nedeľa, 29 novembra, 2020
0.9 C
Bratislava
Úvod Aréna Baco: Slovensko sa potrebuje vrátiť k idei potravinovej suverenity a zakotviť ju...

Baco: Slovensko sa potrebuje vrátiť k idei potravinovej suverenity a zakotviť ju do ústavy

“Za najvýznamnejšie na začiatku samostatnej SR považujem ochotu a schopnosť politických síl zjednotiť sa na dlhodobej Koncepcii rozvoja pôdohospodárstva SR. V roku 1993 poľnohospodárska politika SR uznala potrebu garancie štátu za dlhodobé ciele, princípy a nástroje, ktoré budú zaručovať stabilne potravinovú suverenitu SR. Podstatu tvorila idea využitia produkčného potenciálu v produkcii potravín slovenskej krajiny pre viac ako 6 miliónov obyvateľov. V Národnej rade SR túto koncepciu schválilo 117 poslancov. Bol som nadšený z tejto politickej zhody. Predčasne,” priblížil.

Začínalo sa od nuly

S meniacimi vládami sa podľa Baca vždy koncepčne začínalo prakticky od nuly. Prichádzali vlády, ktoré bagatelizovali postavenie pôdohospodárstva v spoločnosti, odmietali ho podporovať s odvolávaním sa na možnosť dovozu kvalitných a lacných potravín z iných štátov. A tak sa hlavný cieľ tejto koncepcie, dlhodobá rozvojová stabilita, takmer rozplynul. Poľnohospodárstvo SR takto postupne padlo svojou výkonnosťou na posledné miesto spomedzi všetkých 28 členov EÚ už pred dvoma rokmi.

“Pri 25. výročí vzniku SR si musíme, žiaľ, smutne priznať, že výkon poľnohospodárstva ČR je približne 2500 eur/hektár (ha) a výkon poľnohospodárstva SR len 1300 eur/ha. Hlavnou príčinou tohto rozdielu je podkapitalizácia. Kým v Čechách pracuje na jeden hektár pôdy kapitál vo výške 1800 eur, na Slovensku je to 800 eur/ha. Navyše, každý rok počúvame ako ČR, na rozdiel od SR, poskytuje agropodnikateľom kontinuálne ďalšiu novú motiváciu pre rozvoj a rast,” upozornil.

Vyplatiť družstevné podiely vyhovovalo Čechom

Zdôraznil zároveň, že ako vtedajší minister pôdohospodárstva, potravinárstva, lesného a vodného hospodárstva SR bol v roku 1992 poslancom Federálneho zhromaždenia za HZDS.

“Hlasoval som za zákon o zániku ČSFR a podporoval som vznik a rozvoj samostatnej Slovenskej republiky,” podčiarkol. 

Federálne transformačné zákonodarstvo upravujúce povinnosť vyplatiť žiadateľom družstevné podiely vyhovovalo podľa Baca českým vlastníckym pomerom.

“Pre SR sme to potrebovali neodkladne zmeniť. To sa však dalo len parlamentom samostatného štátu. To bol teda jeden z agrárnych príkladov, prečo neodkladať osamostatnenie SR,” poznamenal.

To, že na konci spoločného štátu bol rezort pôdohospodárstva finančne úplne “na dne”, zavinil podľa Bacových slov predovšetkým štátny rozpočet. V roku 1992 sa znížil rozpočet v kapitole pôdohospodárstva SR pod úroveň 8 miliárd Kčs (korún československých) oproti 28 miliardám Kčs dva roky predtým. 

Trh podľa bývalého agroministra nefungoval, odbytové ceny často nekryli ani polovicu výrobných nákladov, banky nechceli požičať peniaze a ak, tak za “nekresťanské” úroky, pracovníci v poľnohospodárstve dostávali podstatnú časť odmeny namiesto peňazí v naturáliách, viacerí funkcionári poľnohospodárskych podnikov sa pokúsili o samovraždu.

“Štátne majetky hospodáriace na pôde nechceli investori privatizovať ani za minimálnu cenu,” doplnil.

Stabilizácia finančnej situácie

“Keď v roku 1993 hrozil default slovenskej koruny (Sk), pomáhali sme stabilizovať aj finančnú situáciu štátu predajom tabakového priemyslu za 100 miliónov Sk. Podarilo sa tiež nadviazať na záujem japonských investorov. Založili sme Spoločnosť slovensko-japonského priateľstva (stal som sa jej prezidentom). Japonská podnikateľská skupina poskytla Slovensku niekoľko stomiliónovú pôžičku. Slovenská koruna obstála v najťažšej skúške. Nenaplnili sa vyskytujúce sa predpovede, že Slovensko pôjde do roka po osamostatnení kolenačky prosiť Prahu, aby nás zobrala späť. Keď sme zistili, že ČR sa zaoberá alternatívou rozpadu federácie od roku 1989, boli sme celkovo viac pragmatickí aj my,” spomínal.

“Najakútnejší problém s podfinancovaním rezortu sme po zmene vlády v priebehu dvoch rokov riešili jeho 2,5-násobným zvýšením. Spolu s multiplikačným pôsobením podporného fondu, ďalších organizačných, legislatívnych a národohospodárskych opatrení, financovanie rezortu dosiahlo predtransformačnú úroveň,” dodal Baco.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

NAJČÍTANEJŠIE

ANALÝZA Black Friday aj predvianočné nákupy budú viac online. Analytička upozorňuje na možné riziká

Zákazníci v Európe, vrátane Slovenska, plánujú tento rok na nákupy počas Black Friday a v predvianočnom období míňať viac online. Situáciu ovplyvňuje koronakríza....

Pápež František vymenoval 13 nových kardinálov vrátane prvého Afroameričana

Pápež František v sobotu vymenoval 13 nových kardinálov, medzi ktorými je aj vôbec prvý kardinál afroamerického pôvodu. Informovala o tom agentúra Reuters.

Novela zákona o štátnom občianstve by sa mohla predložiť začiatkom nového roka, uviedol rezort vnútra

Novelu zákona o štátnom občianstve by mohol rezort vnútra predložiť na rokovanie vlády začiatkom budúceho roka. Pre TASR to uviedla Petra Friese...

Krajčího tvrdenie o nepriaznivom otáčaní krivky vývoja pandémie je šírenie poplašnej správy, tvrdí Cár

Sledovanie len absolútneho počtu pozitívne testovaných osôb na nový koronavírus je odborne, ale hlavne vecne nekorektné a jeho favorizovanie pri uvoľňovaní epidemiologických opatrení...

V Londýne zadržali viac ako 60 ľudí na demonštrácii proti pandemickým opatreniam

Viac ako 60 ľudí zadržali v sobotu v Londýne na demonštrácii proti epidemiologickým opatreniam. K zatýkaniam došlo v súvislosti s potýčkami, ktoré...

Na hraničnom priechode v Kračúnovciach zadržali siedmich nelegálnych migrantov

Predbežne siedmich nelegálnych migrantov zadržala v sobotu popoludní polícia v tureckom kamióne smerujúcom na hraničný priechod Vyšný Komárnik – Barwinek v Kračúnovciach v okrese Svidník....

Záplavy na Sardínii: zahynuli najmenej traja ľudia

Najmenej traja ľudia zahynuli v sobotu na Sardínii pri záplavách spôsobených silnými dažďami. Nezvestné sú aj ďalšie dve osoby. S odvolaním sa...
Slovensko
Pozitívne vzorky 104,632 +1,526 Dnes Úmrtí 798 +27 Dnes Uzdravení 62,094 Infikovaných 41,740 Last updated: 29. novembra 2020 - 02:38 (+01:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky