhy. Počula som už aj názory také, že by sa mali sprísniť podmienky. Ústavný súd do tohto procesu nemôže zasahovať. Na to je Národná rada v súčinnosti s exekutívou,“ uviedla Macejková s tým, že je k dispozícii, ak sa politici budú chcieť opýtať na jej názor.

  ZANECHAŤ ODPOVEĎ

  Zadajte svoj komentár!
  Zadajte svoje meno tu