“Rusko masívne investovalo do svojho námorníctva, najmä do ponoriek,” uviedol Stoltenberg. Ponorky podľa neho operujú po celom Atlantiku a “ešte bližšie k našim brehom”.
Washington Post v tejto súvislosti s odvolaním sa na vysoko postavených vojenských predstaviteľov napísal, že ruské ponorky sa v severnom Atlantiku čoraz častejšie pohybujú v blízkosti dôležitých dátových káblov, zabezpečujúcich internetové a ďalšie komunikačné služby medzi Európou a Severnou Amerikou. Prostredníctvom týchto káblov sa tiež uzatvárajú obchodné transakcie za bilióny dolárov.
Ak by sa podarilo tieto spojenia prerušiť, malo by to obrovský dopad na globálnu ekonomiku. V prípade ich “napichnutia” by mohla Moskva získať cenné informácie o medzinárodných dátových tokoch.
“Rusko má jasný záujem o podmorskú infraštruktúru NATO a krajín NATO,” cituje Washington Post amerického admirála Andrewa Lennona, veliteľa ponorkovej flotily Aliancie.
Podľa amerického denníka je NATO znepokojené do takej miery, že plánuje opätovne zriadiť veliteľské stanovište pre severný Atlantik, zrušené po konci studenej vojny.
Pre FAS Stoltenberg uviedol, že Aliancia plánuje zriadiť nové velenie pre Atlantik a pre logistiku v Európe, ktoré by mali zabezpečiť efektívne zásobovanie personálu a materiál v prípade eskalovania konfliktu s Ruskom.
NATO takisto intenzívne pracuje na vylepšení svojich protiponorkových kapacít, tvrdí Washington Post. Aktivity Ruska navyše prinútili Západ oživiť jeho zručnosti pri sledovaní ponoriek, ktoré sa síce precvičovali aj počas studenej vojny, ale v posledných mesiacoch sa opäť stali nevyhnutnosťou.