nedeľa, 5 júla, 2020
29.1 C
Bratislava
Úvod Aréna Brusel by mal zbystriť: Taliani odmietajú multikulturalizmus a po voľbách možno príde...

Brusel by mal zbystriť: Taliani odmietajú multikulturalizmus a po voľbách možno príde referendum o EÚ

Podľa nedávneho prieskumu by v parlamentných voľbách zvíťazilo Hnutie piatich hviezd na čele s bývalou televíznou hviezdou Beppe Grillom.
 
Získalo by takmer tridsať percent a asi až päť percent za ňou by skončila vládnuca Demokratická ľavica.
 
Populárny Grillo nijako netají, že by sa jeho strana snažila o zavedenie referenda, v ktorom by mohli voliči hlasovať o vystúpení z Európskej únie. Hoci aktuálne svoje kritické názory na EÚ nezvyčajne mierni, ťažko by zostavil “proúnijnú” vládu.
 
Prieskum amerického think tanku Pew Research Center z tohtoročného leta ukázal, že referendum o EÚ má podporu naprieč politickým spektrom.
 
Vyjadrilo sa preň 57 %, čo však zároveň neznamená, že by k odchodu krajiny z EÚ skutočne došlo.
 
Napriek tomu je 35 % voličov rozhodnutých hlasovať pre “italexit” v porovnaní so susednými krajinami vysoké číslo.
 
Taliansko navyše patrí medzi zakladajúcich členov EHS a v povojnovej ére z toho po ekonomickej stránke značne profitovalo.
 
V nedávnych voľbách na Sicílii navyše uspela Berlusconiho Forza Italia, ktorá obom spomínaným stranám, hoci z úctivej vzdialenosti, “dýcha na chrbát”.
 

 
Návratu niekoľkonásobného premiéra krajiny na politické bojisko však bráni zákon, podľa ktorého sa nemôže o najvyššie funkcie uchádzať odsúdený politik, čo je práve prípad Berlusconiho.
 
Ten prakticky počas celej svojej politickej kariéry bojoval s obvineniami pre korupciu a zneužívanie svojich právomocí, až ho pred dvoma rokmi skutočne odsúdili na trojročný trest.
 
O tretie miesto sa Forza Italia preťahuje s Ligou Severu, ktorá je výrazne euroskeptická.
 
Hoci Berlusconiho strana nehovorí o vystúpení z EÚ, zastupuje “proúnijné” strany v parlamente iba Demokratická strana.
 
Krajinu navyše sužuje masívna migrácia a ako nasvedčuje aktuálny prieskum denníkov La Stampa a Financial Times, obavy z príliš liberálne prisťahovaleckej migrácie vyjadrujú dokonca aj voliči ľavicovej Demokratickej strany.
 

Som dlhoročný volič Demokratickej strany, ale teraz som zvažoval, že dám svoj hlas strane Liga Severu. Aby som tým vyslal signál, že mám obavy, ako naše úrady nezvládajú problém migrácie,” cituje denník nemenovaného dôchodcu z Brescie.

 
Prieskumu sa zúčastnilo 1100 respondentov, z ktorých vyše šesťdesiat percent odmieta ideu multikulturalizmu. Väčšina z nich, rovnako ako spomínaný respondent z Brescie, myslí si, že viac migrácie už krajina nezvládne.
 

 
Autor: Josef Provazník

 

 

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

cccc

sprava text

Grécko neakceptuje podmienky pomoci od EÚ. Chceme robiť svoje vlastné reformy, odkazuje premiér Mitsotakis

Grécko neakceptuje prísne podmienky núdzovej finančnej pomoci od Európskej únie (EÚ) na boj s dôsledkami pandémie nového koronavírusu. Vyhlásil to premiér Kyriakos...

Kollár v Nitre: Odkaz Cyrila a Metoda si treba pripomínať

Odkaz Cyrila a Metoda si treba pripomínať. Je to naša história, naše korene a nesmieme sa od toho odkloniť. Predseda Národnej rady...

V Chorvátsku sa vracia pandémia a začali sa parlamentné voľby

V Chorvátsku sa v nedeľu začali predčasné parlamentné voľby, a to na pozadí vracajúcej sa pandémie koronavírusového ochorenia Covid-19. Podľa tlačovej agentúry...

Tutiho pred 25 rokmi “zabil jeho okázalo agresívny štýl”, opisuje krátky príbeh mafiána analytik Žitný

Niekdajší bos bratislavského podsvetia Vladimír Daniš, prezývaný Tuti, od vraždy ktorého uplynie v pondelok (6. 7.) 25 rokov, bol postrachom diskoték, barov,...

Český minister Petříček pripustil zlyhanie v Karvinej

Český minister zahraničných vecí Tomáš Petříček v nedeľu vo vysielaní Rádiožurnálu pripustil, že v prípade ohniska koronavírusu v okrese Karviná sa malo...

Verejný život poznačili neetické, hrubé spôsoby, uviedol nitriansky biskup Judák na slávnostnej omši v Nitre

Stovky veriacich sa v nedeľu zišli v Nitre na celonárodnej Cyrilo-metodskej púti. Slávnostnú svätú omšu na Svätoplukovom námestí celebroval nitriansky biskup Viliam...
Slovensko
Pozitívne vzorky 1,764 +15 Dnes Úmrtí 28 Uzdravení 1,466 Infikovaných 270 Last updated: 5. júla 2020 - 16:10 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky